Európsky deň parkov si každoročne pripomíname 24. mája. Jeho cieľom je priblížiť ľudí k prírode a zvýšiť tak povedomie verejnosti o význame prírodných krás chránených území a zároveň informovať o dôležitosti ochrany a trvalo udržateľného riadenia týchto miest. Je to deň, keď sa všetky parky a chránené oblasti z celej Európy spoja a oslávia svoje úspechy.
Národné parky na Slovensku boli vyhlasované postupne od roku 1948, kedy bol vyhlásený Tatranský národný park, až do roku 2002, kedy sa pôvodne vymedzená Chránená krajinná oblasť Veľká Fatra a Chránená krajinná oblasť Slovenský kras zmenila rozhodnutím vlády na národný park. Národné parky predstavujú ochranu tých najcennejších častí prírody, ktoré sú aj turisticky zaujímavé a boli vyhlasované práve preto, aby sa tieto prírodné hodnoty a unikátne prostredie zachovali pre budúce generácie.
Na Slovensku máme v rámci národnej sústavy chránených území 23 tzv. veľkoplošných chránených území - 9 národných parkov a 14 chránených krajinných oblastí a stovky maloplošných chránených území s kategóriou národná prírodná rezervácia, prírodná rezervácia, národná prírodná pamiatka, prírodná pamiatka, chránený areál a chránený krajinný prvok. Každé z týchto území má svoje neoceniteľné prírodné bohatstvo. „Národné parky sa majú stať miestom, kde sa zachovalá príroda riadi prírodnými procesmi. Ich využitie je možné len tak a takým spôsobom, aby sa zachovali ich hodnoty na osoh miestnych obyvateľov a blaho celého národa,“ uviedol pri príležitosti tohto významného dňa generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska.
Ktoré lokality našich národných parkov sú najnavštevovanejšie?
Najčastejšie vyhľadávanou lokalitou sú samozrejme Vysoké Tatry. Podľa Správy Tatranského národného parku v tomto roku stúpol počet návštevníkov zo Slovenska a Česka, zatiaľ čo ostatné národnosti sú zastúpené pomenej. Najvyhľadávanejšími lokalitami sú strediská cestovného ruchu ako Štrbské pleso a Hrebienok. Taktiež všetky doliny, v ktorých sa nachádzajú vysokohorské chaty a plesá, takisto najznámejšie vrcholy, ktoré sú sprístupnené turistickými chodníkmi ako Kriváň a Rysy. Zvýšený počet turistov evidujú aj v ďalších chránených územiach a národných parkoch. Napríklad v NP Veľká Fatra patrí medzi vyhľadávané lokality Gaderská, Belianska a Čutkovská dolina, ako aj hlavný hrebeň pohoria Veľká Fatra. Obľúbené medzi turistami sú aj Hájske vodopády alebo Zádielska dolina v Slovenskom krase a množstvo turistov lákajú rokliny s vodopádmi v Slovenskom raji.
ROK 2021 – Nová generácia parkov
Európsky deň parkov je pamätným dňom chránených území, ktorý vyhlásila Federácia EUROPARC v roku 1999. Oslavuje vznik prvých národných parkov v Európe, ktorými je súbor deviatich parkov založených vo Švédsku v roku 1909. Rok 2020 bol rokom, ktorý pre parky v Európe predstavoval veľké výzvy. Parky na istý čas zostali bez návštevníkov, no zažívali aj obdobia, keď bola ich návštevnosť nadpriemerne vysoká. Prešli od období povodní cez suchá a od invázie druhov až po pokles biodiverzity. Európsky plán obnovy sľubuje vybudovanie lepšej, zelenšej a odolnejšej Európy. Túto potrebu „zelených priestorov“ prehĺbila aj pandémia Covid-19. EUROPARC je presvedčená, že je potrebné zapojiť parky a chránené oblasti do diskusií o budúcnosti a usilovne pracovať na účinných riešeniach, aby sa zabezpečila bezpečnejšia a udržateľnejšia Európa.
Tohtoročný Európsky deň parkov sa nesie v znamení výzvy „Ako vyzerá nová generácia parkov?“
Aj v tejto oblasti nadišiel čas na prispôsobenie sa novým metódam komunikácie, novej infraštruktúre a novým typom návštevníkov. Je taktiež nevyhnutné sústrediť sa na mládež. Koniec koncov, sú to ďalšie generácie našich odborníkov na prírodu. Téma „Nová generácia“ sa však neobmedzuje iba na mladých ľudí. Ide aj o nové spôsoby práce či zmeny v riadení alebo adaptácie v dôsledku korona krízy. Ukážme v roku 2021 svetu, ako sa parky neustále vyvíjajú, prispôsobujú a posúvajú vpred!
Diskusia a súťaž k Európskemu dňu parkov
Pri tejto príležitosti sme si pre vás pripravili online aktivity, do ktorých sa môžete na našom facebooku. Počas lockdownu mnohí z vás začali viac spoznávať svoje najbližšie okolie, túlali sa po turistických chodníčkoch chránených území v rámci celého Slovenska, preto určite pre vás nebude problém vyriešiť kvízovú otázku: Spoznáš národný park Slovenska z fotografie? Do súťaže sa budete môcť zapojiť počas pondelka a utorka - 24. až 25. mája. V utorok 25. mája o 17:00 hod. si budeme môcť na facebook stránke ŠOP SR pozrieť diskusiu o národných parkoch. Na túto tému sa porozprávame s riaditeľmi Správy NP Muránska planina Jánom Šmídtom a Pieninského národného parku Vladimírom Kĺčom. Dozviete sa zaujímavosti o týchto dvoch národných parkoch, akým projektom sa tu aktuálne venujú, ako ovplyvnila ich návštevnosť pandémia, ale porozprávame sa aj tom, ako by mala vyzerať nová generácia národných parkov.
Výzva od federácie EUROPARC
Aj keď tohtoročný Európsky deň parkov sa bude konať online, minuloročné skúsenosti ukazujú, že nám to nebráni zvyšovať povedomie o všetkom, čo NP robia. Tu je niekoľko nápadov na vytvorenie, či zorganizovanie podujatí, ktoré môžete usporiadať v oboch prípadoch, ako online tak aj offline:
- Prispôsobte sa množstvu návštevníkov: ako reaguje váš park na zvýšené množstvo, ale aj relatívne nový typ návštevníkov? Používate nové značenie, nové spôsoby komunikácie? Môžete vytvoriť kampaň na sociálnych sieťach o správnej „etikete parku“, o vhodnom správaní v parkoch, či ponúknutím komentovanej prehliadky po nových turistických chodníkoch.
- Vzdelávanie pre budúcnosť - zapojte mládež: oslovte školu alebo miestne skupiny mladých ľudí a zapojte ich do aktivít v chránených územiach! Požiadajte ich o pomoc aj pri organizovaní podujatí počas Európskeho dňa parkov.
- Nové spôsoby práce: korona zdôraznila, že zelené plochy nie sú iba miestom pre prírodu, ale sú nevyhnutné aj pre ľudské zdravie. Ako reaguje váš park na aktuálnu situáciu? Vytvorili ste nové spôsoby manažmentu, ktoré implementujete? Nechajte sa inšpirovať programom EUROPARC Zdravé parky Zdraví ľudia v Európe, vytváraním partnerstiev so zdravotníckym sektorom.
Svoje aktivity, workshopy, kampane môžete zaregistrovať na oficiálnom webe federácie EUROPARC.
Vypočujte si videosprávy
EUROPARC začne od 24.5. zverejňovať príspevky, v ktorých jej členovia vysvetľujú, ako sa pripravujú na budúcu generáciu návštevníkov. Videosprávy budú publikované na kanáloch sociálnych sietí organizácie. Pre ich sledovanie KLIKNITE SEM
Zaujímavosť na záver: Vedeli ste, že Slovensko má tretí najkrajší národný park v Európe?
Sme hrdí, že medzi najlepšie hodnotené európske národné parky sa zaradila Muránska planina. Tento národný park s rozlohou 20 318 ha sa nachádza v západnej časti Slovenského rudohoria. Je jedným z najmladších parkov Slovenska a na jeho území nájdete viac ako 500 jaskýň. Pri Muráni nájdete aj obľúbenú atraktivitu, sysľovisko Biele vody, kde môžete sledovať sysľa pasienkového a jeho život v prírode. Sysle, ktoré sú zvyknuté na návštevníkov, tu môžete spozorovať kedykoľvek počas dňa.
Spracoval: Odbor komunikácie a propagácie