Program: Interreg Slovenská republika - Rakúsko 2014 – 2020
Názov projektu SK: Ochrana a rozvoj prepojenia riečnych biotopov v oblasti Alpsko-karpatského koridoru
Názov projektu DE: Schutz und Entwicklung eines Lebensraumverbundes der Flüsse im Bereich des Alpen Karpaten Korridors
Akronym projektu: Alpen Karpaten Fluss Korridor/Alpsko – Karpatský riečny koridor (ACRC)
Kód projektu: 305021R191
Začiatok realizácie projektu: 09/2017
Koniec realizácie projektu: 07/2021
Rozpočet projektu ŠOP SR: 142 892,35 Eur
Celkový rozpočet projektu: 2 054 116,09 Eur
Alpsko – Karpatský riečny koridor (ACRC) Ochrana a rozvoj prepojenia riečnych biotopov v oblasti Alpsko - karpatského riečneho koridoru
Územie masívov Álp a Karpát, spolu s územím, čo ich predeľuje, patrí medzi najvýznamnejšie prírodné oblasti Európy. Preto po úspešnom projekte Alpsko karpatský koridor zameranom na zachovanie migračného koridoru pre suchozemské veľké cicavce sa v ďalšom plánovacom období programu INTERREG SK – AT cezhraniční partneri venujú ochrane a rozvoju konektivity riečnych biotopov. Cieľom projektu je zabezpečiť a zlepšiť spojenie biotopov vodných organizmov v rakúsko-slovenskom pohraničnom regióne.
Projekt je zameraný na vytvorenie koncepcie cezhraničnej ochrany a starostlivosti o vybrané vodné toky na území Dunajských luhov, Záhoria, Viedenského lesa a Pomoravia. Zámerom projektu jej aj realizácia konkrétnych opatrení v tejto oblasti. Správa CHKO Záhorie je zapojená do implementácie pilotných opatrení v oblasti zlepšovania vodného ekosystému riečneho jazera na Devínskom jazere, zlepšenia migračných možností na rieke Rudava, či Zohorského kanála. Prínos projektu v zlepšení biotopov by mali dokázať vlajkové druhy: rybárik riečny, podustva severná, užovka fŕkaná a mihuľa ukrajinská.
Alpsko Karpatský riečny koridor je cezhraničný projekt v rámci programu INTERREG V-A Slovensko – Rakúsko.
Vedúci partner: | |
Národný park Dunajské luhy (NP Donauen GmbH) | ![]() |
Ostatní partneri: | |
ŠOP SR, správa CHKO Záhorie | ![]() |
BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) | ![]() |
Schwechat Wasserverband / Vodohospodárske združenie Schwechat | ![]() |
Stadtgemeinde Fischamend / Mestská obec Fischamend | ![]() |
Österreichische Bundesforste AG / Rakúske spolkové lesy a.s. | ![]() |
via donau - Österreichische Wasserstraßen-GmbH / Rakúska spoločnosť pre vodné cesty | ![]() |
1.1. Vznik Správy slovenských jaskýň (1970) - Ako samostatná organizácia bola Správa slovenských jaskýň založená v roku 1970 v Liptovskom Mikuláši. V roku 1981 bola zlúčená s úsekom ochrany prírody Slovenského ústavu pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Bratislave čím vzniklo Ústredie štátnej ochrany prírody. Ako samostatná organizácia bola obnovená v roku 1990. Od roku 2008 je organizačnou zložkou Štátnej ochrany prírody SR, ktorá je príspevkovou organizáciou Ministerstva životného prostredia.
16.1. Vyhlásenie Pieninského národného parku (1967) - nariadením Predsedníctva Slovenskej národnej rady č. 5 zo 16. januára 1967 bol vyhlásený Pieninský národný park so sídlom v Červenom Kláštore. Výmera národného parku mala 2125 ha a jeho ochranné pásmo 52 000 ha.
18.1. Vyhlásenie Národného parku Malá Fatra (1988) - Malá Fatra zažila v šesťdesiatych rokoch 20. storočia prudký nárast civilizačných vplyvov. Preto bola 3. januára 1967 vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť. 1. apríla 1968 bol ako prvým vedúcim v histórii CHKO poverený Pg. Pavel Janáčik. 1. apríla 1988 bola CHKO Malá Fatra kategorizovaná ako Národný park Malá Fatra. Sídlo Správy Národného parku Malá Fatra je vo Varíne.
18.1. Vyhlásenie Národného parku Slovenský raj (1988) - Názov Slovenský raj sa prvýkrát objavil v roku 1921 v časopise Krásy Slovenska a nahradil mnohé, dovtedy používané názvy. 21. augusta 1964 bola na území Slovenského raja vyhlásená prvá chránená krajinná oblasť na Slovensku, na národný park bolo preklasifikované 18. januára 1988. Od roku 2004 sú niektoré časti parku súčasťou sústavy chránených území európskeho významu Natura 2000.
27.1. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy (1989) - Chránená krajinná oblasť Strážovské vrchy je jedna zo 14 chránených krajinných oblastí na Slovensku. Nachádza sa na strednom Slovensku a viaže sa na dva orografické celky, Strážovské vrchy a Súľovské vrchy. Zasahuje do okresov Bytča, Ilava, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov a Žilina. Chránená krajinná oblasť bola založená v roku 1989 a má rozlohu 30 979 ha.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.