Sťahovavé vtáky oslavujú svoj medzinárodný deň

Sťahovavé vtáky oslavujú svoj medzinárodný deň

Každoročne, druhú májovú a októbrovú sobotu, prebieha globálna kampaň zameraná na sťahovavé vtáctvo. Je zároveň jediným medzinárodným programom zameraným na vzdelávanie a zvyšovanie povedomia o sťahovavých vtákoch a ich význame, ale aj potrebách medzinárodnej spolupráce na ich ochranu. Migrácia je pritom pre nich jedným z najcitlivejších období z roka.

Na Slovensku ročne migruje približne 30 až 50 miliónov jedincov sťahovavých vtákov. Obvykle už koncom februára k nám začínajú prilietať prvé cíbiky chochlaté, škovránky, holuby hrivnáky a škorce. Neskôr prilietavajú pinky, červienky, vrchárky modré či viaceré druhy drozdov a postupne sa objavujú bociany biele. Jarná migrácia sa končí koncom apríla až začiatkom mája, kedy priletia najneskorší migranti - dážďovníky či muchárik malý.

Od roku 2006 sa realizuje Svetový deň sťahovavých vtákov na základe spolupráce medzi dvomi zmluvami OSN - Dohovoru o ochrane sťahovavých druhov voľne žijúcich živočíchov (CMS) a Dohody o ochrane africko-euroázijských druhov vodného sťahovavého vtáctva (AEWA)  v spolupráci s neziskovou organizáciou Environment for the Americas (EFTA).

Sťahovavé vtáky, ako globálni ambasádori prírody, spájajú rôzne miesta na celej planéte, ale taktiež spájajú ľudí s prírodou a navzájom medzi sebou. Kampaň vyzýva ľudí po celom svete k tomu, aby sa spojili a prepojili s prírodou, a to aktívnym počúvaním a pozorovaním operencov kdekoľvek sú. Nielen priamo v prírode, ale aj v meste, na vidieku, v lesoch, záhradách, mokradiach či pri brehoch tokov.

Tohtoročná kampaň sa zameriava na fenomény „vtáčej piesne“ a „letu vtákov“. „Sťahovavé vtáky nás spájajú svojimi jedinečnými piesňami a letmi a pripomínajú nám dôležitosť cezhraničnej spolupráce pri ich ochrane,“ uvádzajú autori kampane. Svojou sezónnou migráciou nám pravidelne pripomínajú cykly prírody. Miliardy sťahovavých vtákov pokračovali aj počas pandémie v spievaní, migrovaní, hniezdení a vyvádzaní mláďat. Naše aktivity sa spomalili a obmedzil sa náš pohyb, no ľudia o to intenzívnejšie po celom svete počúvali a sledovali vtáky. Spev vtákov sa stal pre mnohých zdrojom radosti, ktorá prepojila ľudí s prírodou v čase, keď zostali doma. Svetový deň sťahovavých vtákov 2021 preto nie je len oslavou vtákov. Je to tiež dôležitý okamih pre zamyslenie sa nad našim vlastným vzťahom k prírode a zdôraznením našej kolektívnej túžby urobiť viac pre ochranu vtákov a prírody v postpandemickom svete.

ŠOP SR realizuje viaceré programy starostlivosti o CHVÚ

Na Slovensku máme celkovo 41 chránených vtáčích území (CHVÚ) a 20 z nich má schválený program starostlivosti. Napríklad ide o projekt zameraný na ochranu CHVÚ Sysľovské polia, ktoré predstavuje jedinú lokalitu s pravidelných výskytom a hromadným zimovaním dropa veľkého, ako aj jeho posledné súčasné hniezdisko na Slovensku. Z hľadiska dropa sú Sysľovské polia významnejšie o to viac, že tu zimuje významná časť západopanónskej populácie. Práve tento fakt podčiarkuje záväzok Slovenskej republiky zachovať a zlepšiť stav starostlivosť o CHVÚ Sysľovské polia nielen z pohľadu lokálnej hniezdnej populácie, ale aj z pohľadu regionálnej populácie druhu, ktorá tu zimuje.

Aktivity po celom svete

Očakáva sa, že v mnohých krajinách prebehne veľa virtuálnych rozhovorov a online interakcií zameraných na sťahovavé vtáky. Napríklad u nás organizuje v piatok 7. mája o 18:00 hod. nezisková organizácia SOS/BirdLife Slovensko webinár na túto tému. S ornitológom Matejom Repelom sa budú rozprávať o najvýznamnejšej slovenskej lokalite pre migrujúce vtáctvo - Senianskych rybníkoch. Webinár bude dostupný na facebooku SOS/BirdLife Slovensko. Taktiež pripomíname možnosť zapojiť sa do jubilného 20. ročníka Ekovýchovného programu bocian, ktorý je zameraný na pozorovanie tohto sťahovavého vtáka. Viac informácií nájdete na webe Školy ochrany prírody Varín.

Vzdelávacie programy sú ponúkané mnohými zahraničnými organizáciami vrátane škôl, múzeí, parkov, zoologických záhrad či knižníc. Napríklad, prostredníctvom online platformy BirdDayLive sa 7. mája 2021 v Amerike plánujú celodenné aktivity pre školy, mládež a rodiny. Webová stránka bude obsahovať aj sériu online webinárov, mini-workshopov týkajúcich sa ochrany sťahovaných vtákov. Taktiež ponúka množstvo metodík na stiahnutie.

Ďalšie materiály, informácie o tohtoročnej kampani „Spievaj, lietaj, stúpaj - ako vták!“, ako aj možnosť registrácie vlastnej aktivity či prehľad realizovaných udalostí po celom svete nájdete na webovej stránke: www.worldmigratorybirdday.org  Tento web bude neustále aktualizovaný, preto ak máte pripravené podujatie, zaregistrujte ho, aby sa zobrazilo na globálnej mape udalostí.

Spracoval: Odbor komunikácie a propagácie

Zdroje: 

Webová stránka Svetového dňa sťahovavého vtáctva

Dohovor o ochrane sťahovavých druhov voľne žijúcich živočíchov:

http://www.sopsr.sk/web/?cl=3404

https://www.cms.int/,

Dohoda o ochrane africko - euroázijských druhov vodného sťahovavého vtáctva (AEWA):  

http://www.sopsr.sk/web/?cl=3405

www.unep-aewa.org

Environment for the Americas (EFTA): https://www.environmentamericas.org/

http://www.sopsr.sk/web/?cl=3405

www.unep-aewa.org

 

 

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...