Stret cyklistky s medvedicou pri Liptovských Kľačanoch

Stret cyklistky s medvedicou pri Liptovských Kľačanoch

V utorok 31.5.2022 došlo k stretu cyklistky s medvedicou s mláďatami na lesnej ceste 10 km za obcou Liptovské Kľačany. Išlo o lesnú lokalitu, teda prirodzený biotop výskytu medveďa hnedého. Cyklistka sa so svojím psom dostala do blízkosti medvedice, zosadla z bicykla a ľahla si tvárou na zem. Medvedica vyhodnotila, že nepredstavuje pre medvieďatá hrozbu a nezaútočila. Cyklistka nebola zranená a nebolo nutné ani jej ošetrenie.
 
Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) bol po tomto incidente kontaktovaný a oblasť monitoruje. Upozorňujeme verejnosť, že tomto období ešte stále prebieha medvedia ruja. Samice si strážia svoje mláďatá pred dospelými samcami, ktoré pre získanie medvedice zvyknú mláďatá usmrtiť. Medvedice sa preto s mladými často sťahujú nižšie do blízkosti ľudských sídel.
 
Naďalej platí výzva, aby občania pri zaregistrovaní medveďov, ktorí sa vyskytujú blízko ľudských obydlí, túto situáciu ohlásili na linky tiesňového volania: 158 / 112 / 159 / alebo Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR: +421 903 201 879. Informácie o tom, ako sa správať pri strete s medveďom sú dostupné na webe zásahového tímu pre medveďa hnedého: http://zasahovytim.sopsr.sk/.
 
Všetky správy

Júl

Počuli ste, že...