Zasadnutie pracovnej skupiny pre lesy Karpatského dohovoru

Zasadnutie pracovnej skupiny pre lesy Karpatského dohovoru

Členské krajiny Karpatského dohovoru sa na 6. zasadnutí konferencie zmluvných strán (COP6) v roku 2020 dohodli, že pre zlepšenie a zefektívnenie činnosti pracovných skupín dohovoru, podporu spolupráce a výmeny informácií medzi príslušnými skupinami, je vhodné určiť predsedajúcu krajinu pre každú pracovnú skupinu a potrebné je stanoviť úlohy predsedov. V roku 2021 prevzali niektoré krajiny zodpovednosť za koordináciu väčšiny existujúcich pracovných skupín a Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) sa prihlásilo k zabezpečovaniu činnosti pracovnej skupiny pre udržateľné lesné hospodárstvopracovnej skupiny pre kultúrne dedičstvo a tradičné znalosti.



MŽP SR v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia, Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Sekretariátom Karpatského dohovoru zorganizovali už druhýkrát na Slovensku zasadnutie pracovnej skupiny pre udržateľné lesné hospodárstvo. 8. stretnutie pracovnej skupiny sa uskutočnilo v dňoch 10. – 12. októbra 2022 v priestoroch Strednej odbornej školy služieb v Leviciach. Zástupcovia väčšiny karpatských krajín sa venovali stavu implementácie rozhodnutí COP6 týkajúcich sa Protokolu o udržateľnom lesnom hospodárstve a k nemu prijatého Strategického akčného plánu, ako aj implementácii protokolu v jednotlivých krajinách.

Lesníctvu sa vo svoje výskumnej agende vo veľkej miere venuje iniciatíva Veda pre Karpaty (Science for the Carpathians S4C), ktorá vypracovala aj početné odporúčania pre pracovnú skupinu dohovoru pre lesy. Účastníci sa venovali aj vplyvom disturbancií na ďalší manažment lesov, či negatívnemu vplyvu premnoženej poľovnej zveri na transformáciu rovnovekých lesov na lesy obhospodarované na prírodných princípoch. Prezentované boli aj niektoré nové medzinárodné projekty, ako je projekt SUBERB na podporu obnovy lesov a projekt na spracovanie návrhov pre obhospodarovanie lesov v strednej a východnej Európe s ohľadom na vplyvy zmeny klímy.



Zástupcovia Európskej environmentálnej agentúry (EEA) sa venovali finalizácii inventarizácie pralesov v Karpatoch, súčasnému stavu inventarizácie a výsledkom národných konzultácií a účastníci diskutovali dokončenie oficiálnych vrstiev pralesov, ktoré by mali byť prezentované na COP7 budúci rok, ako aj vytvorenie ďalších vrstiev prírodných lesov. Osobitná časť rokovania bola venovaná vypracovaniu hodnotenia rizík a dopadov zmien klímy na karpatské lesy a ich ekosystémové služby, hodnoteniu konektivity lesov a prioritám pre ochranu. Na diskusiu bola predložená aj terminológia týkajúca sa pralesov, pôvodných či starých prírodných lesov, ktorá je všeobecne nezosúladená.

Súčasťou programu boli aj informácie o prebiehajúcich aktivitách v rámci konferencie ministrov o ochrane lesov v Európe Forest Europe, prehodnotenie a prijatie aktualizovaného štatútu a rokovacieho poriadku pracovnej skupiny pre lesy a prediskutované boli ďalšie kroky a plán činnosti pracovnej skupiny na ďalšie obdobie.

Počas druhého dňa stretnutia mali účastníci možnosť navštíviť Lesnú školu v Leviciach a  oboznámiť sa s jej činnosťou. Ide o prvú Lesnú školu na území Slovenska, ktorú LESY SR š. p. zriadili vo svojom odštepnom závode v Leviciach. Jej zriadenie je súčasťou cezhraničného projektu s maďarskými lesníkmi z Ipoly Erdö. Lesná škola v Leviciach predstavuje exkurzívno – poznávaciu prevádzku pre škôlky, školy a verejnosť v sprievode odborného personálu. Jej cieľom je vytvárať vzťah detí  a tiež širokej verejnosti k prírode, najmä prostredníctvom zmyslov.



Posledný deň zasadnutia pracovnej skupiny navštívili účastníci  lokality v okolí jazera Počúvadlo na území, ktoré spravujú LESY SR, š. p., odštepný závod Podunajsko. V manažmente lesných porastov na tomto území sú uplatňované myšlienky a zásady Pro Silva na Slovensku. Zástupcovia odštepného závodu poinformovali prítomných o činnosti a úlohách závodu. Zároveň ich sprevádzali aj po miestnom lesníckom náučnom chodníku, kde mali možnosť vidieť uplatňovanie myšlienok Pro Silva v praxi ako prírode blízkeho obhospodarovania lesov.    

Počas rokovania pracovnej skupiny odovzdali zástupcovia Sekretariátu Karpatského dohovoru zamestnancovi Štátnej ochrany prírody SR, RNDr. Jánovi Kadlečíkovi pri príležitosti jeho odchodu do dôchodku  ocenenie za dlhoročný prínos pre ochranu a udržateľný rozvoj Karpát a za založenie a rozvoj Karpatskej iniciatívy pre mokrade.
 


Viac informácií:
 Článok spracoval Ján Kadlečík a Michaela Mrázová z Odboru medzinárodnej spolupráce ŠOP SR


Všetky správy

Marec

Počuli ste, že...