Monitoring veľkých šeliem nám ukazuje migračné bariéry a odhaľuje aj nelegálny lov

Monitoring veľkých šeliem nám ukazuje migračné bariéry a odhaľuje aj nelegálny lov

V projekte Realizácia programov starostlivosti o veľké šelmy na Slovensku realizujeme 35 aktivít, z ktorých jedna sa zaoberá výskumom a monitoringom priestorovej aktivity vlka, rysa a medveďa metódou telemetrie. Cieľom je získanie základných informácií o využívaní priestoru veľkými šelmami v rôznych geografických podmienkach kultúrnej krajiny, ktoré sú potrebné pre zabezpečenie správnej ochrany, prípadne manažmentu týchto druhov.

Veľké šelmy sú vysoko mobilné živočíchy, žijúce utajeným spôsobom života a sú prevažne viazané na lesné prostredie. Ak sa majú získať kontinuálne informácie o pohybe týchto zvierat, je potrebné ich označiť sledovacím zariadením, napr. takým, aké sa používa pri monitorovaní automobilov. Zvieratá odchytávame metódami v súlade s požiadavkami národnej a európskej legislatívy a s ohľadom na blaho zvierat.

Zviera obojok nenosí celý život

Telemetria je štandardná metóda sledovania zvierat, ktorá sa používa od polovice 50-tych rokov 20. storočia. Technológia prešla dlhodobým vývojom, ktorá v dnešných časoch dosiahla vysokú úroveň. V uvedenom projekte používame obojky od Kanadskej firmy Lotek, ktoré pre komunikáciu využívajú satelity Iridium. Obojky spĺňajú nasledovné podmienky; hmotnosť dosahuje do 2% hmotnosti označeného zvieraťa, každý obojok je vybavený tzv. časovou rozpojkou, ktorá je nastavená tak, že zviera stratí obojok po uplynutí necelých dvoch rokov od jeho upevnenia na krk zvieraťa. Hustotu zberu polohových údajov – súradníc si užívateľ môže navoliť podľa vlastných požiadaviek od 1 min. do niekoľkých hodín, pričom počas obdobia monitorovania zvieraťa, možno hustotu zberu súradníc kedykoľvek na diaľku preprogramovať.

Monitoring priestorovej aktivity

Obojok je vybavený ďalšími funkciami, konkrétne zaznamenávaním aktivity zvieraťa v troch smeroch, pri pohybe dopredu, pri pohybe hlavy vpravo a vľavo, ako aj hore a dole. Počítač vytvára automaticky tri plynulé krivky za každý typ pohybu, ktoré pripomínajú záznam elektrokardiogramu. Z údajov aktivity možno vyvodiť závery, kedy zviera odpočíva, kedy je v pohybe, kedy konzumuje korisť a pod. Okrem toho, možno v počítači vytvoriť okolo určitého územia, napr. salaša pri košarovaní oviec, tzv. virtuálny plot. V počítači možno oplotiť územie až 64 „kolmi“ a v prípade, že sa telemetrované zviera priblíži k takémuto plotu, užívateľ telemetrie dostane o tom informáciu. Toto možno využiť napr. pri zisťovaní útokov veľkých šeliem na hospodárske zvieratá počas pastevnej sezóny, ktoré sa zdržiavajú v biotopoch veľkých šeliem. Podstatná časť obojkov je určená na telemetriu vlka a rysa. Telemetria medveďa, bola riešená v predchádzajúcom projekte o veľkých šelmách, ktorý ŠOP SR realizovala v rokoch 2010 – 2015. Obojky pre medvede sú určené na štúdium sledovania medveďov so zmeneným správaním.

Čo získavame z údajov telemetrie a niektoré doterajšie poznatky
  • Označené vlky a rysy v prihraničných územiach zachádzajú ďaleko mimo územia SR. Ich domovské územia – územia, ktoré obývajú počas života - sa však spravidla rozprestierajú na obidvoch stranách štátnej hranice.
  • Sledovaním telemetricky označeného vlka vo svorke, získavame zároveň informácie o celej svorke. Používame doplnkové metódy v území svorky, napr. fotopasce, stopovanie na snehu a blate, analýzu trusu na potravu a DNA. Máme informácie o veľkosti území obývaných svorkami, ktoré výrazne presahujú výmeru 10 000 ha, ďalej o počte jedincov vo svorkách, veľkosti prírastku – počtu vychovaných mláďat, lokalitách brloženia a zhromaždísk, čo sú územia, kde svorka vodí mláďatá počas ich výchovy po vyvedení z brloha.
  • Zbierame údaje o koristi strhnutej označenými vlkmi a rysmi, pre každého strhnutého jedinca voľne žijúcej zveri alebo hospodárskeho zvieraťa vyplníme podrobný protokol. Z uvedených informácií vieme usúdiť na príčiny útokov vlkov na hospodárske zvieratá, na to, či boli dodržané preventívne opatrenia na ochranu stád a ako často sa útoky na stádo opakovali.
  • Sledujeme v akej blízkosti ľudských obydlí sa veľké šelmy vyskytujú. S prekvapením konštatujeme, že ľudia a veľké šelmy na Slovensku žijú doslova bok po boku, hoci o tom ľudia vôbec nevedia.
  • Sledujeme pohyb veľkých šeliem vo vzťahu k dopravnej infraštruktúre. Presne vieme identifikovať, kde označené zvieratá prechádzajú cez cesty a pri akej intenzite dopravy. Vieme tiež identifikovať, za akých okolností zvieratá nedokážu prejsť cez cesty. Tieto poznatky možno veľmi dobre využiť pri výstavbe zelených mostov alebo iných stavieb umožňujúcich alebo zamedzujúcich vstup zvierat na cesty.
  • Vypustili sme mladú rysicu, ktorá bola odobratá z prírody ako osirelé mláďa a ktorá bola vychovaná v rehabilitačnom zariadení v Zázrivej. Pomocou telemetrie sme sa o nej dozvedeli, že sa úspešne vrátila do prírody obsadenej inými rysmi, vlkmi a medveďmi, že bola v Poľsku a vrátila sa opäť na Slovensko. Je to prvý prípad, že na našom území bol vypustený rehabilitovaný rys naspäť do prírody.
  • Máme obojkom označenú vlčicu, ktorá v tomto roku úspešne vyviedla mláďatá a že druhá telemetrovaná vlčica, z tej istej svorky jej pomáha (pravdepodobne aj s inými členmi svorky) pri starostlivosti o jej potomstvo.
  • Získali sme poznatky o nelegálnom love vlkov.

Okrem uvedeného, zhromažďujeme ďalšie informácie o veľkých šelmách a ich koristi, ktoré na konci projektu budú vyhodnotené vedeckými metódami, odpublikované v našich a renomovaných zahraničných časopisoch a použité pre zlepšenie ochrany uvedených druhov. V súčasnosti je takýmto spôsobom monitorovaných 5 vlkov v rôznych oblastiach Slovenska.

Spracoval: Ing. Slavomír Finďo, CSc., zoológ ŠOP SR

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...