Nadnárodná mobilita pracovníkov ŠOP SR
Projekt "Nadnárodná mobilita pracovníkov ŠOP SR" je určený pre odborných pracovníkov z ústredia ŠOP SR a odborných pracovníkov zo Správ chránených území. Účastníkmi projektu sú 4 odborní pracovníci z ústredia ŠOP SR (2 zoológovia, pracovník oddelenia projektov, pracovník oddelenia medzinárodných vzťahov) a 4 odborní pracovníci zo Správ chránených území (2 zoológovia, strážca, pracovník environmentálnej výchovy).
Projekt je zameraný na potreby ochrany prírody a krajiny v súvislosti so správou a praktickým manažmentom chránených území, environmentálnou výchovou a prácou s verejnosťou, trvaloudržateľným rozvojom a efektívnym riadením pomocou projektovej činnosti na zabezpečenie plnenia úloh vyplývajúcich z národnej legislatívy a medzinárodných záväzkov.
Hlavné ciele projektu:
1. zlepšenie zručností odborných pracovníkov v oblasti environmentálnej výchovy a práce s verejnosťou a tým zvyšovanie environmentálneho povedomia obyvateľstva, vrátane výchovy k trvaloudržateľnému rozvoju
2. nadobudnutie nových znalostí a praktických skúseností v oblastí správy a manažmentu chránených území s dôrazom na zoológiu
3. inovatívne a moderné prístupy pre efektívne riadenie činností v ochrane prírody a krajiny
Očakávané výstupy:
1. Úspešne absolvovaných 8 mobilít.
2. Koncepcia pre zavedenie projektu Junior Ranger na Slovensku
3. Koncepcia pre zavedenie Charty pre trvaloudržateľný turizmus na Slovensku
4. Návrhy pre zlepšenie práce s verejnosťou a aktivít informačných environmentálnych stredísk (best practice)
5. Návrhy pre skvalitnenie a zefektívnenie správy chránených území a starostlivosti o ne, implementácia overených efektívnych prístupov do praxe na Slovensku (best practice)
6. Koncepcia efektívneho riadenia projektovej činnosti
Projekt sa realizuje v roku 2010 v rámci Programu celoživotného vzdelávania, Program Leonardo da Vinci s celkovou podporou vo výške 9.569 EUR.
Viac informácii o projekte:
Ing. Zuzana Okániková, 048-4722024
Viac informácii o programe:
http://www.saaic.sk/leonardo/
3.5. Deň slnka - deň Slnka vyhlásila OSN a je určený nielen na pripomenutie významu a dôležitosti Slnka, ale aj na propagáciu ekológie a významu ochrany životného prostredia, odborných činností a pozorovaní v oblasti slnečnej fyziky.
9.5. Svetový deň sťahovavého vtáctva - prvý Svetový deň vodného vtáctva bol vyhlásený na víkend 8.-9. apríla 2006 a odvtedy sa oslavuje v narastajúcom počte krajín a jeho popularita vzrastá a pomáha obrátiť pozornosť na div vtáčej migrácie a potrebu ochrany sťahovavých druhov na celom svete.
15.5. Sprístupnenie Gombaseckej jaskyne pre verejnosť (1955) - Gombasecká jaskyňa sa nachádza uprostred Národného parku Slovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny. Jej vchod leží vo výške 250 m n. m. Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951 prekopaním Čiernej vyvieračky. Z celkovej dĺžky jaskyne (1 525 m), bolo od roku 1955 pre verejnosť sprístupnených 300 m.
22.5. Medzinárodný deň biodiverzity - tento deň patrí medzi medzinárodné dni, ktoré boli vyhlásené OSN. Od r. 1995 sa tento deň pripomínal 29. decembra. V decembri 2000 bolo na Valnom zhromaždení OSN rozhodnuté, že sa tento pamätný deň bude oslavovať 22. mája. Dátum 22. máj bol výhodnejší aj z praktického hľadiska, pretože pre mnohé krajiny nebolo jednoduché plánovať a organizovať významnejšie podujatia pred koncom kalendárneho roka.
23.5. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Kysuce (1984) -Chránená krajinná oblasť Kysuce na výmere 65 462 ha a je situovaná na severozápade Slovenska, pričom ju tvoria dve samostatné, od seba navzájom oddelené časti: západná javornícka a východná beskydská. Najvyšším bodom územia je Veľká Rača (1 236 m n. m.)
24.5. Európsky deň parkov - tému Európskeho dňa národných parkov vyhlasuje medzinárodná organizácia EUROPARC, ktorá združuje správy chránených území. Myšlienkou tohto podujatia je venovať jeden deň v roku chráneným územiam, ktoré sú cennou súčasťou európskeho kultúrneho a prírodného dedičstva a je našou povinnosťou ich chrániť a ďalej rozvíjať.
31.5. Deň otvárania studničiek - počas tohto dňa ľudia vyčistením otvárajú studničky v chotári. Ak by tak nevykonali, podľa povier by boli postihnuté nedostatkom vlahy. Ľudia tiež veria, že kto otvorí aspoň jednu studničku, bude počas nasledujúceho roka zdravý.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.