Natura 2000 nie je len mapou chránených území, je to živé partnerstvo medzi ľuďmi a prírodou. Každoročne si 21. mája pripomíname deň sústavy Natura 2000, ktorý oslavuje európske prírodné dedičstvo a spoločné úsilie o jeho ochranu.
Dnes ubehlo 33 rokov od vyhlásenia sústavy Natura 2000 ktorá predstavuje najväčšiu koordinovanú sieť chránených území na svete. Vznikla na základe dvoch hlavných smerníc Európskej únie – smernice o vtákoch (79/409/EHS) a smernice o biotopoch (92/43/EHS). Jej cieľom je zabezpečiť dlhodobé prežitie najcennejších a najohrozenejších druhov a biotopov v Európe. Natura 2000 zahŕňa viac ako 27 000 lokalít s celkovou rozlohou najmenej 1 215 000 km² v 27 členských štátoch Európske únie. To predstavuje 18,6 % rozlohy pevniny EÚ (čo je približne ekvivalent rozlohy Španielska a Francúzska dohromady) a 9 % jej morí.


Aj Slovensko chráni európske prírodné dedičstvo a to prostredníctvom siete Natura 2000. Tvorí ju 644 území európskeho významu, čo je 12,77 % výmery Slovenska a 41 chránených vtáčích území, čo predstavuje 26,3 % z územia Slovenska. Ide celú mozaiku biotopov od lužných lesov po horské pasienky, ktoré poskytujú domov vzácnym druhom živočíchov a rastlín akými sú napr. hlucháň hôrny (Tetrao urogallus), korytnačka močiarna (Emys orbicularis), jasoň červenooký (Parnassius apollo), ľanolistník bezlistencový (Thesium ebracteatum) či bahnička kranská (Eleocharis carniolica). Územia Natura 2000 však nie sú len o záchrane jednotlivých druhov. Sú zdrojom tzv. ekosystémových služieb, ktoré majú konkrétnu hodnotu pre spoločnosť aj ekonomiku. Sú nimi napríklad produkcia biomasy (poľnohospodárskych plodín či dreva), produkcia pitnej a úžitkovej vody, regulácia kvality ovzdušia, pôdnej erózie, zmierňovanie dôsledkov extrémneho počasia, či vplyv na rekreačný potenciál, turizmus a zachovanie kultúrnej identity vidieka. Pričom odhadovaná finančná hodnota týchto služieb sa pohybuje približne medzi 200 až 300 miliardami eur. Natura 2000 nás teda stavia nielen pred otázku ochrany prírody, ale aj kultúrneho dedičstva a kvality života budúcich generácií.

Natura 2000 je výnimočný koncept ktorý nezakladá svoju filozofiu na prísnom obmedzovaní ľudskej činnosti, ale snaží sa o udržateľný spôsob hospodárenia v krajine, ktorý je v súlade s ochranou prírody. Vďaka tomu je Natura 2000 unikátnym príkladom prístupu, ktorý kombinuje ochranu biodiverzity s podporou tradičných foriem využívania krajiny.
21. máj je dňom, keď môžeme osláviť úspechy spojené s ochranou prírody, poďakovať všetkým, ktorí sa podieľajú na starostlivosti o územia Natura 2000 – vlastníkom pôdy, hospodárom, samosprávam, ochranárom, lesníkom, dobrovoľníkom a zároveň zvýšiť povedomie verejnosti o hodnote týchto území.
Text: Adam Javorčík (Ministerstvo životného prostredia SR)