Dohoda o ochrane africko - euroázijských druhov vodného sťahovavého vtáctva ( AEWA )
Podpis: 1996 v Haagu
Platnosť pre SR: 1. júla 2001
Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí SR 268/2002 Z. z. o Dohovore o ochrane africko - euroázijských druhoch vodného sťahovavého vtáctvastiahni [pdf]
Depozitár: Ministerstvo zahraničných vecí Holandského kráľovstva
www.unep-aewa.org
Orgány Dohovoru:
Zasadnutie zmluvných strán prijíma rezolúcie a odporúčania Stály výbor : pozostáva zo zástupcov jednotlivých regiónov Technický výbor : poradný orgán Stáleho výboru vo vedeckých a technických záležitostiach.
Pôsobnosť tejto dohody sa geograficky vzťahuje na oblasť, ktorou prechádzajú migračné trasy africko - euroázijského vodného vtáctva a príloha č. 2 obsahuje 103 voľne žijúcich druhov živočíchov, ktoré sa vyskytujú v SR
Zmluvné strany:
» uskutočnia prísnu ochranu ohrozených druhov sťahovavého vodného vtáctva
» určia miesta výskytu a prirodzené stanovištia sťahovavých druhov vodného vtáctva na svojom území a podporia ich ochranu
» skoordinujú úsilie zamerané na zachovanie sústavy prirodzených stanovíšť v celom areáli výskytu všetkých druhov sťahovavého vodného vtáctva
» zakážu zámerné zavedenie nepôvodných druhov vodného vtáctva do prirodzených stanovíšť
» vyriešia problémy, ktoré sú dôsledkom ľudských aktivít a podporia realizáciu nápravných opatrení vrátane revitalizácie a obnovy prirodzených stanovíšť
Plán aktivít špecifikuje aktivity, ktoré podniknú zmluvné strany v oblasti:
» ochrany druhov
» ochrany prirodzených stanovíšť
» usmerňovania ľudských aktivít
» výskumu a monitoringu
Hlavné úlohy na nasledujúce obdobie vyplývajúce z členstva SR v dohovore AEWA
» Priebežne pripravovať podklady pre pravidelnú trojročnú správu o implementácii Bonnského dohovoru v podmienkach SR. 6 mesiacov pred konaním konferencie zaslať správu v požadovanom formáte na sekretariát Dohovoru
» Po každej konferencii zmluvných strán zabezpečiť transkripciu prijatých doplnkov k textu Dohovoru a nových druhov do príloh Dohovoru do národnej legislatívy
» Zlepšiť koordináciu pri využívaní 'poľovných druhov' na národnej úrovni ako aj s okolitými štátmi (pracovné stretnutia, prip. vypracovanie stredoeurópskych akčných plánov).
» Venovať zvýšenú pozornosť problematike používania oloveného streliva pri love vodného vtáctva v mokradiach, predovšetkým medzi poľovníkmi a domácimi výrobcami streliva (EU plánuje do budúcnosti úplný zákaz používania oloveného brokového streliva )
Dokumenty:
» Národná správa za dohodu AEWA (2009 - 2011) [pdf]
» Národná správa za dohodu AEWA (2002 - 2004) [doc]
» Svetový deň sťahovavého vtáctva [doc]
3.10. Objavenie Jaskyne Domica (1926) - Domica predstavuje časť jaskynného komplexu, ktorý vytvára s jaskyňou Baradla v Maďarsku jeden genetický systém celkovej dĺžky cca 25 km. Samotná Domica je dlhá 5 358 m, z čoho je od roku 1932 pre verejnosť sprístupnený okruh dlhý 1 315 m.
4.10. Svetový deň ochrany zvierat - Prvýkrát bol oslavovaný v roku 1931 vo Florencii počas stretnutia ekológov. Tento deň bol vybraný, pretože naň pripadá sviatok sv. Františka z Assisi, ktorý bol veľkým milovníkom zvierat a je patrónom zvierat a ekológov.
10.10. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina (1989) - rozkladá sa na území geomorfologického celku Cerová vrchovina v okresoch Lučenec a Rimavská Sobota. Zo západu do nej zasahuje Ipeľská kotlina a z východu Rimavská kotlina. Je ohraničená Krupinskou planinou, zo severozápadu Javorím a zo severu Stolickými vrchmi.
20.10. Stredoeurópsky deň stromov - Myšlienka osláv Dňa stromov vznikla už v 19. storočí v americkej Nebraske. Presný dátum osláv sa v každom štáte alebo regióne líši v závislosti na klimatických podmienkach vhodných k vysádzaniu stromov.
20.10. Európska dohoda o krajine (2000) - Európsky dohovor o krajine (prijatý vo Florencii 20. októbra 2000) nadobudol účinnosť 1. marca 2004. Jedná sa o vôbec prvý dohovor Rady Európy komplexne zameraný na ochranu, manažment a plánovanie krajiny.
20.10. 100 rokov štátnej ochrany prírody na Slovensku - štátna ochrana prírody na Slovensku bola bytostne zviazaná s pamiatkovou starostlivosťou, o čom svedčí aj jej základný dokument z roku 1919. Ten pod názvom "Nariadenie ministra - plnomocníka vlády Československej republiky pre správu Slovenska č. 155/1919 o právomoci Vládneho komisariátu na ochranu pamiatok na Slovensku" začal písať históriu slovenskej štátnej ochrany prírody.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.