Prepojenie dunajských chránených území za účelom vytvorenia dunajského biotopového koridoru
(Bridging the Danube Protected Areas towards a Danube Habitat Corridor)
ČIEĽ PROJEKTU: Podpora obnovy a ochrany ekologických koridorov
STRUČNÝ OPIS PROJEKTU:
Rieka Dunaj predstavuje ekologický koridor pre biodiverzitu. Zatiaľ čo sa Sieť chránených území poddunajských oblastí snaží o zachovanie tých najvýznamnejších lokalít, biotopy sú stále viac ohrozené fragmentáciou, čo narúša stabilitu ekosystémov. DANUBEparksCONNECTED je iniciatívou kampane DANUBE HABITAT CORRIDOR, ktorá je zameraná na budovanie zelenej infraštruktúry prostredníctvom koridorov a zabránenie fragmentácii biotopov. Ponúka stratégie pre celú podunajskú oblasť a príkladné pilotné opatrenia zamerané na obnovu a udržiavanie konektivity všetkých zložiek biotopov. Projekt je zložený z nasledujúcich pracovných balíčkov, ktoré zahŕňajú jednotlivé aktivity: Pracovný balíček 1: Projektový manažment Pracovný balíček 2: KomunikáciaPracovný balíček 3: Koridor voda - ostrov divočinyPracovný balíček 4: Koridor voľný vzdušný priestorPracovný balíček 5: Koridor pevnina - suchozemský biotopPracovný balíček 6: Koridor pevnina - lesPracovný balíček 7: Dunajský biotopový koridor V rámci pracovného balíčka 3 a 5 sú plánované aktivity prepojenia a prehĺbenia ramena Dunaja v území NATURA2000 Mužlianska Sihoť odťažením sedimentov, následné odstránenie inváznych druhov a obnova prirodzeného porastu lužného lesa- Táto aktivita bude realizovaná v spolupráci s SVP, š.p. ako správcom daného územia.
TRVANIE PROJEKTU: 01.01.2017 – 01.06.2019
CELKOVÝ ROZPOČET: 3 085 412.49 €
ROZPOČET ŠOP SR: 173 117,50
PRÍSPEVOK ES (% z celkových nákladov): 85 %
PRÍJEMCA: Donau-Auen National Park
PARTNERI
Slovenská republika
Nemecko
Rakúsko
Maďarsko
Chorvátsko
Bulharsko
Rumunsko
Srbsko
PRIDRUŽENÍ PARTNERI
Moldavsko
Rakúsko
Francúzsko
Nemecko
- Bavorské štátne ministerstvo životného prostredia a verejného zdravia
Bulharsko
Ukrajina
Maďarsko
Chorvátsko
Rumunsko
PROJEKTOVÁ WEBSTRÁNKA:
http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/danubeparksconnected
1.1. Vznik Správy slovenských jaskýň (1970) - Ako samostatná organizácia bola Správa slovenských jaskýň založená v roku 1970 v Liptovskom Mikuláši. V roku 1981 bola zlúčená s úsekom ochrany prírody Slovenského ústavu pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Bratislave čím vzniklo Ústredie štátnej ochrany prírody. Ako samostatná organizácia bola obnovená v roku 1990. Od roku 2008 je organizačnou zložkou Štátnej ochrany prírody SR, ktorá je príspevkovou organizáciou Ministerstva životného prostredia.
16.1. Vyhlásenie Pieninského národného parku (1967) - nariadením Predsedníctva Slovenskej národnej rady č. 5 zo 16. januára 1967 bol vyhlásený Pieninský národný park so sídlom v Červenom Kláštore. Výmera národného parku mala 2125 ha a jeho ochranné pásmo 52 000 ha.
18.1. Vyhlásenie Národného parku Malá Fatra (1988) - Malá Fatra zažila v šesťdesiatych rokoch 20. storočia prudký nárast civilizačných vplyvov. Preto bola 3. januára 1967 vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť. 1. apríla 1968 bol ako prvým vedúcim v histórii CHKO poverený Pg. Pavel Janáčik. 1. apríla 1988 bola CHKO Malá Fatra kategorizovaná ako Národný park Malá Fatra. Sídlo Správy Národného parku Malá Fatra je vo Varíne.
18.1. Vyhlásenie Národného parku Slovenský raj (1988) - Názov Slovenský raj sa prvýkrát objavil v roku 1921 v časopise Krásy Slovenska a nahradil mnohé, dovtedy používané názvy. 21. augusta 1964 bola na území Slovenského raja vyhlásená prvá chránená krajinná oblasť na Slovensku, na národný park bolo preklasifikované 18. januára 1988. Od roku 2004 sú niektoré časti parku súčasťou sústavy chránených území európskeho významu Natura 2000.
27.1. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy (1989) - Chránená krajinná oblasť Strážovské vrchy je jedna zo 14 chránených krajinných oblastí na Slovensku. Nachádza sa na strednom Slovensku a viaže sa na dva orografické celky, Strážovské vrchy a Súľovské vrchy. Zasahuje do okresov Bytča, Ilava, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov a Žilina. Chránená krajinná oblasť bola založená v roku 1989 a má rozlohu 30 979 ha.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.