Medzinárodná únia pre ochranu prírody (IUCN)
IUCN je najstaršia a najväčšia celosvetová environmentálna organizácia. V súčasnosti združuje skoro 1300 členov z radov vládnych aj nevládnych organizácií a viac ako 15 000 dobrovoľníkov zo 185 krajín, ktorí sú špecialistami na environmentálnu tematiku. Prácu IUCN podporuje skoro 1000 zamestnancov v 45 sídlach a stovky partnerov z verejnej, nevládnej a súkromnej sféry po celom svete.
IUCN pomáha svetu nájsť pragmatické riešenia na najnaliehavejšie problémy životného prostredia. Sústreďuje sa na ocenenie prírody a jej ochranu, na efektívne a spravodlivé riadenie prírodných zdrojov, na hľadanie riešení otázok klimatických zmien, dostatku potravín a rozvoja prostredníctvom využívania poznatkov z prírodných procesov. Podporuje vedecký výskum, rieši konkrétne projekty v rôznych kútoch sveta a spája vlády, nevládne organizácie a rôzne spoločnosti, aby spoločne tvorili smerovanie politiky, zákony a overené postupy v ochrane životného prostredia.
Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky je členom IUCN.
12.7. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty (1979) - oblasť sa rozkladá od okresu Skalica na juhozápade smerom k okresu Púchov na severovýchode. Územie CHKO Biele Karpaty je tvorené prelínajúcim sa systémom lesných komplexov (lesnatosť CHKO je 67%) prevažne pôvodného druhového zloženia (buk, dub, hrab, javor, jaseň, lipa...) poľnohospodárskej vidieckej krajiny s ornou pôdou, lúkami a pasienkami s typickou bielokarpatskou kvetenou, riek a potokov lemovaných brehovými vŕbovo - jelšovými porastami, množstvom starých ovocných sadov, remízok, medzí.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.