Svetový deň strážcov prírody - pripomíname si pamiatku

Svetový deň strážcov prírody - pripomíname si pamiatku

Koniec júla si každý rok pripomíname pamiatku strážcov prírody z celého sveta, ktorí za uplynulý rok položili svoje životy v službe na ochranu prírody. Celosvetová akcia medzinárodnej organizácie International Ranger Federation, ktorej členom je okrem iného European Ranger Federation a naša ASP SR.

Strážcovia sú častokrát v našich chránených územiach ľudia prvého kontaktu pre návštevníkov, sú osobou, ktorá vie poradiť ako sa v teréne správať, pomôcť v nepríjemnej situácii, poskytnúť dôležité informácie, ale aj represívne zakročiť proti porušovateľom zákona.

Pri príležitosti svetového dňa stráže prírody nám zodpovedal na pár otázok Mgr. Branislav Píši, hlavný koordinátor stráže prírody Štátnej ochrany prírody SR.

Čo je to stráž prírody a akú má úlohu?

Stráž prírody plní úlohy pri zabezpečovaní kontroly dodržiavania zákona o ochrane prírody a krajiny vrátane informačnej a výchovnovzdelávacej činnosti. Stráž prírody sa člení na profesionálnu stráž prírody a dobrovoľnú stráž prírody.

Kto je člen profesionálnej a kto dobrovoľnej stráže prírody?

Člen profesionálnej stráže prírody je zamestnanec organizácie ochrany prírody (Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky resp. niektorého z 9 národných parkov). Jeho povinnosťou je kontrolovať dodržiavanie predpisov platných na ochranu prírody a krajiny, monitoruje výskyt vzácnych druhov rastlín a živočíchov a vykonáva opatrenia na ich ochranu. Stará sa o hraničné značenie chráneného územia. Spolupracuje s orgánmi ochrany prírody (Slovenskou inšpekciou životného prostredia, okresnými úradmi, obecnými úradmi), Policajným zborom, obecnými políciami, Vojenskou políciou na základe zmluvy o spolupráci, vlastníkmi a správcami pozemkov v chránených územiach pri ochrane jeho zvereného územia. Taktiež na základe žiadostí iných subjektov (napr. v súčasnosti stále častejšie poľovníckej stráže), poskytuje súčinnosť pri výkone právomocí týchto subjektov. Jeho veľmi dôležitou úlohou je aj spolupráca na environmentálnej výchove a to priamo v teréne alebo na školách. V rámci tejto výchovy sprevádza aj exkurzie. Jeho oprávnenia sa vzťahujú na územie Slovenskej republiky.

Člen dobrovoľnej stráže prírody je veľmi dôležitý spolupracovník člena profesionálnej stráže prírody a organizácií ochrany prírody (ŠOP SR + Správy národných parkov), ktoré riadia a koordinujú jeho činnosť. Svoju činnosť vykonáva v rámci svojho voľna. Vykonáva totožnú činnosť ako člen profesionálnej stráže prírody, pričom sa zameriava na kontrolu dodržiavania platných predpisov na ochranu prírody a krajiny, informačnú a výchovnovzdelávaciu činnosť v teréne.

Členovia profesionálnej stráže prírody a členovia dobrovoľnej stráže prírody sú tí, ktorí vám vždy a všade ochotne poradia a v prípade núdze pomôžu.

Ako ich spoznáte?

Člen profesionálnej alebo dobrovoľnej stráže prírody sa preukazuje odznakom člena stráže prírody, ako aj ústnym vyhlásením „stráž prírody” a na požiadanie aj preukazom člena stráže prírody. Člen stráže prírody pri preukazovaní príslušnosti nesmie odznak a preukaz vydať z rúk. Na požiadanie ukáže iba na nahliadnutie ich prednú stranu. Pritom nie je povinný oznámiť svoje meno ani priezvisko. Ak situácia nedovoľuje preukázať sa odznakom alebo preukazom, preukáže sa člen stráže prírody iba ústnym vyhlásením „stráž prírody”. Po uplynutí prekážky sa preukáže odznakom člena stráže prírody alebo preukazom člena stráže prírody.

Kto sa môže stať členom stráže prírody?

Členom stráže prírody môže byť fyzická osoba, ktorá dosiahla vek najmenej 18 rokov, je občanom Slovenskej republiky, je bezúhonná, je úplne spôsobilá na právne úkony, je na výkon tejto funkcie zdravotne, psychicky a fyzicky spôsobilá, je odborne spôsobilá, zložia sľub:  „Sľubujem, že ako člen stráže prírody budem svedomito plniť svoje úlohy pri ochrane prírody a krajiny, dbať na dodržiavanie Ústavy Slovenskej republiky, zákonov a ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov.“

Akým spôsobom je riadená, koordinovaná a organizovaná činnosť členov stráže prírody?

Organizácie ochrany prírody (ŠOP SR + Správy národných parkov) riadia, koordinujú a organizujú činnosť členov stráže prírody v rozsahu potrieb jednotlivých správ chránených území, prostredníctvom ustanoveného zamestnanca – koordinátora členov stráže prírody. Pre tento účel je na mesačnej báze vypracovaný rozpis služieb, do ktorého sú vyznačované jednotlivé služby členov stráže prírody, časy a lokality, kde bude kontrolná služba vykonaná a ktorí konkrétni členovia stráže prírody ju vykonajú. Výstupom o prehľade vykonaných činností a opatrení členov stráže prírody v službe je terénny záznam, v ktorom sú zaznamenané všetky činnosti a opatrenia vykonané v teréne. Na základe skutočností obsiahnutých v terénnom zázname má organizácia ochrany prírody a krajiny možnosť získať prehľad o stave v jej kompetenčnom území a primerane reagovať na takto predložené zistenia z terénu.

Ako sú vybavované zistenia v rozpore s predpismi na ochranu prírody a krajiny?

V prevažnej miere v rámci kontrolnej činnosti, sú v prípade zistenia konania osôb a subjektov v rozpore s predpismi na ochranu prírody a krajiny nižšej závažnosti uplatňované formy informačnej a výchovnovzdelávacej činnosti. V prípade opakovaného (recidívneho) konania, resp. konania majúceho znaky závažnejšieho porušenia týchto predpisov, sú tieto konania vybavované uložením blokovej pokuty, postúpením oznámenia na orgán ochrany prírody a krajiny (OÚ, SIŽP) alebo orgánom činným v trestnom konaní (polícia, prokuratúra). Pre tieto účely vedie ŠOP SR evidenciu priestupkov a zoznam postúpených podnetov v príslušnom informačnom systéme verejnej správy. Člen stráže prírody vie na mieste overiť totožnosť osoby, vlastníka motorového vozidla, údaje z katastra, priestupkovú minulosť kontrolovanej osoby a spracovať príslušný podnet alebo oznámenie.

Ako sa mení frekvencia konaní v rozpore s predpismi na ochranu prírody a krajiny návštevníkov chránených území a ich správanie sa?

Vychádzajúc zo štatistických údajov z príslušného informačného systému je možné konštatovať, že v roku 2022 bolo zaznamenaných spolu 931 konaní v rozpore s predpismi na ochranu prírody a krajiny. Z nich bolo 323 menej závažných resp. prvých porušení, vybavených formou informačnej a výchovnovzdelávacej činnosti (upozornením na mieste, vysvetlením, napomenutím), 521 porušení vybavených uložením blokovej pokuty (priemerná výška uloženej pokuty – 39,18,-€) a 87 porušení vybavených postúpením príslušnému orgánu. Súčinnosť členmi stráže prírody iným subjektom bola poskytnutá spolu 83 krát (PZ/68x, SIŽP/13x, OÚ/2x) a členovia profesionálnej stráže prírody spracovali spolu 317 stanovísk pre štátne orgány, ktoré si takéto stanovisko dožiadali.

V roku 2023 bolo zaznamenaných spolu 1585 konaní v rozpore s predpismi na ochranu prírody a krajiny. Z nich bolo 414 menej závažných resp. prvých porušení, vybavených formou informačnej a výchovnovzdelávacej činnosti (upozornením na mieste, vysvetlením, napomenutím), 796 porušení vybavených uložením blokovej pokuty (priemerná výška uloženej pokuty – 41,82,-€) a 375 porušení vybavených postúpením príslušnému orgánu. Súčinnosť členmi stráže prírody iným subjektom bola poskytnutá spolu 102 krát (PZ/61x, SIŽP/38x, OÚ/3x) a členovia profesionálnej stráže prírody spracovali spolu 234 stanovísk pre štátne orgány, ktoré si takéto stanovisko dožiadali.

Vyššie uvedené štatistické dáta preukazujú, že medziročne bolo zaznamenaný zvýšený počet vybavených protiprávnych konaní v chránených územiach členmi stráže prírody, pričom počet členov stráže prírody rapídne nestúpol ani neklesol.

Vyhodnotením horeuvedených podkladov, je možné konštatovať, že zo strany návštevníkov chránených území medziročne častejšie dochádza k porušovaniu právnych predpisov na úseku ochrany prírody a krajiny. Túto skutočnosť potvrdzujú aj evidované konania orgánmi činnými v trestnom konaní, vo veci útokov fyzických osôb voči členom stráže prírody (1 na člena profesionálnej a 1 na člena dobrovoľnej stráže prírody).

Aké opatrenia vykonali organizácie ochrany prírody a krajiny, s cieľom edukácie a dosiahnutia zmeny správania sa návštevníkov chránených území?

Organizácie ochrany prírody a krajiny (ŠOP SR a NP) v tejto problematike primárne aktívne pôsobia vo výchovnovzdelávacích aktivitách, smerom k návštevníckej verejnosti, tiež vo veľkej miere aktívne pôsobia a komunikujú s vlastníkmi, nájomcami a užívateľmi pozemkov v chránených územiach. V roku 2023 bola v rámci organizácií ochrany prírody realizovaná vzdelávacia aktivita pre profesionálnych členov stráže prírody, zameraná na komunikačné zručnosti pri výkone ich funkcie smerom k verejnosti. Cieľom tejto aktivity je dostať komunikačné zručnosti a správanie sa členov stráže prírody na takú úroveň, aby ich spôsob komunikácie nebol dôvodom na vznik konfliktných situácií v styku s návštevníckou verejnosťou. Súčasne v rámci zlepšenia komunikácie s užívateľmi pozemkov v chránených územiach, boli na základe žiadostí vykonané kontrolné súčinnostné služby členov stráže prírody s členmi poľovníckej stráže, ktoré boli zo strany žiadajúcich poľovníckych združení kladne hodnotené.

 

Viac o strážcoch prírody vo svete sa dozviete viac aj v týchto videách:

https://www.youtube.com/watch?v=CdIFkRkdU_A&t=6s

https://www.youtube.com/watch?v=D0gEuOdqoZ0&t=2s

https://www.youtube.com/watch?v=atBqKQDAvwE

 

Foto: ŠOP SR

 

 

 

Všetky správy

May

Počuli ste, že...