Prepojenie dunajských chránených území za účelom vytvorenia dunajského biotopového koridoru
(Bridging the Danube Protected Areas towards a Danube Habitat Corridor)
ČIEĽ PROJEKTU: Podpora obnovy a ochrany ekologických koridorov
STRUČNÝ OPIS PROJEKTU:
Rieka Dunaj predstavuje ekologický koridor pre biodiverzitu. Zatiaľ čo sa Sieť chránených území poddunajských oblastí snaží o zachovanie tých najvýznamnejších lokalít, biotopy sú stále viac ohrozené fragmentáciou, čo narúša stabilitu ekosystémov. DANUBEparksCONNECTED je iniciatívou kampane DANUBE HABITAT CORRIDOR, ktorá je zameraná na budovanie zelenej infraštruktúry prostredníctvom koridorov a zabránenie fragmentácii biotopov. Ponúka stratégie pre celú podunajskú oblasť a príkladné pilotné opatrenia zamerané na obnovu a udržiavanie konektivity všetkých zložiek biotopov. Projekt je zložený z nasledujúcich pracovných balíčkov, ktoré zahŕňajú jednotlivé aktivity: Pracovný balíček 1: Projektový manažment Pracovný balíček 2: KomunikáciaPracovný balíček 3: Koridor voda - ostrov divočinyPracovný balíček 4: Koridor voľný vzdušný priestorPracovný balíček 5: Koridor pevnina - suchozemský biotopPracovný balíček 6: Koridor pevnina - lesPracovný balíček 7: Dunajský biotopový koridor V rámci pracovného balíčka 3 a 5 sú plánované aktivity prepojenia a prehĺbenia ramena Dunaja v území NATURA2000 Mužlianska Sihoť odťažením sedimentov, následné odstránenie inváznych druhov a obnova prirodzeného porastu lužného lesa- Táto aktivita bude realizovaná v spolupráci s SVP, š.p. ako správcom daného územia.
TRVANIE PROJEKTU: 01.01.2017 – 01.06.2019
CELKOVÝ ROZPOČET: 3 085 412.49 €
ROZPOČET ŠOP SR: 173 117,50
PRÍSPEVOK ES (% z celkových nákladov): 85 %
PRÍJEMCA: Donau-Auen National Park
PARTNERI
Slovenská republika
Nemecko
Rakúsko
Maďarsko
Chorvátsko
Bulharsko
Rumunsko
Srbsko
PRIDRUŽENÍ PARTNERI
Moldavsko
Rakúsko
Francúzsko
Nemecko
- Bavorské štátne ministerstvo životného prostredia a verejného zdravia
Bulharsko
Ukrajina
Maďarsko
Chorvátsko
Rumunsko
PROJEKTOVÁ WEBSTRÁNKA:
http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/danubeparksconnected
1.4. Svetový deň vtáctva - korene tohto sviatku siahajú až do čias rakúsko-uhorskej monarchie. Tento dátum sa spája s príletmi sťahovavých vtákov a podľa ornitológov je apríl mesiacom, kedy k nám priletí najviac vtákov, odhaduje sa až 30 miliónov. Väčšina vtákov prilieta do našich končín z Afriky, menej z Ázie.
20.4. Sprístupnenie Jasovskej jaskyne pre verejnosť (1846) - Jasovská jaskyňa najstaršia sprístupnená jaskyňa na Slovensku sa nachádzajúca pri obci Jasov v okrese Košice - okolie v Košickom kraji. V roku 1846 bola čiastočne sprístupnená mníchmi z jasovského kláštora. Jej dĺžka je 2 811 m, z čoho je verejnosti sprístupnených 550 m (dĺžka prehliadkovej trasy je 720 m).
22.4. Svetový deň Zeme - tento sviatok je ovplyvnený pôvodnými dňami Zeme, ktoré sa konali pri oslavách jarnej rovnodennosti. Prvý Deň Zeme bol oslávený v San Franciscu v roku 1970. OSN začala tento sviatok sláviť o rok neskôr. V roku 1990 sa k Amerike pripojil aj zvyšok sveta a 22. apríl sa stal Medzinárodným dňom Zeme. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na dopady ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu diskusiu o možných riešeniach.
24.4. Objavenie Bystrianskej jaskyne (1926) - o otvore do Starej jaskyne vedeli miestni obyvatelia oddávna. Do jej ďalších priestorov prenikli objavitelia v roku 1923. Priepasť Peklo, ktorou sa neskôr zostúpilo do Novej jaskyne, sa objavila v roku 1926. Časť jaskyne sa verejnosti sprístupnila v rokoch 1939 a 1940. V terajšom stave je sprístupnená od roku 1968 v dĺžke 490 m. Od roku 1971 sa Bystrianska jaskyňa využíva na speleoterapiu.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.