Program: Intereg Slovenská republika - Maďarsko
Prioritná os 4: Podpora cezhraničnej spolupráce orgánov verejnej správy a osôb žijúcich v pohraničnej oblasti
Názov projektu SK: Prípravné aktivity Prírodného parku Szigetköz – Žitný ostrov a ďalšie spoločné iniciatívy v ochrane prírody
Názov projektu AJ: Preparation Activities of the Szigetköz-Žitný Ostrov Nature Park and Further Joint Nature Protection Initiatives
Akronym projektu: NAT-NET DUNA/DUNAJ 2
Číslo projektu: SKHU/1601/4.1/121
Začiatok realizácie projektu: 01.07.2017
Koniec realizácie projektu: 30.10.2019
Rozpočet ŠOP SR: 109 374,00 Eur
Celkový rozpočet projektu: 464 460,20 Eur
Vedúci prijímateľ: Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság
Partneri projektu:
Opis projektu:
Projekt inovatívne integruje iniciatívy ochrany prírody, vidieckeho rozvoja, environmentálneho vzdelávania, ekoturizmu a záchrany prírodného a kultúrneho dedičstva v regióne Žitného ostrova a Malého Žitného ostrova, tvoriace základný predpoklad udržateľného využívania územia.
Dlhodobým cieľom projektu bolo podporiť cezhraničnú spoluprácu organizácií ochrany prírody prostredníctvom vytvorenia spoločného prírodného/národného parku v regióne Žitného ostrova na slovenskej strane Dunaja a Malého Žitného ostrova (Szigetkoz) na maďarskej strane Dunaja.
Krátkodobými cieľmi projektu boli:
- realizácia spoločných aktivít zameraných na prípravu prírodného parku Szigetkoz-Žitný ostrov, ktorý by bol súčasťou národného parku Podunajsko
- posilniť spoluprácu maďarských a slovenských inštitúcií ochrany prírody a ďalších organizácií nadväzujúcich na predchádzajúci projekt podporený z programu HUSK a realizovaný tými istými partnermi
- posilniť existujúce výmenné programy zamerané na environmentálne vzdelávanie a organizovanie spoločných workshopov a terénnych programov pre maďarských a slovenských študentov
- podporiť ekomobilitu v regióne, aby pri spoznávaní prírodných hodnôt Žitného ostrova a Malého Žitného ostrova (Szigetkoz) návštevníci využívali zelenú dopravu
- podporiť ochranu prírodných hodnôt územia a zvýšiť povedomie komunít a študentov o ochrane týchto hodnôt
Aktuálne informácie k projektu:
Tlačová konferencia 29.10.2019 v budove ekocentra Futura v meste Mosonmagyaróvár (HU)
Dňa 29.10.2019 sa uskutoční v budove ekocentra Futura záverečné podujatie, ktoré bude zamerané na prezentáciu výsledkov zrealizovaných aktivít
v projekte “Prípravné aktivity prírodného parku Szigetkoz-Žitný Ostrov a ďalšie spoločné iniciatívy v ochrane prírody“.
Tlačová konferencia 20.9.2017 v sídle Regionálna rozvojová agentúra Šamorín
Dňa 20.9.2017 sa uskutoční v sídle RRA Šamorín úvodná tlačová konferencia projektu Cezhraničnej spolupráce Interreg Slovensko – Maďarská republika „Prípravné aktivity prírodného parku Szigetkoz-Žitný Ostrov a ďalšie spoločné iniciatívy v ochrane prírody“.
Príloha: Pozvánka [pdf]
1.6. Dohovor o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť (Bernský dohovor) - bol podpísaný v Berne 19. septembra 1979 a nadobudol platnosť 1. júna 1982. Cieľom dohovoru je ochrana voľne žijúcich rastlín a živočíchov a ich prírodných stanovíšť v Európe, osobitne tých, ktorých zachovanie vyžaduje spoluprácu niekoľkých štátov, pričom osobitný dôraz sa kladie na ohrozené a zraniteľné druhy, vrátane ohrozených a zraniteľných sťahovavých druhov.
5.6. Svetový deň životného prostredia - je celosvetovo venovaný ochrane životného prostredia a šíreniu dôležitosti environmentálnych myšlienok medzi ľuďmi. Tento deň je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala v dňoch 5. až 16. júna 1972 v Stockholme pod heslom "Je len jedna Zem".
14.6. Vyhlásenie Národného parku Nízke Tatry (1978) - NAPANT je rozlohou najväčší národný park Slovenska. Jeho najvyšším vrcholom je Ďumbier (2043 m n. m.). Pohorie sa tiahne stredom Slovenska východo-západným smerom v dĺžke takmer 100 km. Masív Kráľovej hole je pramenným miestom troch slovenských riek - Váhu, Hrona a Hnilca.
15.6. Objavenie Dobšinskej ľadovej jaskyne (1870) - Otvor do jaskyne s názvom "Ľadová diera" bol známy od nepamäti.. Zásluhou mesta Dobšiná bola jaskyňa sprístupnená už v roku 1871. Dobšinská ľadová jaskyňa sa v roku 1887 stala prvou elektricky osvetlenou jaskyňou v Uhorsku.
23.6. Dohovor o ochrane sťahovavých druhov voľne žijúcich živočíchov (Bonnský dohovor) - podľa miesta prijatia sa Dohovor nazýva tiež Bonský dohovor a je známy pod anglickou skratkou CMS. Dohovor je zameraný na ochranu a zachovanie terestriálnych, morských a lietajúcich migrujúcich druhov v celom ich areáli, pričom osobitnú pozornosť venuje tým druhom, ktorých stav prežívania je nepriaznivý.
24.6. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie (1985) ? CHKO Ponitrie bola vyhlásená dňa 24. júna 1985 a pôsobnosť správy: územie CHKO, územie okresov Bánovce nad Bebravou, Levice, Nitra, Partizánske, Prievidza, Topoľčany, Zlaté Moravce a čiastočne okresy Žarnovica a Žiar nad Hronom.
25.6. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Latorica (1990) ? CHKO Latorica bola vyhlásená dňa 25. júna 1990 a pôsobnosť správy: územie CHKO, územie okresov Michalovce, Trebišov Latorica je po Chránenej krajinnej oblasti Záhorie druhé veľkoplošné chránené územie nížinného typu krajiny. Najvýznamnejším fenoménom CHKO Latorica sú vzácne vodné a močiarne biocenózy.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.