Film Kangal získal ocenenie na filmovom festivale AGROFILM 2023

Film Kangal získal ocenenie na filmovom festivale AGROFILM 2023

Medzinárodný filmový festival AGROFILM 2023 ocenil film Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR). Dokumentárny film „Kangal – ochranca stád“, ktorý približuje divákom život a poslanie pastierskych strážnych psov a otvára tému ochrany hospodárskych zvierat pred veľkými šelmami, získal Cenu medzinárodnej poroty Agrofilmu.
 
Dokumentárny Film „Kangal – Ochranca stád“ prenáša diváka do prostredia hornej Oravy na salaš vo Vitanovej. Jeho majiteľ pán Vladimír Ondrík pasie vo voľnej krajine viac ako 1000 oviec. Ich ochranu zabezpečujú strážne pastierske psy plemena kangal. Dokument sleduje počas jedného roka život a výchovu 11tich čerstvo narodených šteniatok, ktoré sa postupne správnou výchovou a výcvikom menia na pastierske strážne psy schopné čeliť prítomnosti veľkých šeliem. Chov oviec a bezpečnosť stáda na tomto salaši je príkladom pre mnohých ďalších chovateľov hospodárskych zvierat na Slovensku.
 
Popri ocenení AGROFILMU 2023, kde film obstál v konkurencii filmov z 12-tich krajín, žne dokument úspechy aj na festivaloch v zahraničí. Do užšieho výberu ocenených filmov sa dokument dostal napríklad na filmových festivaloch v Srbsku, Arménsku a Grécku. V Spojených štátoch amerických bol film ocenený na medzinárodnom filmovom festivale Nature Without Borders.  

 
Popri dokumentárnom filme sa ŠOP SR podieľala aj na tvorbe série piatich krátkych náučných filmov, ktoré predstavujú praktické riešenia fungujúcich príkladov správneho zabezpečenia nielen hospodárskych zvierat, ale aj poľnohospodárskych plodín a majetku voči veľkým šelmám. Samostatne je okrem strážnych psov odborne spracovaná problematika nevhodného pestovania poľnohospodárskych plodín v oblastiach s výskytom medveďa hnedého, možnosti využitia a správnej aplikácie elektrického ohradníka a prehľad ďalších bezpečnostných zariadení na ochranu pred veľkými šelmami. Súčasťou série je aj krátky náučný film o tom ako sa správať v území s výskytom medveďa hnedého.
 
Autorkou všetkých vzniknutých filmových diel je Michaela Skuban, ktorá sa problematike veľkých šeliem venuje dlhodobo. Okrem tvorby námetu a scenára sa Michaela Skuban podieľala aj na samotnej réžii filmu. Odborným garantom tohto originálneho filmového projektu je zoológ ŠOP SR Slavomír Finďo.
 
Dokument „Kangal – Ochranca stád“ ako aj séria krátkych piatich náučných filmov vznikli prostredníctvom finančnej podpory z Operačného programu Kvalita životného prostredia v rámci projektu ŠOP SR „Realizácia programov starostlivosti o veľké šelmy na Slovensku.“ Filmy boli natočené v spolupráci s filmárskou dvojicou Ivanom a Tomášom Kršiakovcami zo spoločnosti HERTHA. Filmy sú dostupné na Youtube kanáli ŠOP SR.

Samotný trailer filmu je možné pozrieť si na nasledovnom odkaze.  
 
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR
Všetky správy

Jún

Počuli ste, že...