Program: Intereg Slovenská republika - Maďarsko
Prioritná os 4: Podpora cezhraničnej spolupráce orgánov verejnej správy a osôb žijúcich v pohraničnej oblasti
Názov projektu SK: Prípravné aktivity Prírodného parku Szigetköz – Žitný ostrov a ďalšie spoločné iniciatívy v ochrane prírody
Názov projektu AJ: Preparation Activities of the Szigetköz-Žitný Ostrov Nature Park and Further Joint Nature Protection Initiatives
Akronym projektu: NAT-NET DUNA/DUNAJ 2
Číslo projektu: SKHU/1601/4.1/121
Začiatok realizácie projektu: 01.07.2017
Koniec realizácie projektu: 30.10.2019
Rozpočet ŠOP SR: 109 374,00 Eur
Celkový rozpočet projektu: 464 460,20 Eur
Vedúci prijímateľ: Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság
Partneri projektu:
Opis projektu:
Projekt inovatívne integruje iniciatívy ochrany prírody, vidieckeho rozvoja, environmentálneho vzdelávania, ekoturizmu a záchrany prírodného a kultúrneho dedičstva v regióne Žitného ostrova a Malého Žitného ostrova, tvoriace základný predpoklad udržateľného využívania územia.
Dlhodobým cieľom projektu bolo podporiť cezhraničnú spoluprácu organizácií ochrany prírody prostredníctvom vytvorenia spoločného prírodného/národného parku v regióne Žitného ostrova na slovenskej strane Dunaja a Malého Žitného ostrova (Szigetkoz) na maďarskej strane Dunaja.
Krátkodobými cieľmi projektu boli:
- realizácia spoločných aktivít zameraných na prípravu prírodného parku Szigetkoz-Žitný ostrov, ktorý by bol súčasťou národného parku Podunajsko
- posilniť spoluprácu maďarských a slovenských inštitúcií ochrany prírody a ďalších organizácií nadväzujúcich na predchádzajúci projekt podporený z programu HUSK a realizovaný tými istými partnermi
- posilniť existujúce výmenné programy zamerané na environmentálne vzdelávanie a organizovanie spoločných workshopov a terénnych programov pre maďarských a slovenských študentov
- podporiť ekomobilitu v regióne, aby pri spoznávaní prírodných hodnôt Žitného ostrova a Malého Žitného ostrova (Szigetkoz) návštevníci využívali zelenú dopravu
- podporiť ochranu prírodných hodnôt územia a zvýšiť povedomie komunít a študentov o ochrane týchto hodnôt
Aktuálne informácie k projektu:
Tlačová konferencia 29.10.2019 v budove ekocentra Futura v meste Mosonmagyaróvár (HU)
Dňa 29.10.2019 sa uskutoční v budove ekocentra Futura záverečné podujatie, ktoré bude zamerané na prezentáciu výsledkov zrealizovaných aktivít
v projekte “Prípravné aktivity prírodného parku Szigetkoz-Žitný Ostrov a ďalšie spoločné iniciatívy v ochrane prírody“.
Tlačová konferencia 20.9.2017 v sídle Regionálna rozvojová agentúra Šamorín
Dňa 20.9.2017 sa uskutoční v sídle RRA Šamorín úvodná tlačová konferencia projektu Cezhraničnej spolupráce Interreg Slovensko – Maďarská republika „Prípravné aktivity prírodného parku Szigetkoz-Žitný Ostrov a ďalšie spoločné iniciatívy v ochrane prírody“.
Príloha: Pozvánka [pdf]
3.10. Objavenie Jaskyne Domica (1926) - Domica predstavuje časť jaskynného komplexu, ktorý vytvára s jaskyňou Baradla v Maďarsku jeden genetický systém celkovej dĺžky cca 25 km. Samotná Domica je dlhá 5 358 m, z čoho je od roku 1932 pre verejnosť sprístupnený okruh dlhý 1 315 m.
4.10. Svetový deň ochrany zvierat - Prvýkrát bol oslavovaný v roku 1931 vo Florencii počas stretnutia ekológov. Tento deň bol vybraný, pretože naň pripadá sviatok sv. Františka z Assisi, ktorý bol veľkým milovníkom zvierat a je patrónom zvierat a ekológov.
10.10. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina (1989) - rozkladá sa na území geomorfologického celku Cerová vrchovina v okresoch Lučenec a Rimavská Sobota. Zo západu do nej zasahuje Ipeľská kotlina a z východu Rimavská kotlina. Je ohraničená Krupinskou planinou, zo severozápadu Javorím a zo severu Stolickými vrchmi.
20.10. Stredoeurópsky deň stromov - Myšlienka osláv Dňa stromov vznikla už v 19. storočí v americkej Nebraske. Presný dátum osláv sa v každom štáte alebo regióne líši v závislosti na klimatických podmienkach vhodných k vysádzaniu stromov.
20.10. Európska dohoda o krajine (2000) - Európsky dohovor o krajine (prijatý vo Florencii 20. októbra 2000) nadobudol účinnosť 1. marca 2004. Jedná sa o vôbec prvý dohovor Rady Európy komplexne zameraný na ochranu, manažment a plánovanie krajiny.
20.10. 100 rokov štátnej ochrany prírody na Slovensku - štátna ochrana prírody na Slovensku bola bytostne zviazaná s pamiatkovou starostlivosťou, o čom svedčí aj jej základný dokument z roku 1919. Ten pod názvom "Nariadenie ministra - plnomocníka vlády Československej republiky pre správu Slovenska č. 155/1919 o právomoci Vládneho komisariátu na ochranu pamiatok na Slovensku" začal písať históriu slovenskej štátnej ochrany prírody.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.