Zber lesných plodov je v národnom parku zakázaný

Zber lesných plodov je v národnom parku zakázaný

V týchto letných dňoch sa strážcovia prírody jednotlivých Správ národných parkov zameriavajú okrem inej činnosti aj na nelegálny zber lesných plodov. Je totiž pre verejnosť zakázaný na celom území národného parku.

Štátna ochrana prírody SR, Správa Národného parku Malá Fatra aktuálne na svojom webe informuje, že sa zamerala na zákaz zberu lesných plodov a zákaz vjazdu motorových vozidiel. Skontrolovaných bolo v uplynulých dňoch viacero osôb, niektoré už rieši polícia. Podobné kontroly budú priebežne pokračovať až do konca sezóny dozrievania lesných plodov.

Pripomíname, že zber lesných plodov je v národnom parku zakázaný, s výnimkou vlastníka pozemku. Jedným z najväčších problémov je komerčný zber, kedy dochádza doslova k drancovaniu prírody.

Apelujeme na ľudí, aby vyhýbali nákupom lesných plodov cez bazár, pri ceste, alebo na tržniciach, kde nie je jasný pôvod zberu týchto plodov. Kde nie je dopyt, tam nie je ponuka.

Pre človeka slúžia lesné plody najmä na spestrenie jedálneho lístka, mnohé zvieratá sú však na lesných plodoch existenčne závislé.

Viac informácií k danej problematike nájdete v našom článku. 

Zdroj: http://npmalafatra.sopsr.sk/zber-lesnych-plodov-v-narodnom-parku/

Foto: ilustračné

 

Všetky správy

Február

Počuli ste, že...