Medzinárodný deň biosférických rezervácií

Medzinárodný deň biosférických rezervácií

Tretieho novembra 2022 svet prvýkrát oslavuje Medzinárodný deň biosférických rezervácií. Program UNESCO Človek a biosféra (Man and the Biosphere (MAB) Programme) prostredníctvom siete biosférických rezervácií (BR) spojí svet v oslavách s cieľom upozorniť na dôležitosť starostlivosti o životné prostredie a dosiahnutie rovnováhy medzi ľudskými aktivitami a ochranou prírodných zdrojov.
 
Svetová sieť biosférických rezervácií zahŕňa všetky typy ekosystémov, čiastočne aj mestské oblasti, v celkovo 738 lokalitách v 134 krajinách sveta. Tieto lokality chránia približne 5 % zemského povrchu, čo je viac ako 7 miliónov km². Biosférické rezervácie sa stali významným nástrojom pre podporu implementácie globálnych dohovorov a politík, ktoré podporujú udržateľný rozvoj, ako je v súčasnosti napríklad Agenda 2030 alebo Dohovor o biologickej diverzite.
 


Územia BR sú zamerané nielen na ochranu prírody, ale rešpektujú a podporujú tie ľudské činnosti v krajine, ktoré vedú k jej trvalo udržateľnému rozvoju a využitiu. Manažment a ochranu týchto vzácnych území zabezpečuje v rámci svojej odbornej činnosti Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky.
 
Na Slovensku máme štyri takéto „rezervy biosféry“. Prvou biosférickou rezerváciou na našom území bola BR Slovenský kras, vyhlásená už v roku 1977. Slovensko zároveň zdieľa svetové prvenstvo pri vyhlasovaní cezhraničných biosférických rezervácií. V roku 1993 bola Programom UNESCO Človek a biosféra schválené bilaterálna Biosférická rezervácia Tatry a v roku 1998 vznikla na svete prvá trojstranná cezhraničná Biosférická rezervácia Východné Karpaty. Biosférická rezervácia Poľana, ktorá vznikla v roku 1990, patrí v ostatných rokoch medzi najlepšie manažované územia na svete. Svedčí o tom aj zisk prestížneho ocenenia (Cena Michela Batissa) v roku 2017 za najlepší manažment biosférickej rezervácie na svete.
 
Na Slovensku si medzinárodný deň biosférických rezervácií pripomenieme aktivitami a podujatiami počas celého mesiaca november, ktoré organizuje Slovenský výbor Programu Človek a biosféra. V deň osláv je napríklad plánovaný spoločný slávnostný výstup na najvyššie miesto Poľany - Zadnú Poľanu (viac informácií tu).  

UNESCO a jeho Program Človek a biosféra spája ľudí bez ohľadu na hranice, ponúka alternatívy, riešenia a usiluje sa nachádzať porozumenie, mier a harmóniu v súžití človeka s prírodou.
 
Doplňujúce informácie:
Tlačovú správu spracovala Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky
Všetky správy

Marec

Počuli ste, že...