Zachránili sme štyri opustené medvieďatá

Zachránili sme štyri opustené medvieďatá

V uplynulých dňoch riešila Správa NP Malá Fatra problém opustených medvieďat. Jej pracovníci sa o nich dozvedeli vďaka občanovi zo Sučian. Následne sa spustila akcia na ich záchranu.

V katastri obce Sučany našiel miestny občan malé tohtoročné medvieďa. Najskôr ho iba počul ozývať sa nariekavým hlasom. Keď sa za ním vydal, z väčšej vzdialenosti ďalekohľadom mladého jedinca aj spozoroval. Z obavy, že by sa v blízkosti mohla nachádzať medvedica, lokalitu opustil. Toto sa udialo vo štvrtok 8. marca okolo poludnia.

Do lesného porastu, kde zažil neočakávané pozorovanie, sa vybral aj nasledujúci deň. Medvieďa tento krát už nenariekalo. Našiel ho pod spadnutým smrekom, takmer bez známok života. Na to telefonicky kontaktoval strážcu národného parku. Asi po dvoch až troch hodinách spoločne skontrolovali lokalitu. Najskôr v širšom okruhu, asi 300 až 500 metrov. Na súvislej snehovej pokrývke, ktorá tu dosahovala približne 10 cm, sa nenašla jediná stopa dospelého medveďa. Stará, ani čerstvá. V širšom okolí však bolo viacero stopových dráh od ľudí, aj jedna stopa po lyžiach. Približne 15 metrov od medvieďaťa ležiaceho na snehu bez známok života, našli brloh vyhrabaný pod smrekom. Ani v jeho okolí nič nenasvedčovalo prítomnosti medvedice. Z brloha sa neozývali žiadne zvuky, no pri kontrole sa v ňom našli ďalšie tri medvieďatá. Aj tieto boli značne apatické, zrejme z dôvodu hladovania a chladu. Keďže sa v okolí nenašli žiadne stopy dospelého medveďa a mláďatá boli vystavené hladovaniu a chladu, boli z lokality odobraté. V dedine im bol podaný glukózový roztok a neskôr kozie mlieko, na čo zjavne ožili. Určite im prospelo aj to, že sa vzájomne zohriali v ruksaku, v ktorom boli prepravované. Ostávalo vyriešiť dilemu, čo ďalej.

Keďže sme nechceli mláďatá definitívne pripraviť o možnosť prinavrátenia k matke, rozhodli sme sa vrátiť ich do brloha a tento sledovať pomocou MMS fotopasce. Nakŕmené medvieďatá boli vložené do zadnej časti brloha. Ich ďalší osud bol na prírode.

V noci fotopasca nasnímala jazveca a to priamo pri brlohu. Do soboty rána sa už neozvala. Okolo 11-tej hodiny prichádzajú pracovníci NP Malá Fatra na kontrolu. Medvieďatá, opäť vyčerpané zimou a hladom ležia v rôznych častiach podzemného úkrytu. Takmer sa nehýbu. Ani tento krát pri príchode na lokalitu nenachádzame stopy dospelého medveďa. Pritom od auta ideme lesom viac ako kilometer. Po tejto skúsenosti bolo jasné, že medvedica nie je nikde v okolí a to minimálne 3 až 4 dni. Svedčil o tom aj nález srny strhnutej rysom, len 300 metrov od brloha. Na takejto koristi sa rád priživí každý medveď, no ani tu žiadna medvedia stopa nebola. K strhnutej srne bola nainštalovaná fotopasca, ktorá neskôr nasnímala rysa pri svojej koristi.

Šanca na život medvieďat v ich prirodzenom prostredí sa definitívne rozplynula. Ich ďalšia noc v opustenom brlohu už mohla dopadnúť fatálne. Preto sme pristúpili k poslednej možnosti, k odobratiu mláďat, čo znamená ich následný život v zajatí.

Mláďatá boli v sobotu popoludní po dohode s poľovníckym združením prevezené do Záchrannej stanice v Zázrivej. Vzhľadom na ich počet a potrebnú neustálu starostlivosť sme ich museli rozdeliť. Dve z nich putovali do Varína, kde sa o ne nasledujúcich 48 hodín staral pracovník Správy NP Malá Fatra. Vzhľadom na dobrý príjem potravy a ich zastabilizovanie boli v pondelok 12. marca popoludní prevezené do ZOO Bojnice. Dve slabšie medvieďatá zatiaľ ostávajú v starostlivosti Záchrannej stanice v Zázrivej.

V Malej Fatre ide o druhý vrh so štyrmi mláďatami, o ktorom doteraz vieme. V tomto prípade poznáme i pohlavie, traja samci a jedna samica. Ich vek odhadujeme ma cca 1,5 mesiaca. Hmotnosť jedincov sa pohybovala od 1,2 kg (samička) po 2,2 kg (najväčší zo samcov).

K dnešnému dňu nepoznáme pravý dôvod opustenia mláďat. Možností je niekoľko. Najpravdepodobnejšou je vyrušenie matky človekom, vzhľadom na prítomnosť stôp v okolí brloha.              

Michal Kalaš, riaditeľ Správy NP Malá Fatra

Všetky správy

Marec

Počuli ste, že...