Propagácia chránených území a druhov NATURA 2000
Základné údaje o projekte:
Operačný program:
Životné prostredie
Prioritná os: 5.
Ochrana a regenerácia prírodného prostredia a krajiny
Programové obdobie:
2007 - 2013
Opatrenie: 5.1.
Ochrana a regenerácie prírodného prostredia krajiny
Kód výzvy:
OPZP-PO5-09-1
Termín realizácie projektu:
01/2010 - 12/2015
Rozpočet:
267 422,76 EUR
Cieľ projektu:
Zvýšiť environmentálne povedomie verejnosti v súvislosti s ochranou druhov a území NATURA 2000
Aktuálne informácie: stiahni [pdf]
Záverečné informácie: stiahni [pdf]
Vydané informačné publikácie:
Ilustrovaný sprievodca biotopmi: stiahni [pdf]
Národné parky Slovenska
National parks of Slovakia
Stojaté a tečúce vody
Skaly, sutiny a jaskyne
Náučné zariadenia v prírode; príručka pre tvorbu, prevádzku a údržbu náučných chodníkov, lokalít a bodov
22 druhov skladačiek o náučnom chodníku (NCH) alebo náučnej lokalite (NL)
NAPANT - NCH Demänovská dolina
NP Malá Fatra - NCH Diery a NCH Šútovská dolina
NP Veľká Fatra - Hrebeňom Veľkej Fatry
TANAP - Prosiecka a Kvačianska dolina
NP Slovenský raj - Mokrade Hnilca a Stratenský kaňon
NP Slovenský kras - Horné lúky
PIENAP - Prielom Dunajca
NP Muránska planina - Muránsk y hrad
POLONINY - Miroslava Poliščuka a K Mergancovmu prameňu
CHKO Biele Karpaty - Okolo Vršatca ? koruny Bielych Karpát
CHKO Latorica a CHKO Vihorlat - Vtáčím rajom
CHKO Cerová vrchovina ? NCH Mačacia a NCH Šomoška
CHKO Poľana - NCH Boky
CHKO Ponitrie -NCH Vtáčnik
CHKO Strážovské vrchy - NCH Súľovské skaly
CHKO Vihorlat - NCH Morské oko ? Sninský kameň ? Sninské rybníky
CHKO Východne Karpaty - Humenský Sokol
CHKO Malé Karpaty - Smolenický kras
20 sád pre CHKO a NP (obal a 6 skladačiek)
Sada TANAP, sada NAPANT, sada NP Malá Fatra, sada NP Veľká Fatra, sada POLONINY, sada PIENAP, sada NP Muránska planina, sada NP Slovenský kras, sada NP Slovenský raj, sada CHKO Biele Karpaty, sada CHKO Ponitrie, sada CHKO Strážovské vrchy, sada CHKO Kysuce, sada CHKO Horná Orava, sada CHKO Štiavnické vrchy, sada CHKO Poľana, sada CHKO Cerová vrchovina, sada CHKO Východne Karpaty, sada CHKO Vihorlat sada CHKO Latorica
Putovnú výstavu "Druhy Európskeho významu na Slovensku" si môžte zapožičať na adrese:
ŠOP SR, Správa Národného parku Malá Fatra, Hrnčiarska 197, 013 03 Varín, tel.: 041/507 14 14, e-mail:ssnpmf@sopsr.sk
Popis a pokyny zapožičania: stiahni tu [pdf].
1.6. Dohovor o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť (Bernský dohovor) - bol podpísaný v Berne 19. septembra 1979 a nadobudol platnosť 1. júna 1982. Cieľom dohovoru je ochrana voľne žijúcich rastlín a živočíchov a ich prírodných stanovíšť v Európe, osobitne tých, ktorých zachovanie vyžaduje spoluprácu niekoľkých štátov, pričom osobitný dôraz sa kladie na ohrozené a zraniteľné druhy, vrátane ohrozených a zraniteľných sťahovavých druhov.
5.6. Svetový deň životného prostredia - je celosvetovo venovaný ochrane životného prostredia a šíreniu dôležitosti environmentálnych myšlienok medzi ľuďmi. Tento deň je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala v dňoch 5. až 16. júna 1972 v Stockholme pod heslom "Je len jedna Zem".
14.6. Vyhlásenie Národného parku Nízke Tatry (1978) - NAPANT je rozlohou najväčší národný park Slovenska. Jeho najvyšším vrcholom je Ďumbier (2043 m n. m.). Pohorie sa tiahne stredom Slovenska východo-západným smerom v dĺžke takmer 100 km. Masív Kráľovej hole je pramenným miestom troch slovenských riek - Váhu, Hrona a Hnilca.
15.6. Objavenie Dobšinskej ľadovej jaskyne (1870) - Otvor do jaskyne s názvom "Ľadová diera" bol známy od nepamäti.. Zásluhou mesta Dobšiná bola jaskyňa sprístupnená už v roku 1871. Dobšinská ľadová jaskyňa sa v roku 1887 stala prvou elektricky osvetlenou jaskyňou v Uhorsku.
23.6. Dohovor o ochrane sťahovavých druhov voľne žijúcich živočíchov (Bonnský dohovor) - podľa miesta prijatia sa Dohovor nazýva tiež Bonský dohovor a je známy pod anglickou skratkou CMS. Dohovor je zameraný na ochranu a zachovanie terestriálnych, morských a lietajúcich migrujúcich druhov v celom ich areáli, pričom osobitnú pozornosť venuje tým druhom, ktorých stav prežívania je nepriaznivý.
24.6. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie (1985) ? CHKO Ponitrie bola vyhlásená dňa 24. júna 1985 a pôsobnosť správy: územie CHKO, územie okresov Bánovce nad Bebravou, Levice, Nitra, Partizánske, Prievidza, Topoľčany, Zlaté Moravce a čiastočne okresy Žarnovica a Žiar nad Hronom.
25.6. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Latorica (1990) ? CHKO Latorica bola vyhlásená dňa 25. júna 1990 a pôsobnosť správy: územie CHKO, územie okresov Michalovce, Trebišov Latorica je po Chránenej krajinnej oblasti Záhorie druhé veľkoplošné chránené územie nížinného typu krajiny. Najvýznamnejším fenoménom CHKO Latorica sú vzácne vodné a močiarne biocenózy.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.