Názov projektu: Ochrana sysľa pasienkového (Spermophillus citellus)
Akronym: LIFE SYSEL
Kód projektu: LIFE19 NAT/SK/000895
Začiatok projektu: 01.09.2020
Koniec projektu: 31.12.2027
Celkový rozpočet: 5 428 988,- €
Príspevok EÚ:
Koordinujúci príjemca: Bratislavské regionálne ochranárske združenie
Pridružení príjemcovia: ALKA Wildlife o.p.s., Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody “Salamandra”, Štátna ochrana prírody SR, Národná zoologická záhrada Bojnice
Hlavnými cieľmi projektu je:
V rámci projektu sa má zabezpečiť nákup pozemkov o výmere 50 ha na Slovensku a 15 ha v Poľsku; obnovenie 185 ha biotopov pre sysľa pasienkového na Slovensku a 22 ha v Poľsku; reštitúcia na 10 vybraných lokalitách na Slovensku.
Vo vybraných projektových lokalitách s výskytom sysľa sa projekt zamieria na zlepšenie existujúceho manažmentu, najmä vyčistením plôch od náletových drevín, zavedením pastvy a výsevom vhodných druhov rastlín.
Na zlepšenie nevyhovujúceho stavu populácií sysľa sa sústreďuje ďalšia aktivita projektu. Tu sa prikrmovaním, výsevom vhodných rastlín a ovocných stromov cieli na podporu nielen populácií sysľa, ale aj iných druhov, aby sa zvýšením objemu potravy znížil predačný tlak.
Vo vybraných územiach európskeho významu na Slovensku, kde je syseľ predmetom ochrany, bude vykonaná reštitúcia a opätovné založenie, či posilnenie populácie. Územia budú zvolené na základe vyhodnotenia údajov, stavu lokality, možnosti realizácie následného manažmentu a ďalších kritérií.
Projekt sa zameriava aj na zvýšenie povedomia verejnosti, a to formou pravidelného kontaktu s médiami, ako aj realizáciou rôznorodých aktivít pre verejnosť (propagačné predmety, prezentácia projektu na podujatiach, envirovýchovné podujatia, komunikácia so zainteresovanými stranami).
Rozdelenie rozpočtu podľa partnerov:
Partner |
Rozpočet (v EUR) |
BROZ (SK) |
3 641 849,- |
ALKA Wildlife (CZ) |
79 875,- |
Salamandra (PL) |
498 866,- |
PrifUK (SK) |
254 734,- |
SOP SR (SK) |
553 832,- |
ZOO Bojnice (SK) |
399 832,- |
Spolu |
5 428 988,- |
Viac informácií:
Oficiálna stránka projektu, BROZ, https://broz.sk/projekty/life-sysel/
CHUS, str. 86-88, http://www.sopsr.sk/chus/chranene-uzemia-slovenska-96/88/
3.3. Svetový deň divej prírody (dohovor CITES) - 20. decembra 2013 na Valnom zhromaždení Organizácie spojených národov vyhlásilo 3. marec za Svetový deň divej prírody (World Wildlife Day), ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o voľne žijúcich živočíchoch a voľne rastúcich rastlinách, o ich prínose, ochrane a o potrebe boja proti nelegálnemu obchodovaniu s nimi, ktoré ohrozuje ich prežitie a ktoré má ďalekosiahle ekonomické, environmentálne a sociálne dosahy.
3.3. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy (1998) - Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy je najmladšia zo 14 chránených krajinných oblastí na Slovensku. Oblasť sa rozkladá na území troch krajov, Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho. Celkovo má rozlohu 122,84 km? záplavových území, mokradí a rôznych vodných telies, napríklad jazier, rybníkov a tokov.
14.3. Medzinárodný deň akcií proti priehradám a pre rieky, vodu a život (1997) - Tento deň bol vyhlásený na 1. medzinárodnom stretnutí ľudí ohrozených výstavbou priehrad v brazílskom meste Curitibe. Tento deň je venovaný boju proti deštruktívnym projektom rozvoja vodných zdrojov, na podporu rekultivácii zdravia našich riek a na racionálne riadenie našich vodných tokov.
17.3. Dohoda o ochrane a využívaní hraničných vodných tokov a medzinárodných jazier (1992) - v Helsinkách bol prijatý Dohovor o ochrane a využívaní hraničných vodných tokov a medzinárodných jazier.
21.3. Svetový deň lesov - Medzinárodný deň lesov a stromov sa koná každoročne 21. marca. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o hospodárení, ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji všetkých typov lesov v prospech súčasných a budúcich generácií. Medzinárodný deň lesov bol vyhlásený Organizáciou Spojených národov v decembri 2012. Uznesenie vyzýva všetky členské štáty na organizovanie činností a aktivít, ktoré upozorňujú na dôležitosť a význam všetkých typov lesov a stromov na zemi.
22.3. Svetový deň vody bol vyhlásený v roku 1992 Valným zhromaždením OSN na Konferencii v brazílskom meste Rio de Janeiro. Členské krajiny boli vyzvané, aby tento deň venovali konkrétnym aktivitám, ktoré podporia informovanosť verejnosti o nenahraditeľnom význame vody.
27.3. Vyhlásenie biosférickej rezervácie Poľana (1990) - Rozhodnutím byra Medzinárodnej koordinačnej rady programu "Človek a biosféra" bola Chránená krajinná oblasť Poľana zaradená v roku 1990 do siete biosférických rezervácií UNESCO. Zaradila sa medzi 350 území sveta, ktoré poskytujú vedecké poznatky a praktické skúsenosti v harmonickom spojení ochrany prírody týchto oblastí s ich ekonomickým a kultúrnym rozvojom, majú slúžiť dlhodobému výskumu a monitoringu.
27.3. Vyhlásenie Národného parku Veľká Fatra (2002) - Národný park Veľká Fatra leží v severozápadnej časti stredného Slovenska. Rozprestiera sa v regiónoch Turiec, Liptov a Banská Bystrica. Patrí medzi naše najväčšie a najvyššie pohoria. Najvyšší vrchol Ostredok dosahuje 1596 m n. m.
28.3. Hodina Zeme je najväčšou celosvetovou akciou so zapojením verejnosti. Datuje sa k 31. 3. 2007 keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. Rekordnou bola Hodina Zeme 2011 (26.3.2011), keď sa zapojilo celkovo 5251 miest v 135 štátoch. V tomto roku sa po prvý krát v histórii tohto projektu oficiálne zapojilo aj Slovensko.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.