Strážcovia prírody oslavujú svoj špeciálny deň

Strážcovia prírody oslavujú svoj špeciálny deň

Po celom svete, od afrických saván až po juhoamerickú Amazonku, od tropických lesov Ázie až po pusté púšte a buše Austrálie, od skalných štítov Vysokých Tatier až po najväčšiu vnútrozemskú riečnu deltu v Európe - Dunaj, strážcovia prírody vykonávajú svoju bytostne dôležitú prácu ako ochrancovia života na našej planéte Zem.  Tak ako máme rôzne prírodné prostredia, nespočetné množstvo rastlín a živočíchov po celom svete, tak aj práca strážcu je veľmi rôznorodá, vyžaduje si rôzny prístup a rôzne pracovné zručnosti a pohybuje sa od praktickej starostlivosti o konkrétne druhy, chránené územia až po vzdelávanie širokej verejnosti.

Práve na profesionálnu prácu strážcov chránených území pri ochrane svetového prírodného a kultúrneho dedičstva má každoročne 31. júla poukázať SVETOVÝ DEŇ STRÁŽCOV PRÍRODY.

Už začiatkom deväťdesiatych rokov strážcovia v rôznych krajinách sveta si uvedomovali dôležitosť vzájomnej spolupráce pre záchranu integrity prírodných a kultúrnych zdrojov. Preto v roku 1992 rangerské asociácie USA a Veľkej Británie na spoločnom zasadnutí vytvorili Medzinárodnú federáciu rangerov (International Ranger Federation, IRF). Prvý Svetový deň strážcov sa uskutočnil v roku 2007 pri príležitosti 15. výročia založenia IRF.

NEBEZPEČNÁ A NÁROČNÁ PRÁCA

Čoraz častejšie sú títo hrdinovia ochrany prírody poverení nebezpečnou a náročnou prácou pri záchrane miznúcich druhov rastlín a zvierat v divočine a prírodných miest na celom svete. Často riskujú a strácajú svoj život pri výkone svojej práce v teréne, pričom priemerne každé tri až štyri dni je zabitý jeden strážca.

Preto v tento špeciálny deň si tiež chceme uctiť pamiatku zabitých alebo zranených strážcov pri výkone svojej práce v teréne na celom svete a vyjadriť podporu rodinám a pozostalým po strážcoch. Aj minulý rok niektorí stratili svojich kolegov, celosvetovo bolo za posledných 12 mesiacov zabitých 128 strážcov. V rokoch 2009 až 2018 bolo zabitých napr. pri dopravných nehodách, zvieratami, pytliakmi, pašerákmi slonov a dreva celkovo 871 strážcov - 327 v Afrike, 410 v Ázii a 26 v Európe (podľa údajov IRF).

POSOLSTVO  PREZIDENTA IRF SEANA WILLMORA

Svetový deň strážcov podporuje 63 členských združení Medzinárodnej federácie rangerov (International Ranger Federation, IRF), Nadácia tenkej zelenej línie (The Thin Green Line, TTGL) ale i organizácie, jednotlivci a školy po celom svete.

Nadácia tenká zelená línia, ako charitatívna zložka Medzinárodnej federácie rangerov, je jedinou celosvetovou organizáciou, ktorá sa venuje poskytnutiu materiálnej, finančnej podpory strážcov v teréne. Zabezpečuje, aby strážcovia v prvej línii ochrany absolvovali školenia, dostali vybavenie a financuje ich. A taktiež poskytuje rodinám zabitých strážcov nevyhnutnú finančnú pomoc.

Z posolstva prezidenta IRF Seana Willmora a riaditeľa Nadácie tenkej zelenej línie vyberáme:

„Ako mnohí z vás iste dobre vedia, prírodný svet je pod obrovským tlakom na celom svete. Vymieranie druhov, ničenie biotopov, zmena klímy a zločiny proti životnému prostrediu sú naliehavými problémami, ktoré sa priamo týkajú nás všetkých a zaslúžia si našu pozornosť. Zatiaľ čo mnohé riešenia týchto problémov sú rôzne a komplexné, my z IRF a TTGL chceme poukázať na jednu dôležitú skutočnosť: Strážcovia prírody po celom svete musia pevne a nezlomne stáť pri plnení úloh pri ochrane a záchrane nášho prírodného dedičstva, ako teraz tak aj do budúcnosti.“

„Mal som to šťastie, že som sa stretol a pracoval s mnohými strážcami. Títo odvážni muži a ženy, ktorí nosia uniformu rangerov, si dennodenne zašnurujú svoje topánky a vykročia na obhliadku terénu, aby chránili lesy, rieky, oceány a všetky úžasné strovenia. Títo ľudia sú moji hrdinovia. Zabezpečenie týchto hrdinov potrebnou životne nevyhnutnou podporou, najmä v krajinách s nízkymi príjmami a v konfliktných zónach, ktorí odvážne stoja v prvej línii riskujúc svoj život a často ho aj stratili, sa stalo mojim životným poslaním.“

Vyzývam verejnosť, aby sa pridali k nám a stretli sa rodina, priatelia, kolegovia a ukázali si ako pracujú strážcovia v chránených územiach po celom svete, a aby ich úsilie nebolo bez povšimnutia. Pomôžte nám, si tiež uctiť pamiatku zabitých strážcov."

„Podporujem strážcov chránených území na celom svete je posolstvo, ktoré keď sa pripojíte a budete ho propagovať a šíriť s nami, bude počuť široko ďaleko. Môžem vás uistiť, že ho bude počuť v ďalekých častiach Amazonského dažďového pralesa, kde strážcovia bojujú, aby sa zachovali tieto veľké pľúca Zeme pred motorovými pílami. Bude to počuť v pohorí Virunga vo východnej Afrike, ktoré sa nachádza na hraniciach štátov Konžskej demokratickej republike, Rwande a Ugande, ako poslednej pevnosti horských goríl, kde nedávno päť mojich kolegov zastrelili a zabili. Bude ho počuť v Indii a Thajsku, kde príliš veľa strážcov zaplatili svojim životom chrániac tigre a slony pred pytliakmi. Bude ho počuť v odľahlých oblastiach Austrálie, kde naši domorodí strážcovia ochraňujú krajinu, ich kúsok zeme na planéte. Budú ho počuť politici a vládny predstavitelia, aby vytvorili a prijali zmeny.“

Ak ho povieme spoločne, bude ho počuť.

„Každý malý čin, môže urobiť významnú zmenu. Všetkým strážcom a rodinám pozostalých vyjadrujem svoju najväčšiu vďačnosť a úctu. Je to česť slúžiť Vám. Svetový deň strážcov je pre Vás - dúfam, že spolu s našimi priaznivcami a podporovateľmi po celom svete, ste právom na seba hrdí.“

Video s posolstvom si môžete pozrieť na:

http://www.internationalrangers.org/world-ranger-day/

Príhovor generálneho riaditeľa ŠOP SR

„V tento významný deň by som sa rád pripojil s tisícom ostatných po celom svete a upriamil pozornosť na záslužnú a profesionálnu činnosť strážcov chránených území v rámci Štátnej ochrany prírody SR.

Chcel by som sa kolegom, strážcom poďakovať za ich prácu a obetavosť, s ktorou ochraňujú naše prírodné bohatstvo. Za prácu, ktorá má mimoriadny význam pre celú planétu Zem, lebo bez prírody a jej ekosystémových služieb človek ako taký nemôže žiť a neprežil by. Ďakujem im za prácu, ktorú robia často aj na úkor času, ktorý by strávili so svojimi rodinami, na úkor svojho osobného voľna, dokonca svojho zdravia a pohodlia.

Na záver vyzývam kolegov a širokú verejnosť, aby v tento deň venovali tichú spomienku na našich kolegov strážcov, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania.“

Ďakujem,

Ing. Martin Lakanda

Generálny riaditeľ ŠOP SR

 

 

Kontrola zberu lesných plodov v Národnom parku Nízke Tatry, autor foto: D. Harťanský

Monitoring netopierov v Národnom parku Malá Fatra, autor foto: T. Flajs

 

Spoločná akcia s políciou , autor foto: Správa CHKO Horná Orava

 

 Vypúštanie rehabilitovaného jastraba lesného do voľnej prírody, autor foto: P. Žídek

 

Stavanie zábran okolo cesty na ochranu migrujúcich ropúch bradavičnatých v lokalite blízko Veľkej Čiernej, autor foto: T. Flajs

ODKAZY K SVETOVÉMU DŇU STRÁŽCOV - bez strážcov by nebola žiadna krajina, žiadna divočina

Medzinárodná federácia rangerov a Nadácia tenká zelená línia spomedzi viac ako tisícich strážcov vybrala niektorých, ktorí nám predstavia svoju obľúbenú časť práce, odhalia s akými najväčšími výzvami sa pri práci museli popasovať a vyjadria a pošlú nám svoj odkaz.

Táto malá skupina strážcov prírody reprezentuje tvrdú prácu a odhodlanie všetkých svojich kolegov po celom svete.

Strážkyňa: Erdenetuya Chulcem

Miesto: Mongolsko, Ázia

Moja obľúbená časť práce: „Mojou najobľúbenejšou súčasťou práce je fotografovanie mnohých vtákov, ktoré prilietajú na jazero a vzdelávanie a rozprávanie sa so študentmi o životnom prostredí. Keď sa pozriem späť, som hrdá na to, že som dokázala udržať oblasť Ugského jazera čistú a bez nelegálneho lovu, ktorý sa odohrával v minulosti.“

Najväčšie výzvy:Dlhé hliadky, ktoré ma odlúčia od detí a rodiny na veľa dní, sú niekedy ťažké, rovnako ako keď musím cestovať v mínusových teplotách motorkou počas zimných kontrol územia. Stretnutie s ľuďmi, ktorí môžu byť úplne hrubí, bezočiví k zamestnancom národného parku, môže byť taktiež výzvou, ale je to súčasť mojej práce. A nakoniec, vidieť vysychanie trávnatých porastov a vyprahnutú krajinu kvôli tomu, že neprší alebo nesneží, čo sťažuje život voľne žijúcim živočíchom. Práca by bola jednoduchšia, ak by mala verejnosť lepší postoj k ochrane životného prostredia a ochrane voľne žijúcich živočíchov a lepšie zaobchádzala s prírodným prostredím.“

Môj odkaz k Svetovému dňu strážcov: „Stále potrebujem školenia a prebiehajúce výmeny skúseností medzi strážcami, aby som sa vzdelávala, budovala svoje vedomosti a dokázala lepšie pracovať. Je to dôležité, pretože sa venujem verejnosti po celý čas a musím mať správny postoj, stavať na svojich skúsenostiach a vedomostiach. Prebiehajúce školenia mi dávajú potrebné zručnosti  k tejto práci.

V mene všetkých strážcov v Mongolsku chcem pozdraviť strážcov po celom svete, ktorí robia svoju prácu so srdcom a chránia životné prostredie pre budúcnosť. Blahoželám im k záslužnej práci.“

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Strážkyňa: Hrafnhildur Ævarsdóttir

Miesto: Írsko


Moja obľúbená časť práce: „Byť strážcom v národnom parku mi dáva jedinečnú príležitosť pracovať a žiť v raji s ohromujúcou divočinou, ako sa hovorí priamo pod nosom.“

Najväčšie výzvy: „Môže to byť srdcervúce vidieť, že sa príroda pomaly zhoršuje, keď počty turistov sú príliš vysoké na to, aby sme my strážcovia mohli udržiavať a chrániť územia správne a dôkladne.“

Môj odkaz: Som hrdá, na to, že som strážca. Stať sa rangerom bolo jedno z najlepších rozhodnutí, ktoré som kedy urobila v živote. Počas môjho pôsobenia ako strážca som spoznala veľa skvelých ľudí a doteraz z nich mám veľa dobrých priateľov, lebo som mala príležitosť cestovať po svete, navštevovať chránené územia a národné parky v rôznych krajinách.“

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Strážca: Joseph Kotoke Meikoki

Miesto: Keňa, Afrika

Moja obľúbená časť práce: „Práca s mojou komunitou pri ochrane a zachovaní prírody!“

Najväčšie výzvy: „Zatknutie zabijakov levov – mohli to byť jedny z blízkych príbuzných alebo priateľov. Zatkol som veľa pytliakov. Mali sme jedného známeho pytliaka, ktorého sme zatkli. Ten však bojoval proti nám a podarilo sa mu uniknúť, ale prostredníctvom našej dobrej spravodajskej služby a úzkej spolupráce s komunitou sme ho dostali a neskôr bol uväznený na štyri roky.“

Môj odkaz: „Moja rodina je na mňa hrdá a keď som preč od nich pri práci, je toto povedomie pre nich a celú komunitu veľmi dôležité. Strážcovia musia mať rešpekt, dôveru, musia tvrdo pracovať a byť čestný, úprimní. Zachraňovať prírodu pre lepšiu budúcnosť. Je veľmi dôležité žiť harmonicky, mierumilovne s rôznymi kmeňmi a rôznymi kultúrami.“

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Strážkyňa: Tatiana Espinosa Quiñones

Miesto: Peru, Južná Amerika

Moja obľúbená časť práce: „Momenty dňa, keď sa zhlboka nadýchnem a cítim, že som súčasťou prírody, keď môžem zabudnúť na svoje starosti a spomeniem si, že práca na zachovanie lesa je obojstranná, pretože stromy sú mojimi ochrancami na tomto úžasnom mieste.“

Najväčšie výzvy: „Riziko, ktoré prichádza s vedomím, že aktivity, ktoré sa odohrávajú v okolí, škodia ekosystému a sú v rozpore s našou prácou. Medzi ďalšie skryté hrozby patria nelegálni drevorubači, poľovníci, ťažba zlata a ľudia zaberajúci krajinu na zakladanie monokultúr. Ďalšou ťažkosťou je nedostatočné pracovné vybavenie, máme len nevyhnutné, ktoré si môžeme dovoliť.“

Môj odkaz: „Chráňme a starajme sa o živé organizmy a robme to so srdcom. Dnes, viac než kedykoľvek predtým, Matka Zem nás potrebuje.“

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Strážca: Imran Paddy

Miesto: East Kimberley, Austrália

Moja obľúbená časť práce: „Riadenie požiaru. Vychádzame von a vypaľujeme travinu, a tak chránime oblasti pred veľkými požiarmi a obnovenými miestami, ktoré poskytujú zdroje potravy pre divožijúce živočíchy. Dozerať na krajinu ako to robili naši predkovia. Naše protipožiarne operácie nám umožňujú zamestnať obyvateľov Kije, aby pracovali na svojich tradičných oblastiach. Je to ťažká práca, ale tiež zábavná a uspokojujúca, keď je urobená správne.“

Najväčšie výzvy: „Práve teraz finančné škrty boli pre moju skupinu naozaj ťažké. V posledných šiestich mesiacoch sa naše stavy znížili zo siedmich až na dvoch strážcov, vrátane mňa. Nemôžeme robiť také množstvo práce, aké sme robili v minulosti. Pre moju skupinu by sa hodilo nové úžitkové vozidlo. Nejakú dobu sme mali terénne vozidlá (Troopy), ktoré sú už naozaj opotrebované a nie veľmi funkčné na nakladanie a prepravu pracovného náradia. Viac strážcov by uľahčilo každému prácu a boli by sme produktívnejší.“

Môj odkaz: „Bez strážcov by nebola žiadna krajina, žiadna divočina. Strážcovia sú rovnako dôležití ako prezident spojených štátov!“

OSLÁVTE A PRIPOMEŇTE SI SVETOVÝ DEŇ STRÁŽCOV:
  • Zapálením sviečky a minútou ticha za strážcov, ktorí zomreli pri výkone svojej práce.
  • Zasadením stromu ako vyjadrením pocty všetkým strážcom po celom svete.
  • Porozprávaním sa s rodinou, priateľmi, kolegami a partnermi o práci strážcov.
  • Usporiadaním verejnej akcie venovanej práci strážcov.
  • Vzdelávaním miestnej komunity o význame chránených území na Slovensku a o dôležitej činnosti strážcov v jednotlivých národných parkoch a chránených krajinných oblastiach.
  • Pozvaním strážcu z iného parku, alebo chráneného územia, aby ste spolu s Vašimi kolegami sa zdieľali o činnosti strážcu a vymenili si skúsenosti.
  • Napísaním, uverejnením článku v miestnych novinách, či lokálnych médiách o Svetovom dni strážcov a ich činnosti.
  • Podporou vyjadrenou vytlačením tohto plagátu, odfotením sa s ním a zverejnením fotky na FCB IRF https://www.facebook.com/432336293455162/posts/1511209962234451 alebo na FCB ŠOP SR https://www.facebook.com/sopsr.sk/

Oslávte deň strážcov pri ochrane prírodných a kultúrnych pokladov sveta:

Pri príležitosti Svetového dňa strážcov dňa 29. júla v Považskom Inovci sa verejnosti slávnostne do užívania odovzdal informačný pútač o Národnej prírodnej rezervácii Považský Inovec a zároveň bol inštalovaný kríž s pamätnou tabuľou, na ktorej sú mená strážcov Európy, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania. Kríž vysvetil kňaz vdp. Peter Bajzík.

Kríž s pamätnou tabuľou

Členovia ASCHÚS pri kríži a informačnom pútači

Spracovala: Miriam Balciarová, Ing.; ŠOP SR, odbor environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety

Zdroj: http://www.internationalrangers.org/world-ranger-day/

http://www.internationalrangers.org/celebrate-world-ranger-day/

Všetky správy

December

Počuli ste, že...