Hydrobiológovia zo ŠOP SR monitorovali vybrané lokality

Hydrobiológovia zo ŠOP SR monitorovali vybrané lokality

V rámci aktivít projektu LIFE21-IPE-SK-LIFE Living Rivers (Kód projektu: 101069837) sa v období od júla do októbra 2024  uskutočnili pred-realizačné monitoringy na vybraných projektových lokalitách v povodí Ipľa a Hrona. Cieľom bolo zistiť aktuálny stav ichtyofauny na vodných útvaroch, resp. ich úsekoch, na ktorých sa plánujú revitalizačné opatrenia v rámci projektu. Na jednotlivých lokalitách boli zaznamenávané údaje o druhovom zložení, početnom zastúpení a veľkostnej štruktúre ichtyofauny, vrátane vybraných charakteristík biotopov.
           Kolok veľký (Zingel zingel) - druh európskeho významu; Meranie parametrov vody v teréne; Lokalita ichtyologického prieskumu Vyškovce

Celkovo bol vykonaný ichtyologický prieskum na 10 lokalitách. Jednalo sa prevažne o bývalé meandre na strednom a dolnom úseku Ipľa a Hrona, ktoré boli v minulosti odrezané následkom vodohospodárskych úprav. Na Ipli bol prieskum realizovaný na 7 lokalitách (Vyškovce nad Ipľom (pod), Pastovce Sever, Pastovce Juh, Kubáňovo nad, Salka, Holiša nad a Holiša pod,),  na ktorých sme celkovo zaznamenali 21 druhov rýb a na Hrone na 3 lokalitách (Vozokánsky luh,  Orovnica, Lovča). Na viacerých lokalitách výskyt rýb nebol zaznamenaný (Pastovce Juh, Salka, Vozokánsky luh a Orovnica), čo naznačuje ich výraznú degradáciu a potrebu ich revitalizácie. Pri lokalite „Holiša“ sa na rieke Ipeľ nachádza pevný stupeň,  ktorý predstavuje nepriechodnú migračnú bariéru, preto bol monitoring zrealizovaný v úseku nad i pod bariérou.
           Slnečnica pestrá (Lepomis gibbosus) - invázny druh; rak pruhovaný (Faxonius limosus) - invázny druh; Lokalita ichtyologického prieskumu Pastovce

Z chránených druhov rýb európskeho významu boli na lokalitách v povodí Ipľa zaznamenané napríklad, kolok veľký (Zingel zingel), pĺž podunajský (Cobitis elongatoides), čík európsky (Misgurnus fossilis)  a lopatka dúhová (Rhodeus amarus). Z chránených druhov národného významu bola na jednej lokalite zaznamenaná ovsienka striebristá (Leucaspius delineatus), ktorá podľa červeného zoznamu patrí medzi silne ohrozené druhy. Z ďalších druhov zaradených medzi vybrané druhy živočíchov podľa vyhlášky boli zistené ploska pásavá (Alburnoides bipunctatus), podustva severná (Chondrostoma nasus) či  lieň sliznatý (Tinca tinca). V skúmaných odstavených ramenách Hrona sme výskyt chránených druhov nezistili, početne však boli zastúpené druhy nepôvodné, najmä karas striebristý (Carassius gibelio).  Pomerne často sa vyskytovali i druhy invázne, najmä hrúzovec sieťovaný (Pseudorasbora parva) a slnečnica pestrá (Lepomis gibbossus), tiež sumček čierny (Ameiurus melas), ktoré sú na zozname inváznych druhov živočíchov. Za zmienku stojí tiež výskyt invázneho raka pruhovaného (Faxonius limosus) na jednej lokalite v povodí Ipľa. V prípade inváznych druhov živočíchov bolo zabezpečené nakladanie s odchytenými jedincami v súlade s platnou vyhláškou MŽP SR č. 450/2019 Z.z., ktorou sa ustanovujú podmienky a spôsoby odstraňovania inváznych nepôvodných druhov.
           Ovsienka striebristá (Leucaspius delineatus) - druh národného významu; Ichtyologický prieskum

Monitorované lokality budú predmetom revitalizačných opatrení realizovaných v rámci projektových aktivít a následne budú opätovne monitorované aby sa posúdil vplyv zrealizovaných revitalizácií  na dané lokality. Výsledky predbežného monitoringu naznačujú významný stupeň degradácie väčšiny sledovaných lokalít v dôsledku straty konektivity (odrezania meandrov), čo zvýrazňuje potrebu ich akútnej revitalizácie - obnovy ich prepojenia s hlavným tokom.

Autori článku: Mgr. Juraj Majer a Mgr. Juraj Hajdú, PhD.

Autor fotografií: Mgr. Juraj Majer a Mgr. Juraj Hajdú, PhD

 

Všetky správy

January

Počuli ste, že...