Chránené stromy sa označujú tabuľou so štátnym znakom Slovenskej republiky a s nápisom chráneného stromu. Tabuľa má tmavozelený podklad a rozmery 15 x 10 cm. Štátny znak je umiestnený v jej hornej časti, pod ním je nápis bielej farby. Ak označenie samého stromu nestačí na zvýraznenie predmetu ochrany, označí sa tabuľou so štátnym znakom s nápisom aj jeho ochranné pásmo.
Označenie chráneného stromu a jeho ochranného pásma zabezpečuje územne príslušný organizačný útvar ŠOP SR v súlade s § 65a ods.2 písm. n) zákona.
Podrobnosti o označovaní osobitne chránených častí prírody ustanovuje § 24 vyhlášky č.170/2021 Z.z. ktorou s vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov.
31.7. Svetový deň strážcov má poukázať na profesionálnu prácu strážcov chránených území pri ochrane svetového prírodného a kultúrneho dedičstva. Tento deň je aj spomienkou na strážcov zabitých alebo zranených pri výkone svojej práce v teréne na celom svete a podpore rodín a pozostalých po strážcoch. Svetový deň strážcov podporuje ho 63 členských združení Medzinárodnej federácie rangerov (International Ranger Federation, IRF), Nadácia tenkej zelenej línie (The Thin Green Line) ale i organizácie, jednotlivci a školy, ktorí podporujú prácu strážcov a členov IRF na celom svete.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.