S jarným príletom bocianov bielych (Ciconia ciconia) zo svojich zimovísk na Slovensko a presne na Svetový deň vtáctva, Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) vyhlasuje otvorenie celoslovenského ekovýchovného programu BOCIAN. Tento rok pôjde už o 22. ročník tohto výnimočného monitorovacieho programu založenom na princípoch občianskej vedy.
ŠOP SR zastrešuje program Bocian na Slovensku prostredníctvom regionálnych koordinátorov z chránených území v spolupráci s národnými parkami, Slovenským zväzom ochrancov prírody a krajiny ako aj za podpory organizácie SOS/Birdlife Slovensko. Odborným garantom a autorom programu je RNDr. Miroslav Fulín CSc., koordinátor sčítania bociana bieleho na Slovensku.
- Do hniezdnej karty stručne zapisujte tie najzaujímavejšie postrehy z pozorovania diania na hniezde (prílet, párenie, znáška, liahnutie mláďat, kŕmenie a podobne).
- Môžete si ľubovoľne viesť aj podrobnejšie denné záznamy[pozri príklad J. Chytilová 2020 pdf]. Súčasťou vašej elektronickej zásielky môžu byť okrem hniezdnej karty aj podrobnejšie denné záznamy jednotlivých pozorovaní či pozorovateľov.
- Ku hniezdnej karte môžete taktiež priložiť fotky alebo videá.
Pre viac informácií vás pozývame sledovať online webinár (dostupný aj neskôr zo záznamu) na našej sociálnej sieti, ktorý sa uskutočnil v utorok 4. apríla o 16:00. Link na webinár je tu.
Prvé prílety bocianov na hniezda boli tento rok pozorované začiatkom marca v obci Nižná Olšava (okr. Stropkov) a v obci Malé Zlievce (okres Veľký Krtíš). Týždeň po ich prílete sa začali objavovať bociany na desiatkach ďalších hniezd. „Predpokladáme, že tieto bociany letia východnou cestou z Afriky a priaznivé počasie im uľahčilo skorší dolet. Denne prekonávali 200 – 300 kilometrové vzdialenosti. V tieto dni očakávame, že za priaznivého počasia doletia aj ostatné jedince a do začiatku apríla obsadia podľa štatistiky z minulého roka všetkých 1390 hniezd na našom území. Minuloročné mláďatá, ktoré z nášho územia odleteli zimovať v rekordnom počte 3067 kusov sa k nám ešte na hniezda nevrátia. Nie sú pohlavne dospelé, no môžu sa pohybovať spolu s nehniezdiacimi jedincami na lúkach a pasienkoch. Poznáte ich podľa údajov na krúžkoch, ktorými sú označené,“ uvádza koordinátor sčítania bociana bieleho Miroslav Fulín.
Aj vďaka aktívnym pozorovateľom, máme k dispozícii zaujímavé dáta o stave bocianej populácie na Slovensku.- ŠOPSR - Ekovychovný program Bocian (sopsr.sk)
- bociany.sk v kolónke Ekovýchovný program Bocian 2023 http://www.bociany.sk/pages/show/1-Ekovychovny-program-Bocian.html
- vo výročnom Informačnom spravodajcovi na stránke - http://www.bociany.sk/pages/show/72-Informacny-spravodaj.html
- EV program Bocian – metodický materiál s informačným spravodajom, pracovnými listami, spoločenskou hrou a inými kreatívnymi aktivitami
- balíček propagačných materiálov ŠOP SR
- balíček propagačných materiálov SOS/Birdlife (tričko, odznak, minikľúč vtákov, magnetka, CD, časopis Vtáky) a ZO SZOPK Bocian
- diplom účasti
- ŠOP SR v Banskej Bystrici – Ingrid Károlyová, karolyova@sopsr.sk
- Správa CHKO Cerová vrchovina – Želmíra Ružičková, ruzickova@sopsr.sk
- Správa CHKO Poľana – Anna Gondová, gondova@sopsr.sk
- Správa RCOP Prešov – Marta Hrešová, hresova@sopsr.sk
- Správa CHKO Kysuce - Katarína Kyselová, katarina.kyselova@sopsr.sk
- Správa NP Nízke Tatry – Jana Kološtová, kolostova@napant.sk
- Správa NP Slovenský kras - Andrea Balážová, andrea.balazova@npslovenskykras.sk
- Správa NP Pieniny - Margaréta Malatinová, margareta.malatinova@pienap.sk
- Správa NP Slovenský raj – Matej Pisarčík, matej.pisarcik@npslovenskyraj.sk
- Správa NP Malá Fatra, Alena Badurová, badurova@npmalafatra.sk
Zaujímavý webinár k tejto téme s Miroslavom Fulínom sa uskutočnil aj v Čechách a je možné si pozrieť jeho záznam - link tu :