Program: Interreg Poľsko-Slovensko
Názov projektu: Rozvoj konskej turistiky v Karpatoch
Číslo projektu: PLSK.01.01.00-SK-0178-17
Začiatok realizácie projektu: 1.5.2019
Koniec realizácie projektu: 30.4.2021
Rozpočet projektu ŠOP SR: 267 396,00 Eur
Celkový rozpočet projektu: 3 461 802,80 Eur
Vedúci prijímateľ: Obec Belá nad Cirochou
Partner projektu 1: Caritas Diecezji Rzeszowskiej
Partner projektu 2: Animoterapeuticko-jazdecké centrum Snina
Partner projektu 3: Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky
Opis projektu:
Severovýchod Slovenska – región Snina, ktorého hranica tvorí štátna hranica s Poľskom a východná hranica s Ukrajinou. Silnou stránkou je množstvo chránených území – Národný park Poloniny, Chránená krajinná oblasť Východné Karpaty, Chránená oblasť Vihorlat. Časť územia je súčasťou Medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty, časť je zapísaná do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO (Karpatské bukové pralesy), časť územia bola vyhlásená za Park tmavej oblohy Poloniny. Celé územie regiónu je popretkávané pešími turistickými a náučnými chodníkmi a cyklotrasami. Menej rozvinutá je agroturistika prezentovaná len ojedinelými aktivitami drobných roľníkov. Oficiálne vyznačené konské trasy regióne chýbajú úplne a v súčasnosti výlety na koňoch nie je možné legálne absolvovať – jazdí sa po pozemkoch bez súhlasu ich majiteľov, dá sa reálne predpokladať, že aj na územiach, ktoré sú chránenými prírodnými rezerváciami alebo pamiatkami.
Cieľom projektu je zachovanie kultúrneho dedičstva ale rovnako aj trvaloudržateľné využitie prírodného dedičstva – poznávaním cenného územia Biesčad, Polonín a Vihorlatu vďaka nadväznosti na existujúce konské trasy v Poľsku. Vďaka projektu budú navrhnuté trasy v teréne vyznačené a zároveň budú na vytipovaných miestach vybudované aj prvky drobnej jazdeckej infraštruktúry, ktoré sú dôležité pre správne nasmerovanie jazdcov mimo prísne chránených území NP Poloniny, CHKO Východné Karpaty a CHKO Vihorlat. Výstupom bude aj reálne prepojenie jestvujúcej siete konských trás v susednom Poľsku – na území Bieščadského NP a Cisniansko-Wetlinskej CHKO a zabezpečenie jednotného systému značenia. Trasy na riešenom území Poľska a Slovenska budú propagované v rámci spoločnej marketingovej kampane rôznymi spôsobmi: tlačené letáky, mapy, informačné panely, promo video, webová stránka s GPS zameraním lokalizácie jednotlivých zariadení.
Bude vytvorený nový cezhraničný turistický produkt pod názvom „Na koni cez Karpaty“ sprístupňujúci zaujímavé prírodné lokality, kultúrne pamiatky a ďalšie atrakcie, budú vytvorené reálne podmienky pre efektívnejšie využitie prírodného a kultúrneho potenciálu územia.
3.5. Deň slnka - deň Slnka vyhlásila OSN a je určený nielen na pripomenutie významu a dôležitosti Slnka, ale aj na propagáciu ekológie a významu ochrany životného prostredia, odborných činností a pozorovaní v oblasti slnečnej fyziky.
9.5. Svetový deň sťahovavého vtáctva - prvý Svetový deň vodného vtáctva bol vyhlásený na víkend 8.-9. apríla 2006 a odvtedy sa oslavuje v narastajúcom počte krajín a jeho popularita vzrastá a pomáha obrátiť pozornosť na div vtáčej migrácie a potrebu ochrany sťahovavých druhov na celom svete.
15.5. Sprístupnenie Gombaseckej jaskyne pre verejnosť (1955) - Gombasecká jaskyňa sa nachádza uprostred Národného parku Slovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny. Jej vchod leží vo výške 250 m n. m. Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951 prekopaním Čiernej vyvieračky. Z celkovej dĺžky jaskyne (1 525 m), bolo od roku 1955 pre verejnosť sprístupnených 300 m.
22.5. Medzinárodný deň biodiverzity - tento deň patrí medzi medzinárodné dni, ktoré boli vyhlásené OSN. Od r. 1995 sa tento deň pripomínal 29. decembra. V decembri 2000 bolo na Valnom zhromaždení OSN rozhodnuté, že sa tento pamätný deň bude oslavovať 22. mája. Dátum 22. máj bol výhodnejší aj z praktického hľadiska, pretože pre mnohé krajiny nebolo jednoduché plánovať a organizovať významnejšie podujatia pred koncom kalendárneho roka.
23.5. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Kysuce (1984) -Chránená krajinná oblasť Kysuce na výmere 65 462 ha a je situovaná na severozápade Slovenska, pričom ju tvoria dve samostatné, od seba navzájom oddelené časti: západná javornícka a východná beskydská. Najvyšším bodom územia je Veľká Rača (1 236 m n. m.)
24.5. Európsky deň parkov - tému Európskeho dňa národných parkov vyhlasuje medzinárodná organizácia EUROPARC, ktorá združuje správy chránených území. Myšlienkou tohto podujatia je venovať jeden deň v roku chráneným územiam, ktoré sú cennou súčasťou európskeho kultúrneho a prírodného dedičstva a je našou povinnosťou ich chrániť a ďalej rozvíjať.
31.5. Deň otvárania studničiek - počas tohto dňa ľudia vyčistením otvárajú studničky v chotári. Ak by tak nevykonali, podľa povier by boli postihnuté nedostatkom vlahy. Ľudia tiež veria, že kto otvorí aspoň jednu studničku, bude počas nasledujúceho roka zdravý.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.