Situácia v meste Liptovský Mikuláš a jeho okolí je bezpečná

Situácia v meste Liptovský Mikuláš a jeho okolí je bezpečná



Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) v týchto dňoch ubezpečuje obyvateľov mesta Liptovský Mikuláš, ako aj priľahlých obcí, že po nedeľnom útoku medveďa v intraviláne mesta je situácia plne pod kontrolou zasahujúcich zložiek. Život a pohyb v meste ako aj jeho okolí je bezpečný.  
 
 
Zásahový tím v spolupráci s ostatnými bezpečnostnými zložkami, vrátane Policajného zboru Slovenskej republiky ako aj s Mestskou políciou Liptovský Mikuláš, organizuje 24 hodinové hliadky. Denne je tak v terénne niekoľko pohotovostných hliadok, ktoré sú v prípade potreby schopné okamžite a operatívne zasiahnuť. Hliadky sú lokalizované v okolí obytných zón, pred vstupom do intravilánu, ako aj na všetkých miestach, kde by sa problémový medveď mohol pohybovať. Na hliadkovaní úzko spolupracujú aj členovia Stráže prírody z Tatranského národného parku a Národného parku Nízke Tatry.
 
Po nedeľnom útoku zároveň ŠOP SR inštalovala na vybraných miestach fotopasce, ktoré slúžia na identifikáciu a lokalizáciu pohybu problémového medveďa. Hlavným cieľom zásahu je v prvom rade zabezpečenie bezpečnosti miestneho obyvateľstva, ich zdravia a majetku a zamedzenie návratu problémového jedinca do intravilánu. Samotná eliminácia tohto medveďa však závisí od množstva faktorov a následný postup bude Zásahový tím priebežne vyhodnocovať.
 
V súvislosti s vyhlásením vládneho kabinetu o mimoriadnej situácii súvisiacej s problémovými medveďmi sa Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky zároveň aktívne zapojila aj do rokovania krízových štábov v jednotlivých okresoch.
 
Ako uvádza generálny riaditeľ ŠOP SR Štefan Kysel:Našim cieľom nie je vyvolávanie strachu u obyvateľstva, ale nastavenie funkčného krízového manažmentu v prípade, že sa podobná situácia ako v Liptovskom Mikuláši bude opakovať aj v iných slovenských obciach či mestách. Spoluprácou všetkých zapojených zložiek vieme rýchlo a efektívne konať a zabezpečiť obyvateľom podhorských regiónov bezpečnosť a ochranu.“
 
S cieľom zadefinovať akým spôsobom sa bude postupovať, ŠOP SR koncom februára spoločne s Ministerstvom ŽP SR pripravili Manuál pre ochranný odstrel medveďa hnedého v SR, ktorý presne popisuje postupy jednotlivých zložiek od prijatia hlásenia o výskyte medveďa v blízkosti ľudských obydlí až po elimináciu problémového jedinca. Na predmetnom dokumente spolupracovali aj zástupcovia MPRV a MV SR, odbornej obce, lesníkov, samospráv, polície ako aj Slovenskej poľovníckej komory.  Situácia z uplynulého víkendu potvrdila skutočnosť, že manuál má zmysel, pretože vôbec prvýkrát dokážu rýchlo a efektívne spolupracovať predstavitelia samosprávy, polície, štátni ochranári a poľovníci.  
 
ŠOP SR zároveň vyzýva obyvateľov, aby v prípade spozorovania medveďa v intraviláne alebo jeho bezprostrednej blízkosti, oznámili túto skutočnosť na existujúce čísla tiesňového volania 112, prípadne 158 a 155. Prostredníctvom centrálneho záchranného integrovaného systému sa tak o výskyte medveďa dozvie nielen polícia, ale aj Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR, ktorý vyhodnotí ďalší postup.
 
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR


Doplňujúce informácie: 


Útočiaci medveď v nedeľu 17.3. prenikol do mesta Liptovský Mikuláš zo severnej strany, z oblasti Západných Tatier, konkrétne z lokality Nincov Háj. Útočil na ulici Podtatranská a následne sa presunul k obchodnému centru. Odtiaľ preplával rieku Váh a popod diaľnicu sa presunul do lokality medzi obcami Ploštín a Iľanovo. Medveď, pravdepodobne samec o váhe 80-100kg, napadol počas nedele v centre mesta 5 osôb vo veku od 10 do 72 rokov. Všetky zranenia boli riešené ambulantne a napadnutí boli po ošetrení prepustení do domáceho liečenia.

Záznam z tlačovej konferencie k útoku medveďa hnedého v Liptovskom Mikuláši nájdete na nasledovnom linku.

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...