Na lokalite Lohót pri meste Kolárovo v okrese Komárno na umelo vytvorenom kanály vedľa cestnej komunikácie približne o dĺžke 400m po vyústenie termálnej vody z tunajšieho vrtu, bol potvrdený výskyt nepôvodného invázneho druhu raka červeného (Procambarus clarkii). Tento invázny druh raka je prenášačom račieho moru, voči ktorému nie sú naše pôvodné druhy rakov imúnne a môže tak spôsobiť šírenie tohto patogénu a masový úhyn pôvodných populácií rakov. Štátni ochranári preto v súlade so zákonom o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov spustili na lokalite proces rýchlej eradikácie.
Výskyt nepôvodného raka červeného v okrese Komárno bol Štátnej ochrane prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) nahlásený Slovenským národným múzeom, ktoré monitorovalo okolité termálne vrty. Ako uvádza zoologička Správy Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy Barbora Kaľavská: „Ide o druhý potvrdený výskyt tohto druhu na území Slovenska. Po eradikácii v kompetenčnom území Správy Národného parku Veľká Fatra sme na základe poverenia Okresného úradu spustili rýchlu eradikáciu tohto invázneho raka aj tu pri Kolárove. Vzhľadom na veľmi podobné podmienky výskytu vo vodnom kanáli termálneho prameňa, sme zvolili obdobný postup. Vodu z kanála sme odčerpali a raky sme na približne 400m úseku manuálne vyzbierali.“
Štátni ochranári pomocou odchytových sieťok a manuálnym zberom vyzbierali počas eradikácie takmer 3000 jedincov rakov červených. Najväčší pozorovaný jedinec dosiahol dĺžku tela 10 cm. Nakoľko nebolo možné odchytiť všetky raky, vo vodnom kanáli budú umiestnené odchytové koše a bude zabezpečený následný monitoring lokality spojený s odchytom zvyšných jedincov. S odchytenými živočíchmi bolo naložené v súlade s Vyhláškou č. 450/2019 Z.z., ktorou sa ustanovujú podmienky a spôsoby odstraňovania inváznych nepôvodnych druhov. Jednou z možnosti ich odstraňovania je ich využitie ako krmivo, v tomto prípade ako krmivo pre handikepované živočíchy.
Počas eradikácie bol na lokalite nájdený aj ďalší invázny druh ryby, ktorý je na zozname inváznych druhov vzbudzujúcich obavy Európskej Únie - slnečnica pestrá (Lepomis gibbosus) a tiež mnohé ďalšie druhy akváriových rýb ako napríklad živorodka pestrá (Poecilia reticulata) či mečúň mexický (Xiphophorus helleri).
Nájdené chránené druhy obojživelníkov boli odchytené a bezpečne prenesené na vhodnú vzdialenejšiu lokalitu. Všetky odchytené jedince boli determinované a bola zisťovaná ich približná početnosť na lokalite. S determináciou rýb pomáhali odborný pracovníci – hydrobiológovia z riaditeľstva ŠOP SR.
Vzhľadom na izolovanosť lokality je najpravdepodobnejšou príčinou výskytu úmyselné vypustenie akvaristami, medzi ktorými je táto lokalita dobre známa už viac ako desaťročie (Májsky 2009). V opatreniach ako aj monitoringu sa na lokalite bude ďalej pokračovať podľa podmienok na lokalite.
Rak červený bol do Európy introdukovaný zo sladkovodných biotopov severného Mexika, juhu a juhovýchodu USA a dosahuje veľkosť do 15 cm. Známy je najmä z akváriových chovov. Z okolitých štátov je potvrdená jeho prítomnosť v Maďarsku a v Poľsku. Jedná sa o teplomilný druh, avšak môže prežiť aj v zamŕzajúcich vodách.
Ako konštatuje zoologička ŠOP SR Andrea Lešová: „Rak červený má vysokú rozmnožovaciu schopnosť, prenáša račí mor a výrazne ohrozuje naše pôvodné raky. Okrem iného pre nich predstavuje aj potravného konkurenta a oproti našim pôvodným druhom má väčší kompetičný potenciál. Rak červený je spomedzi inváznych druhov rakov vzbudzujúcich obavy Európskej Únie štvrtým druhom evidovaným na území Slovenska. Akékoľvek šírenie nepôvodných inváznych druhov je zakázané a za porušenie tohto zákazu hrozia sankcie“.
ŠOP SR v tejto súvislosti preto vyzýva verejnosť, aby do voľnej prírody nevypúšťala nepôvodné invázne druhy. Okrem porušenia zákona, mnohé z nich predstavujú vážnu hrozbu pre naše pôvodné druhy a ekosystémy.
Viac o problematike inváznych druhov nájdete na stránke Štátnej ochrany prírody SR – https://invaznedruhy.sopsr.sk/. Stránka obsahuje aj systém rýchleho varovania, prostredníctvom ktorého je možné nahlasovať výskyt nepôvodných inváznych druhov.
Tlačovú správu spracovala Kristína Bocková, Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR v spolupráci so zoologičkami ŠOP SR Andreou Lešovou a Barbarou Kaľavskou ako aj hydrobiológmi ŠOP SR Jurajom Hajdú a Jurajom Majerom
Použitý zdroj: Májsky, J., 2009: Exotika za humny. Akvárium/terárium. 09/10/2009.
Foto: Kristína Bocková a Juraj Lengyel, ŠOP SR