Mládež v horách

Mládež v horách

Počas 4. ročníka projektu Youth at the Top - Mládež v horách sa dvoch júlových dní stretlo viac ako 450 mladých ľudí v 9 krajinách na 43 miestach v celých Alpách a Karpatoch. V duchu témy „vplyv klimatických zmien na horské ekosystémy“ a prostredníctvom rôznorodých vzdelávacích a umeleckých aktivít sa mladá generácia v sprievode správcov chránených území vybrala spoznávať miestne lúky, lesy a hory.

Zo Slovenska na výzvu o zapojenie sa do projektu zareagovali tri organizačné jednotky Štátnej ochrany prírody SR:

Regionálne centrum ochrany prírody v Prešove a jeho 11 členná posádka mladých ochrancov prírody sa rozhodli, že sa utáboria  na lúke za Oblíkom. Na druhý deň sa spoločne vybrali  zdolať najvyšší vrch Slanských vrchoch, Šimonku (1092 m n.m), ktorá je súčasťou NPR Šimonka a je vyhlásená na ploche 33,5 ha na ochranu zvyškov bukového pralesa. Počas výstupu stretli fúzača alpského a pyžmového, videli prilbicu pestrú a bohaté porasty čučoriedok. V táborisku nechýbal guláš a mnoho sprievodných aktivít vrátane určovania zvukov divokej prírody.

Národnom parku Malá Fatra sa akcia konala už po druhý krát  a po minuloročnom veľkom úspechu sa všetci opäť stretli v doline Bystrička v IS Šrámkova. Keďže túto skupinu tvorí 12 detí z Krúžku mladých ochrancov prírody pri Správe NP Malá Fatra vo Varíne, ktorí sa už o prírode veľa naučili, boli tomu prispôsobené aj aktivity. Mnohé z nich sa týkali problematiky klimatických zmien, robili sa rôzne experimenty a veľa sa diskutovalo. Keďže prostredie Malej Fatry je domov veľkých šeliem, aj tieto a predovšetkým medveď hnedý boli jednou z tém akcie. Deťom porozprával o medveďovi Michal Kalaš, ktorý sa jeho výskumu v Malej Fatre venuje už takmer 20 rokov. Cestou bolo možné pozorovať pobytové znaky, stopy a trus. V ďalšej časti túry sa skupina presunula  k hranici Národnej prírodnej rezervácie (NPR) Šrámkova, ktorá je súčasťou rozsiahlejšieho komplexu zachovalých lesov v rámci doliny Bystrička a susediacej Šútovskej doliny, z ktorých väčšina má prírodný alebo pralesovitý charakter. Deti mali možnosť vidieť na vlastné oči, ako vyzerá človekom minimálne ovplyvnený les, ktorý ma väčšiu šancu adaptovať sa na postupné klimatické zmeny ako hospodárske smrekové monokultúry.

PIENINY sú jediným národným parkom, ktorý v projekte Mládež v horách figuruje od úplného začiatku. Už po tretí krát sa zohratá skupina 11 detí a 9 dospelákov, vrátane rodičov, zišla v kempe Kamienka a spoločne si vymieňali skúsenosti a vychutnávali krásne scenérie v pôsobivom prostredí. Prostredníctvom environmentálnych hier boli prebádané tri rôzne biotopy: les, lúky a mokrade a ich obyvatelia. Praktické ukážky odchytu a určovania motýľov a značkovania vtákov patria u detí medzi obľúbené aktivity.  Po západe slnka program pokračoval odchytom netopierov a svetelnými hrami.

Dva dni strávené vysoko v horách boli pre všetkých mladých účastníkov veľkým dobrodružstvom. Pozorovanie divokej fauny a flóry, množstvo umeleckých a vzdelávacích aktivít, ale aj večerné posedenia pri ohni a sledovanie nočnej oblohy v každom zanechali len tie najlepšie pocity. Mládež v horách tiež predstavuje príležitosť zdieľať zážitky s kamarátmi z iných krajín a symbolicky tak prekračovať administratívne hranice. Pretože príroda predsa hranice nepozná.

Lokálne podujatia v medzinárodnom meradle vychádzajú z metodickej príručky ". Medzinárodný rozmer bol zdôraznený a posilnený výmenou pohľadníc medzi mladými ľudmi zo 6 alpských a 3 Karpatských krajín.

Medzinárodný projekt „Mládež v horách“, ktorý je realizovaný asociáciou Alparc (Alpská sieť chránených území) s finančnou podporou Ministerstva životného prostredia Nemecka a Monackého kniežatstva, sa zameriava na zlepšenie vzťahu mladých ľudí k prírode tým, že spoločne strávia v horách celý deň a celú noc s bohatými sprievodným aktivitami. Idea spoločného zážitku má u mladých účastníkov vyvolať nie len pocit vzájomnej solidarity a spolupatričnosti k horám, ale predovšetkým uvedomenie, že každý z nás môže byť súčasťou veľkej komunity bez hraníc, ktorá spoločne dokáže oveľa viac.

Spracovala: Ing. Natália Kubicová, Štátna ochrana prírody SR.

Pre viac info: www.youth-at-the-top.org

 https://www.facebook.com/?ref=logo

Všetky správy

Máj

Počuli ste, že...