Národné komitéty na Medzinárodnom kongrese IUCN v Honolulu
- Na Medzinárodnom kongrese IUCN sa 1.septembra 2016 konalo prvé stretnutie národných a regionálnych komitétov členov IUCN. Na stretnutí sa zúčastnilo 150 zástupcov komitétov z každého regiónu (pole pôsobnosti IUCN je rozdelené do 10 regiónov), ako aj prezident IUCN, pán Zhang Xinsheng. Výstupy stretnutia boli prezentované počas 5. sedenia valného zhromaždenia členov, video záznam je zhliadnuteľný prostredníctvom tejto webovej stránky https://www.youtube.com/watch?v=NPQ8Xlwc__8 (prezentácia Chrisa Mahona začína v čase 1:07). Prezident sa vyjadril, že členovia IUCN sú chrbtovou kostrou IUCN a takí majú aj byť - silní, prepojení a flexibilní.
- Členovia schválili návrh vytvorenia pracovnej skupiny, ktorá bude podporovať rozvoj národných a regionálnych komitétov.
Pracovná skupina EUPAG (European Union Policy Advisory Group)
- Poradná skupina pre politiku EÚ sa stretla priamo na kongrese v septembri. Pomedzi takéto stretnutia sa ešte uskutočňujú "online" stretnutia. Hlavnými témami bola Spoločná poľnohospodárska politika, ciele trvaloudržateľného rozvoja, klimatická zmena.
Kalendár projektov členov IUCN
- Vďaka členom bolo možné vytvoriť stolový kalendár, ktorý obsahuje pohľadnice obsahujúce informácie o projektoch, ktoré členovia IUCN realizovali a ktoré prispeli k naplneniu programu práce IUCN.
Stretnutie zástupcov národných komitétov a IUCN kontaktných osôb v Štokholme
- Pracovná skupina pre rozvoj národných komitétov sa stretáva "online" každý mesiac. V dňoch 15.-16.3.2017 sa uskutoční stretnutie v Prírodovednom múzeu v Štokholme.
Rozvoj národných komitétov
- Holanský národný komitét má nového výkonného riaditeľa (Coenraad Krijger)
- Poľský národný komitét obnovuje svoju aktivitu.
- Potvrdené sú národné kontaktné osoby v Portugalsku (Paula Silva) a na Slovensku (Tereza Thompson).
Pre viac informácií, kontaktujte tereza.thompson@sopsr.sk.
3.8. Objavenie Demänovskej jaskyne slobody (1921) - Demänovská jaskyňa slobody je krasová jaskyňa, jedna z Demänovských jaskýň. Demänovské jaskyne tvoria najväčšiu sústavu jaskýň na Slovensku. Tento komplex sa nachádza v Demänovskej doline na severnej strane Nízkych Tatier. Jaskyňa Slobody je na kvapľovú výzdobu najbohatšia. Kvaple v jaskyni rastú veľmi pomaly, čo je vidieť na sklovitom brku vo Veľkom dóme, ktoré podrástlo za 10 rokov len o 2 mm. Teplota jaskyne je 6 ? 7 °C a relatívna vlhkosť 95 ? 97 %. 10. augusta 1924 bola jaskyňa pre verejnosť sprístupnená.
5.8. Objavenie Belianskej jaskyne (1881) - Belianska jaskyňa je najväčšia a jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa v Tatranskom národnom parku. Jaskyňa bola známa zlatokopom už roku 1826, o čom svedčia aj uhľom písané mená a dátumy na jej stenách. Okolo roku 1934 sa v jaskyni robili pokusy so zaľadnením spodných častí, no pokusmi sa poškodila kvapľová výzdoba a praskali vápencové steny jaskyne, preto sa neskôr s pokusmi prestalo.
12.8. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Poľana (1981) - rozloha CHKO Poľana je 20 360 ha. Poľana sa radí medzi najväčšie vyhasnuté sopky v Európe a je najvyšším sopečným pohorím na Slovensku. Celé pohorie je súčasťou karpatského oblúka. Vplyvom jeho vysunutia na juh a výškového rozpätia skoro 1000 m (najnižší bod 460 m a najvyšší 1458 m n.m.) sa tu vyskytujú na relatívne malom území teplomilné aj horské druhy rastlín a živočíchov.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.