LEPŠIA VODA, LEPŠIA PRÁCA
Človek si dôležitosť vody uvedomoval odpradávna. Voda je základnou podmienkou života na Zemi. Je všade okolo nás, stretávame sa s ňou po celý deň. Je nenahraditeľnou zložkou prírodného prostredia, všetkých rastlinných a živočíšnych ekosystémov, nachádza sa v bunkách človeka. Je potrebná pri mnohých technologických procesoch.
22. marec je Svetovým dňom vody. História osláv tohto dňa sa začala písať od roku 1993, kedy bol prvýkrát vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov. Je oslavou úcty a pokory k vode. Zdôrazňuje dôležitosť zabezpečenia dostatku zdravotne bezpečnej pitnej vody pre každého obyvateľa na Zemi a racionálne hospodárenie s jej zdrojmi. Právo na prístup človeka k zdravotne bezpečnej vode je jedno zo základných práv človeka a hlavný atribút zdravého životného prostredia.
Hlavnou témou Svetového dňa vody na rok 2016 je "VODA A ZAMESTNANOSŤ", ktorá poukazuje na prepojenie vody so všetkými oblasťami života, vrátane pracovných. Sloganom ešte umocňujúcim túto tému je "Lepšia voda, lepšia práca".
V súčasnosti takmer polovica pracujúcich na svete, viac ako 1,5 miliardy ľudí, pracuje v odvetviach súvisiacich s vodou a takmer všetky pracovné činnosti sú závislé od vody a tých, ktorí zabezpečujú jej bezpečnú distribúciu. Na druhej strane milióny ľudí, ktorí prajúcu s vodou, často nie sú spoločnosťou uznávaní alebo chránení základnými právami zamestnanca. Napríklad, mladé dievča v rozvojovej krajine musí denne chodiť hodiny po vodu pre svoju rodinu. Aj toto je práca. Avšak nie platená ani uznávaná. Ak by boli zabezpečené dodávky vody, mladé dievča by sa namiesto toho mohlo vzdelávať.
Voda a sanitácia majú tiež silný dopad na životy zamestnancov a ich zdravie. Každý rok je evidovaných 2 milióny úmrtí v súvislosti s prácou. Sedemnásť percent z týchto úmrtí súvisí s nedostatočnou kvalitou pitnej vody, nedostatočnou sanitáciou, nízkou úrovňou hygieny a nedostatočnou vedomosťou. Pre 2,5 miliardy ľudí v menej rozvinutých častiach sveta znamená prístup k nezávadnej čistej vode a možnosť dodržiavať základnú hygienu za luxus, ktorý si nemôžu dovoliť. Pritom základné zabezpečenie prístupu k vode, sanitácii a k hygiene v domácnostiach a na pracovisku posilňuje stabilitu ekonomiky, ktorá prispieva k zdravej, produktívnej populácii a pracovnej sile. Dostatočné množstvo a kvalita vody môže zmeniť životy a živobytie ľudí.
Svetové perspektívy v oblasti vody
- Úbytok sladkej vody od roku 1980 celosvetovo vzrástol o 1% a to najmä z dôvodu rastúcich požiadaviek v rozvojových krajinách.
- Vodné zdroje sú pod tlakom, nedostatok vody ovplyvňuje 40 % celosvetovej populácie.
- 663 miliónov ľudí nemá prístup k zabezpečeným zdrojom pitnej vody.
- Odhaduje sa, že 95 % pracovných miest v poľnohospodárstve, 30 % v priemysle a 10 % pracovných miest v službách je intenzívne závislé na vode.
- Okolo 40 % celosvetovo ekonomicky aktívnej populácie pracuje v poľnohospodárskej produkcii (pestovanie rastlín, chov zvierat, rybolov, poľovníctvo).
- Prevádzkovatelia verejných vodovodov a kanalizácií zamestnávajú 80 % pracovníkov vo vodohospodárskom odvetví.
Štátna ochrana prírody SR sa aj tento rok zapojí do osláv Svetového dňa vody prostredníctvom svojich organizačných útvarov:
Správa Národného parku Slovenský kras dňa 22. marca zrealizuje v MŠ v Plešivci besedu o vode spojenú s rozprávkou a hrami a 30. marca uskutoční v ZŠ Gemerská Poloma prednášku o vode s premietaním filmu a hrami pre 75 žiakov prvého stupňa.
Správa Národného parku Malá Fatra 17. marca uskutočnila výučbový program pre MŠ Varín s názvom Vodný kolotoč, v ktorom formou divadielka prezentovala kolobeh vody v prírode pomocou trojice vodných kvapiek, využitím zvukov vody poukázala na používanie vody v každodennom živote a apelovala na jej šetrenie. Dňa 22. marca v ZŠ Námestie Mladosti v Žiline uskutoční program Voda a mokrade pre žiakov 3. ročníka a 23. marca v Strednej odbornej škole poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline zrealizuje program Za všetkým hľadaj vodu, zameraný na problematiku virtuálnej vody.
Správa TANAP-u zrealizuje 22. marca pre žiakov ŽS Spišská Teplica prezentáciu s besedou a premietaním filmu na tému ochrany vody a jej zdrojov. Dňa 23. marca pre žiakov ZŠ Komenského v Poprade v areáli školy uskutoční výučbový program o bezstavovcoch, v rámci ktorého žiaci budú určovať vodné makrobezstavovce a kvalitu vody.
Správa Národného parku Muránska planina 14. marca pripravila pre študentov 1.ročníka Strednej odbornej školy v Revúcej prezentáciu týkajúcu sa Svetového dňa vody a premietanie filmu Púť vody. 22. marca uskutoční pre žiakov 3. ročníka ZŠ Hviezdoslavova v Revúcej prednášku spojenú s rôznymi tvorivými aktivitami.
Správa Pieninského národného parku 22. marca zrealizuje od pre žiakov 1. stupňa zo ZŠ z Veľkej Frankovej prezentáciu s témou voda spojenú s hrami.
Správa Národného parku Veľká Fatra uskutoční 22. marca pre žiakov 3. až 6. ročníka základných škôl v Mestskej knižnici na sídlisku Martin - Sever prednášku k Svetovému dňu vody s otvorenou diskusiou.
Správa Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat dňa 18. marca uskutočnila pre žiakov 3. a 4. ročníka ZŠ v Kráľovskom Chlmci prednášku na tému Voda a mokrade.
Niektoré fakty na záver:
Z údajov Oddelenia hygieny životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Spišskej Novej Vsi vyplýva, že v roku 2015 bolo v okrese Spišská Nová Ves pitnou vodou z verejných vodovodov zásobovaných 87,9 % z celkového počtu obyvateľov okresu a v okrese Gelnica 64,4 % obyvateľov z celkového počtu obyvateľov okresu.
Okrem hromadného zásobovania pitnou vodou prostredníctvom verejných vodovodov, je obyvateľstvo zásobované z individuálnych vodných zdrojov, t. j. vodou z vlastných studní. 80 - 85 % vodných zdrojov pre individuálne zásobovanie nevyhovuje hygienickým požiadavkám a predstavuje trvalé riziko ohrozenia zdravia.
Myšlienka na zamyslenie: "Ak piješ vodu, mysli na prameň." (čínske príslovie)
Spracovala: Miriam Balciarová, Ing., ŠOP SR, oddelenie environmentálnej výchovy
Zdroj:
http://www.unwater.org/worldwaterday/about/en/
http://www.unwater.org/worldwaterday/tools/en/
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
http://www.uvzsr.sk/, (preklad: Mgr. Kaňková, ÚVZ SR
www.ruvzsn.sk/Svetovy den vody 2016