Dohoda o ochrane africko - euroázijských druhov vodného sťahovavého vtáctva ( AEWA )
Podpis: 1996 v Haagu
Platnosť pre SR: 1. júla 2001
Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí SR 268/2002 Z. z. o Dohovore o ochrane africko - euroázijských druhoch vodného sťahovavého vtáctvastiahni [pdf]
Depozitár: Ministerstvo zahraničných vecí Holandského kráľovstva
www.unep-aewa.org
Orgány Dohovoru:
Zasadnutie zmluvných strán prijíma rezolúcie a odporúčania Stály výbor : pozostáva zo zástupcov jednotlivých regiónov Technický výbor : poradný orgán Stáleho výboru vo vedeckých a technických záležitostiach.
Pôsobnosť tejto dohody sa geograficky vzťahuje na oblasť, ktorou prechádzajú migračné trasy africko - euroázijského vodného vtáctva a príloha č. 2 obsahuje 103 voľne žijúcich druhov živočíchov, ktoré sa vyskytujú v SR
Zmluvné strany:
» uskutočnia prísnu ochranu ohrozených druhov sťahovavého vodného vtáctva
» určia miesta výskytu a prirodzené stanovištia sťahovavých druhov vodného vtáctva na svojom území a podporia ich ochranu
» skoordinujú úsilie zamerané na zachovanie sústavy prirodzených stanovíšť v celom areáli výskytu všetkých druhov sťahovavého vodného vtáctva
» zakážu zámerné zavedenie nepôvodných druhov vodného vtáctva do prirodzených stanovíšť
» vyriešia problémy, ktoré sú dôsledkom ľudských aktivít a podporia realizáciu nápravných opatrení vrátane revitalizácie a obnovy prirodzených stanovíšť
Plán aktivít špecifikuje aktivity, ktoré podniknú zmluvné strany v oblasti:
» ochrany druhov
» ochrany prirodzených stanovíšť
» usmerňovania ľudských aktivít
» výskumu a monitoringu
Hlavné úlohy na nasledujúce obdobie vyplývajúce z členstva SR v dohovore AEWA
» Priebežne pripravovať podklady pre pravidelnú trojročnú správu o implementácii Bonnského dohovoru v podmienkach SR. 6 mesiacov pred konaním konferencie zaslať správu v požadovanom formáte na sekretariát Dohovoru
» Po každej konferencii zmluvných strán zabezpečiť transkripciu prijatých doplnkov k textu Dohovoru a nových druhov do príloh Dohovoru do národnej legislatívy
» Zlepšiť koordináciu pri využívaní 'poľovných druhov' na národnej úrovni ako aj s okolitými štátmi (pracovné stretnutia, prip. vypracovanie stredoeurópskych akčných plánov).
» Venovať zvýšenú pozornosť problematike používania oloveného streliva pri love vodného vtáctva v mokradiach, predovšetkým medzi poľovníkmi a domácimi výrobcami streliva (EU plánuje do budúcnosti úplný zákaz používania oloveného brokového streliva )
Dokumenty:
» Národná správa za dohodu AEWA (2009 - 2011) [pdf]
» Národná správa za dohodu AEWA (2002 - 2004) [doc]
» Svetový deň sťahovavého vtáctva [doc]
1.2. Vyhlásenie biosférickej rezervácie Slovenský kras (1977) - národný park Slovenský kras bol založený 1. marca 2002 na území bývalej Chránenej krajinnej oblasti Slovenský kras. Od 1. marca 1977, kedy bol zahrnutý do programu UNESCO "Človek a biosféra" sa stal prvou slovenskou biosferickou rezerváciou.
2.2. Svetový deň mokradí (Ramsarský dohovor, 1971) - oficiálne Dohovor o mokradiach majúcich medzinárodný význam najmä ako biotopy vtáctva je medzinárodná zmluva na ochranu a trvalú udržateľnosť mokradí. Územie spĺňajúce kritériá stanovené v texte dohovoru sa nazýva Rámsarská lokalita.
2.2. Zápis lokality Domica do Zoznamu mokradí medzinárodného významu (2001) - 12. ramsarská lokalita na Slovensku (v celosvetovom zozname má pridelené číslo 1051). Na príprave a spracovaní podkladov na jej vyhlásenie sa podieľalo Ministerstvo životného prostredia SR, Správa slovenských jaskýň a Štátna ochrany prírody SR.
13.2. Vyhlásenie Národného parku Slovenský kras (2002) - NP Slovenský kras je prvá slovenská biosférická rezervácia zahrnutá do programu UNESCO - Človek a biosféra. V roku 1995 boli jaskyne Slovenského krasu a Aggteleckého krasu začlenené (zapísané na zoznam) do svetového prírodného dedičstva UNESCO.
15.2. Vyhlásenie biosférickej rezervácie Tatry (1993) - BR Tatry tvorí bilaterálnu biosférickú rezerváciu spolu s poľským národným parkom (Tatrzanski Park Narodowy, ďalej len "TPN"). Rozprestiera sa na výmere 110 685 ha v štyroch okresoch (Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, Poprad, Kežmarok) dvoch krajov (Žilinský, Prešovský).
17.2. Zápis lokalít Alúvium Rudavy, Mokrade Turca, Poiplie, Mokrade Oravskej kotliny a Rieka Orava a jej prítoky do Zoznamu mokradí medzinárodného významu (1998).
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.