Tlačové informácie

Spúšťame Program ochrany prírody

Chcete získať finančnú dotáciu na ochranu prírody a krajiny? Zapojte sa do Programu ochrany prírody (POP), ktorý pripravila Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) formou dotácie na rok 2020.

Čítaj viac

Žiaci vytvorili jedinečné plagáty o bocianovi bielom

Východoslovenské múzeum v Košiciach je dlhoročným organizátorom celoslovenského ekovýchovného programu BOCIAN. Hlavnou úlohou programu bolo vypracovanie plagátu s názvom Žiadosť bociana bieleho o prechodný pobyt v obci, ktorý zhotovili kolektívy žiakov škôl, alebo aj jednotlivci v mestách a obciach po celom Slovensku, v ktorých sa vyskytuje hniezdo bociana.

Čítaj viac

Jaskyňa Domica bude slúžiť aj na speleoterapiu

Jaskyňa Domica rozšíri ponuku svojich služieb o speleoterapiu. Zabezpečí to slovensko-maďarský projekt spolupráce v rámci programu Interreg, ktorý Štátna ochrana prírody SR, Správa slovenských jaskýň predstavila na tlačovej konferencii. Realizovaný je nielen v slovenskej jaskyni Domica pri Kečove, ale aj v maďarských jaskyniach Baradla a Béke.

Čítaj viac

Dohovor o mokradiach

Mokrade patria medzi biotopy s najvyššou biodiverzitou a produktivitou. Poskytujú nevyhnutné ekosystémové služby a zásobujú nás vodou. Avšak naďalej degradujú a často dochádza k ich vysúšaniu, zavážaniu, vypaľovaniu a snahe o zmenu ich využitia.

Čítaj viac

Náučný chodník a pozorovacie veže pri Hrhovských rybníkoch

Jedinečnosť chráneného územia na oboch stranách slovensko- maďarskej hranice pri Hrhove v okrese Rožňava má vyzdvihnúť projekt Úžasný vtáčí svet bez hraníc. Realizuejeme ho v rámci programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. A pochváliť sa dnes už môžeme konkrétnymi výsledkami.

Čítaj viac

Karpatské bukové pralesy už majú vymedzené hranice

Po dvanástich rokoch má Slovensko konečne vymedzené hranice Starých bukových lesov a bukových pralesov Karpát. Materiál s úpravou hraníc schválila Vláda SR a tomuto vzácnemu územiu zapísanému v Zozname svetového dedičstva UNESCO tak budeme môcť zaistiť potrebnú ochranu.

Čítaj viac

Čistenie významného geologického profilu v Meliate

Po úspešnom májovom workshope zameranom na poznávanie hornín, minerálov a geologických procesov pokračovala skupina anorganikov ŠOP SR vo svojej činnosti ďalšou zaujímavou akciou. Bolo ňou vyčistenie jedného z najvýznamnejších geologických profilov Západných Karpát – Meliatskeho profilu.

Čítaj viac


    November

    Počuli ste, že...