Program: Interreg Slovenská republika - Maďarsko 2014 – 2020
Názov projektu SK: Rozvoj liečebného turizmu v jaskyniach svetového dedičstva Aggtelekského a Slovenského krasu
Názov projektu AJ: Medical/wellness tourism development in the world heritage caves of the Aggtelek and Slovak Karst
Akronym projektu: Aggtelek – Domica curative cave
Číslo projektu: SKHU/1601/1.1/035
Začiatok realizácie projektu: 1.11.2017
Koniec realizácie projektu: 31.07.2021
Rozpočet projektu ŠOP SR: 312 574,00 Eur
Celkový rozpočet projektu: 1 616 098,40 Eur
Vedúci prijímateľ: Národný park Aggtelek
Partner projektu: Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky
Opis projektu:
Útvary Aggteleckého a Slovenského krasu sú medzinárodného významu vďaka svojej rozmanitosti útvarov. Cezhraničný jaskynný systém, ktorý disponuje vybudovanými vstupmi na oboch stranách hranice prijme každoročne viac ako 200 000 návštevníkov.
Rozvojové aktivity boli zamerané na 3 jaskyne jaskynného systému Baradla - Domica.
Liečebný účinok vzduchu jaskyne Béke pri obci Jósvafő sa prejavil skoro, v roku 1969 sa oficiálne stala jaskyňa 1. terapeutickou jaskyňou v Maďarsku. V súčasnosti je certifikácia jaskyne už neplatná (20-ročné obdobie) a vzhľadom na stav systému chodieb a následkom rôznych procesov už nie je aktívne využívaná.
Jaskyňa Baradla je jaskyňou s najdlhšou históriou skúmania a návštevnosti na území Maďarska. Odborníci skúmajúci túto jaskyňu už dávno spozorovali, že špeciálna klíma jaskyne disponuje liečebnými účinkami, a to vďaka hygienickému a mikrobiologické stavu tunajšej atmosféry, no doteraz jaskyňa neprešla certifikáciou.
V jaskyni Domica disponujúcej významnými geomorfologickými hodnotami došlo v roku 2010 k spusteniu aktivít zameraných na vytvorenie priestorov pre klimatickú terapiu v spodnej časti šachty Demek-lápa, avšak tieto priestory doposiaľ neboli dokončené.
Tento jaskynný systém je možné považovať aj v súčasnosti za atrakciu prevádzkovanú oboma krajinami spoločne, pričom prevádzka na účely terapie si vyžaduje ešte bližšiu súčinnosť orgánov zameraných na ochranu prírody.
Účelom projektu bolo vykonanie skúšok predpísaných pre účely certifikácie jaskýň cezhraničného jaskynného systému Aggteleckého a Slovenského krasu a získanie certifikátu liečebnej jaskyne.
Na slovenskej strane boli v rámci projektu z vykonané nasledovné práce:
TA3.COM - Ochranári otvorili vyhliadkové veže na pozorovanie vzácnych vtákov
RTVS.SK - Správy RTVS - V Domici začnú skúšať speleoterapiu
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/202130
ROŽNAVA.DNES24.SK - V Domici a Baradle objavili speleológovia vyše pol kilometra nových priestorov
ROŽNAVA.DNES24.SK - Jaskyňa Domica bude slúžiť aj na speleoterapiu
https://roznava.dnes24.sk/dobra-sprava-jaskyna-domica-bude-sluzit-aj-na-speleoterapiu-foto-345206
GEMER.KORZAR.SME.SK - Jaskyňa Domica bude slúžiť aj na speleoterapiu
https://gemer.korzar.sme.sk/c/22249160/jaskyna-domica-bude-sluzit-aj-na-speleoterapiu.html
SOBOTNIK.SK - Jaskyňa Domica chce ponúkať od roku 2020 speleoterapiu
https://sobotnik.sk/2019/11/domica-speleoterapia/
PRAVDA.SK - Jaskyňa Domica bude slúžiť aj na speleoterapiu
DNES24.SK - V Domici a Baradle objavili speleológovia vyše pol kilometra nových priestorov
PLUS7DNI.PLUSKA.SK – Ďalšia liečivá jaskyňa na Slovensku: Speleoterapiu objavili cez 2.svetovú vojnu
PLUS7DNI.PLUSKA.SK – Ďalšia liečivá jaskyňa na Slovensku: Speleoterapiu objavili cez 2.svetovú vojnu
GEMER.KORZAR.SME.SK - Jaskyňa Domica je na speleoterapiu vhodná. Potvrdil to skúšobný cezhraničný projekt
MYBYSTRICA.SME.SK - Peniaze z Európskej únie prospejú aj alergikom
https://mybystrica.sme.sk/c/22765134/peniaze-z-europskej-unie-prospeju-aj-alergikom.html (10/2021)
Tlačová konferencia 30.10.2019 - tlačová správa pozri [.pdf]
Tlačová konferencia 28.08.2020 - tlačová správa pozri [.pdf]
Tlačová konferencia 28.07.2021 - tlačová správa pozri [.pdf]
1.6. Dohovor o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť (Bernský dohovor) - bol podpísaný v Berne 19. septembra 1979 a nadobudol platnosť 1. júna 1982. Cieľom dohovoru je ochrana voľne žijúcich rastlín a živočíchov a ich prírodných stanovíšť v Európe, osobitne tých, ktorých zachovanie vyžaduje spoluprácu niekoľkých štátov, pričom osobitný dôraz sa kladie na ohrozené a zraniteľné druhy, vrátane ohrozených a zraniteľných sťahovavých druhov.
5.6. Svetový deň životného prostredia - je celosvetovo venovaný ochrane životného prostredia a šíreniu dôležitosti environmentálnych myšlienok medzi ľuďmi. Tento deň je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala v dňoch 5. až 16. júna 1972 v Stockholme pod heslom "Je len jedna Zem".
14.6. Vyhlásenie Národného parku Nízke Tatry (1978) - NAPANT je rozlohou najväčší národný park Slovenska. Jeho najvyšším vrcholom je Ďumbier (2043 m n. m.). Pohorie sa tiahne stredom Slovenska východo-západným smerom v dĺžke takmer 100 km. Masív Kráľovej hole je pramenným miestom troch slovenských riek - Váhu, Hrona a Hnilca.
15.6. Objavenie Dobšinskej ľadovej jaskyne (1870) - Otvor do jaskyne s názvom "Ľadová diera" bol známy od nepamäti.. Zásluhou mesta Dobšiná bola jaskyňa sprístupnená už v roku 1871. Dobšinská ľadová jaskyňa sa v roku 1887 stala prvou elektricky osvetlenou jaskyňou v Uhorsku.
23.6. Dohovor o ochrane sťahovavých druhov voľne žijúcich živočíchov (Bonnský dohovor) - podľa miesta prijatia sa Dohovor nazýva tiež Bonský dohovor a je známy pod anglickou skratkou CMS. Dohovor je zameraný na ochranu a zachovanie terestriálnych, morských a lietajúcich migrujúcich druhov v celom ich areáli, pričom osobitnú pozornosť venuje tým druhom, ktorých stav prežívania je nepriaznivý.
24.6. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie (1985) ? CHKO Ponitrie bola vyhlásená dňa 24. júna 1985 a pôsobnosť správy: územie CHKO, územie okresov Bánovce nad Bebravou, Levice, Nitra, Partizánske, Prievidza, Topoľčany, Zlaté Moravce a čiastočne okresy Žarnovica a Žiar nad Hronom.
25.6. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Latorica (1990) ? CHKO Latorica bola vyhlásená dňa 25. júna 1990 a pôsobnosť správy: územie CHKO, územie okresov Michalovce, Trebišov Latorica je po Chránenej krajinnej oblasti Záhorie druhé veľkoplošné chránené územie nížinného typu krajiny. Najvýznamnejším fenoménom CHKO Latorica sú vzácne vodné a močiarne biocenózy.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.