Prepojenie dunajských chránených území za účelom vytvorenia dunajského biotopového koridoru
(Bridging the Danube Protected Areas towards a Danube Habitat Corridor)
ČIEĽ PROJEKTU: Podpora obnovy a ochrany ekologických koridorov
STRUČNÝ OPIS PROJEKTU:
Rieka Dunaj predstavuje ekologický koridor pre biodiverzitu. Zatiaľ čo sa Sieť chránených území poddunajských oblastí snaží o zachovanie tých najvýznamnejších lokalít, biotopy sú stále viac ohrozené fragmentáciou, čo narúša stabilitu ekosystémov. DANUBEparksCONNECTED je iniciatívou kampane DANUBE HABITAT CORRIDOR, ktorá je zameraná na budovanie zelenej infraštruktúry prostredníctvom koridorov a zabránenie fragmentácii biotopov. Ponúka stratégie pre celú podunajskú oblasť a príkladné pilotné opatrenia zamerané na obnovu a udržiavanie konektivity všetkých zložiek biotopov. Projekt je zložený z nasledujúcich pracovných balíčkov, ktoré zahŕňajú jednotlivé aktivity: Pracovný balíček 1: Projektový manažment Pracovný balíček 2: KomunikáciaPracovný balíček 3: Koridor voda - ostrov divočinyPracovný balíček 4: Koridor voľný vzdušný priestorPracovný balíček 5: Koridor pevnina - suchozemský biotopPracovný balíček 6: Koridor pevnina - lesPracovný balíček 7: Dunajský biotopový koridor V rámci pracovného balíčka 3 a 5 sú plánované aktivity prepojenia a prehĺbenia ramena Dunaja v území NATURA2000 Mužlianska Sihoť odťažením sedimentov, následné odstránenie inváznych druhov a obnova prirodzeného porastu lužného lesa- Táto aktivita bude realizovaná v spolupráci s SVP, š.p. ako správcom daného územia.
TRVANIE PROJEKTU: 01.01.2017 – 01.06.2019
CELKOVÝ ROZPOČET: 3 085 412.49 €
ROZPOČET ŠOP SR: 173 117,50
PRÍSPEVOK ES (% z celkových nákladov): 85 %
PRÍJEMCA: Donau-Auen National Park
PARTNERI
Slovenská republika
Nemecko
Rakúsko
Maďarsko
Chorvátsko
Bulharsko
Rumunsko
Srbsko
PRIDRUŽENÍ PARTNERI
Moldavsko
Rakúsko
Francúzsko
Nemecko
- Bavorské štátne ministerstvo životného prostredia a verejného zdravia
Bulharsko
Ukrajina
Maďarsko
Chorvátsko
Rumunsko
PROJEKTOVÁ WEBSTRÁNKA:
http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/danubeparksconnected
12.7. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty (1979) - oblasť sa rozkladá od okresu Skalica na juhozápade smerom k okresu Púchov na severovýchode. Územie CHKO Biele Karpaty je tvorené prelínajúcim sa systémom lesných komplexov (lesnatosť CHKO je 67%) prevažne pôvodného druhového zloženia (buk, dub, hrab, javor, jaseň, lipa...) poľnohospodárskej vidieckej krajiny s ornou pôdou, lúkami a pasienkami s typickou bielokarpatskou kvetenou, riek a potokov lemovaných brehovými vŕbovo - jelšovými porastami, množstvom starých ovocných sadov, remízok, medzí.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.