Dni Karpatských, národných a prírodných parkov

Dni Karpatských, národných a prírodných parkov

3. máj - DEŇ KARPATSKÝCH PARKOV

V tento deň si pripomíname podpísanie Rámcového dohovoru o ochrane a trvalom udržateľnom rozvoji Karpát – Karpatský dohovor, ktorý bol prijatý na 5. konferencii EHK OSN v Kyjeve v máji 2003. Slovenská republika podpísala dohovor 22. mája 2003 a platnosť nadobudol 4. januára 2006.

Spoločnou víziou strán Karpatského dohovoru je presadzovať komplexnú politiku a spoluprácu s cieľom zaručiť ochranu a trvalo udržateľný rozvoj Karpát. Zlepšenie kvality života, posilnenie miestnych hospodárstiev a spoločenstiev a ochrana prírodných hodnôt a kultúrneho dedičstva by mali v Karpatoch ísť ruka v ruke. 

Vedeli ste že?

jedna tretina všetkých európskych cievnatých druhov rastlín sa nachádza v Karpatoch? Je to takmer 4 000 rastlinných druhov a 481 z nich sa nachádza len v Karpatoch!

Gerlachovský štít (2 654,4 m n. m.) je aj najvyšším vrchom Karpát?

- najväčšie populácie medveďa, vlka, rysa, zubra hrivnatého a orla kráľovského (globálne ohrozené druhy) sa nachádzajú v Karpatoch?

- 36 národných parkov, 51 prírodných parkov a chránených krajinných oblastí, 19 biosférických rezervácií a 200 ďalších chránených území sú členmi Karpatskej sústavy chránených území (CNPA)?

Deň Karpatských parkov sa oslavujeme od roku 2010, kedy ho inicioval Svetový fond na ochranu prírody (World Wildlife Fund, WWF).

V súčasnosti  slovenské odvetvie WWF vedie viaceré celoeurópske kampane. Jednou z nich je napr. kampaň ZOSILNITE HLAS PRÍRODY! (Turn up the volume of Nature!)

Trávenie času v prírode, počúvanie jej zvukov a vnímanie rozmanitostí pozitívne pôsobí na naše zdravie a celkovú spokojnosť.

Európski ministri životného prostredia v súčasnosti zvažujú, či sa bude meniť existujúca legislatíva v ochrane prírody, ktorá funguje v Európe viac ako 25 rokov a pomáha chrániť európske prírodné dedičstvo. Preto viac ako 100 environmentálnych mimovládnych organizácií v rámci celej Európskej únie spustilo spoločnú internetovú petíciu s cieľom ochrániť prírodu Európy pred snahami Európskej komisie o oslabenie environmentálnej legislatívy v oblasti ochrany prírody.

WWF vyzýva verejnosť, aby si vytvorili svoju vlastnú skladbu zo zvukov prírody a zverejnili ju na www.youtube.com/ alebo ju poslali na http://slovakia.panda.org/kampane/natureup/. Vaša skladba pomôže zosilniť „hlas prírody“ a bude odkazom pre politikov, aby nemenili zákony, ale zabezpečili ich dôsledné dodržiavanie a trvali na ochrane vzácnych území, rastlín a živočíchov v celej Európe. 

24. máj - EURÓPSKY DEŇ PRÍRODNÝCH A NÁRODNÝCH PARKOV: Klíma sa mení, menia sa parky

Na oslavy Európskeho dňa parkov, ktorý pripadá na 24. máj je tohto roku zatiaľ pripravených vyše 132 podujatí. V minulom toku bolo uskutočnených viac ako 350 podujatí v 23 krajinách.

Európsky deň parkov organizuje Federácia prírodných a národných parkov v Európe (EUROPARC) od roku 1999, ako pripomenutie prvých deviatich národných parkov vo Švédsku, ktoré vznikli 24. mája 1909. Bolo zorganizovaných veľa rôznych podujatí v chránených územiach a aj mimo nich, ktoré poukazovali na skutočnosť, že chránené územia sú cennou súčasťou európskeho prírodného a kultúrneho dedičstva.

V súčasnosti má Federácia európskych národných a prírodných parkov vyše 441 členov z 36 krajín vrátane Slovenska, prostredníctvom ktorých je prepojených približne 500 chránených území.

Téma tohtoročného Európskeho dňa parkov KLÍMA SA MENÍ, MENIA SA PARKY poukazuje na fakt, že zmena klímy ovplyvňuje život každého človeka na zemi. Príroda nikdy nebola tak ohrozená - ani taká potrebná - ako predtým.

Vzduch, ktorý dýchame, voda, ktorú pijeme, potraviny, ktoré vypestujeme, všetky tieto zložky závisia od kvality našich ekosystémov. Opatrenia založené na prírodných procesoch sú efektívnym nástrojom zmiernenia vplyvov klimatických zmien a adaptácie na klimatickú zmenu. Od horských vrcholov až po hlboké more existuje obrovské množstvo biotopov chránených ako medzinárodné, národné, prírodné, alebo regionálne chránené územia, parky.

PREČO POTREBUJEME ZDRAVÉ CHRÉNENÉ ÚZENIA?

1) Chránia širokú škálu ohrozených druhov a biotopov. Zabezpečujú genetickú diverzitu (rôznorodosť), poskytujú druhom bezpečné miesto na rozmnožovanie sa a zvyšujú ich šance na prežitie, ked´ sú ohrozené chorobami a prírodnými zmenami.

2) Uchovávajú obrovské množstvo CO2 a filtrujú vzduch, ktorý dýchame a uskladňujú v biomase až približne 15 % uhlíka  (Campbell a kol., 2008, v UNEP-PA a ClimateChange).

3) Regulujú našu klímu, predchádzajú záplavám a prírodným katastrofám.

4) Poskytujú čerstvú pitnú vodu, ktorá je životne dôležitá pre všetky druhy rastlín, živočíchov aj človeka a absolútne nevyhnutná pre naše poľnohospodárske a priemyselné systémy.

5) Zabraňujú erózii pôdy a tým chránia semená, zvyšujú úrodnosť pôdy a podporujú trvalo udržateľné poľnohospodárske postupy.

6) Sú to jedinečné miesta relaxu, miesta pre outdorové aktivity a majú zásadnú úlohu pri podpore trvalo udržateľného cestovného ruchu.

NA SLOVENSKU MÁME V SÚČASNOSTI 23 VEĽKOPLOŠNÝCH CHRÁNENÝCH ÚZEMÍ (národné parky a chránené krajinné oblasti) a 1 092 maloplošných chránených území. Celková výmera národnej sústavy chránených území v Slovenskej republike klasifikovaných stupňami ochrany (2. až 5. stupeň ochrany, teda veľkoplošné chránené územia, maloplošné chránené územia, ich ochranné pásma vyhlásené alebo stanovené zo zákona a bez ochranných pásiem jaskýň) je 1 147 059 ha, čo predstavuje 23,39 % z územia Slovenska(zdroj:http://www.sopsr.sk/web/?cl=114,dokument Prehlady_CHU_k_31._12._2016)

loga parkyNa Slovensku je deväť národných parkov - Tatranský národný park, Nízke Tatry, Malá Fatra, Veľká Fatra, Muránska planina, Slovenský kras, Slovenský raj, Poloniny a Pieninský národný park.

Každý národný park má svoje zaujímavosti, je unikátny. Napríklad Tatranský národný park je najstarší park na Slovensku (vyhlásený v r.1949) s najvyšším vrchom Slovenska (Gerlachovský štít, 2 654,4 m n. m). Jeho symbolom je kamzík vrchovský tatranský. Národný park Nízke Tatry je rozlohou najväčší, má až 183 004 ha vrátane ochranného pásma a nachádza sa tu najdlhší jaskynný systém na Slovensku, ktorý tvoria Demänovské jaskyne (35 km). Národný park je jediné miesto na svete, kde rastie večernica slovenská a mach ochyrea tatranská. Národný park Malá Fatra je najzápadnejšie položený v rámci Karpát a pre turistov známy skalnými útvarmi v Tiesňavách a kaňonmi v Janošíkových dierach. Len tu rastie jarabina Margittaiova. Na území Národného parku Veľká Fatra sa nachádzajú známe doliny ako Gaderská, Blatnická. Treťohorný relikt, tis obyčajný, tu dosahuje najmasovejší výskyt v rámci strednej Európy. Národný park Muránska planina je známy svojim endemitom lykovcom muránskym a spája sa s ním polodivoký chov chladnokrvných koní – norika muránskeho typu. Národný park Slovenský kras je najrozsiahlejším krasovým územím planinového typu v strednej Európe. Všetky jaskyne Slovenského krasu a priľahlého Aggtelekského krasu v Maďarsku sú od roku 1995 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO pod názvom Jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu. Národný park Slovenský raj je unikátny svojimi roklinami bohatými na vodopády a nachádza sa tu viac ako 600 jaskýň a priepastí. Najznámejšou z nich je Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá patrí k najnižšie položeným zaľadneným jaskyniam na svete. Národný park Poloniny sa rozprestiera na najvýchodnejšom cípe krajiny, na hranici s Ukrajinou a Poľskom a práve tento park má od r. 1998 prestížne ocenenie Diplom Rady Európy pre chránené územia. Raritou je prítomnosť zubra hrivnatého vo voľnej prírode. Pieninský národný park je najmenší a zároveň je prvé cezhraničné chránené územie v Európe z roku 1932 a bilaterálne cezhraničné chránené územie s národným parkom v Poľsku. Pre turistov je atraktívne tradičné splavovanie Dunajca na pltiach.


Pozvite svojich susedov, aby lepšie pochopili účinky zmeny klímy a ako táto zmena ovplyvňuje aj chránené územia.

Inšpirujte ich svojim príkladom!

PLAGÁT EURÓPSKY DEŇ PRÍRODNÝCH A NÁRODNÝCH PARKOV TU.

Kamzík vrchovský tatranský, autor: P. Jurík

Kamzík vrchovský tatranský, autor: P. Jurík

Pohľad z Ďumbiera, Nízke Tatry, autor: archív NAPANT

Pohľad z Ďumbiera, Nízke Tatry, autor: archív NAPANT

Lykovec muránsky, autor: P. Jakubčo

Lykovec muránsky, autor: P. Jakubčo

NPR Zádielska tiesňava, Slovenský kras, autor: J. Kilík

NPR Zádielska tiesňava, Slovenský kras, autor: J. Kilík

ŠTÁTNA OCHRANA PRÍRODY SR sa zapojí do osláv DŇA KARPATSKÝCH PARKOV a EURÓPSKEHO DŇA PRÍRODNÝCH A NÁRODNÝCH PARKOV prostredníctvom svojich organizačných útvarov.

Správa Národného parku Slovenský raj pri príležitosti Dňa Karpatských parkov uskutoční dňa 19. mája pre študentov Strednej odbornej školy ekonomickej v Spišskej Novej Vsi v priestoroch Informačného strediska v Spišskej Novej Vsi prednášku na tému Karpaty – pokladnica života. Pri príležitosti Európskeho dňa parkov uskutoční dňa 19. mája pre žiakov ZŠ na Komenského ulici v Spišskej Novej Vsi a 22. mája pre žiakov ZŠ na Nejedlého ulici v Spišskej Novej Vsi prednášku na tému Národné parky – miesto poznávania prírody.

Správa Národného parku Malá Fatra a Škola ochrany prírody vo Varíne pri príležitosti Dňa Karpatských parkov uskutoční dňa 23. mája pre študentov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici terénnu exkurziu do NPR Šrámková zameranú na lesné biotopy.

Dňa 23. mája pri príležitosti Európskeho dňa parkov zrealizuje pre študentov Bilingválneho gymnázia v Žiline výukový program Klimatická zmena, hrozba či bežný jav. Dňa 24. mája uskutoční pre deti z MŠ Varín výukový program zameraný na poznávanie tajomstiev lesa a pre študentov zo Strednej zdravotnej školy v Liptovskom Mikuláši terénnu exkurziu po náučnom chodníku Diery.

Správa NAPANT pri príležitosti Dňa Karpatských parkov a Európskeho dňa parkov zrealizovala dňa 19. mája pre žiakov 2. stupňa ZŠ v Polomke a dňa 23. mája uskutoční pre žiakov 2. stupňa ZŠ v  Závadke nad Hronom prezentácie na tému Národný park Nízke Tatry - park v ktorom žijem, spojenú s premietaním filmov a besedami o interpretácii návštevného poriadku a stupňov ochrany prírody.

Správa PIENAP uskutoční v dňoch od 22. mája do 2. júna v čase od 9:00 do 15:00 hod. pre žiakov a študentov základných a stredných škôl prehliadky prírodovednej expozície Prírody Pienin so sprievodom, ktoré budú spojené s vedomostnými a pohybovými hrami o národných parkov.

Správa Národného parku Slovenský kras pri príležitosti Európskeho dňa parkov  uskutoční dňa 24. mája v spolupráci s Gemerskou knižnicou Pavla Dobšinského v Rožňave slávnostné vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien X. ročníka súťaže mladých v dokumentárnej fotografii SLOVENSKÝ KRAS - ČLOVEK A BIOSFÉRA, Príroda Slovenského krasu. Do súťaže sa mohli zapojiť žiaci 5. – 9. ročníkov základných škôl a študentov stredných škôl nachádzajúcich sa v územnej pôsobnosti správy NP Slovenský kras (okres Rožňava a západná časť okresu Košice – okolie). Bližšie informácie na http://www.sopsr.sk/slovkras/pripravujeme

Dňa 15. júna organizuje Správa Národného parku Slovenský kras v spolupráci s Gemerskou knižnicou Pavla Dobšinského v Rožňave XIII. ročník prírodovednej súťaže družstiev Za krásami Slovenského krasu. Súťaž bude prebiehať na trase náučného chodníka Jaskyne Slovenského krasu – svetové prírodné dedičstvo v Krásnohorskej Dlhej Lúke. Na jednotlivých tematických zastávkach budú žiaci odpovedať nielen na teoretické otázky, ale budú určovať rastliny, zvieratá, stopy zvierat, stromy, horniny a nerasty, ktoré sa vyskytujú na území Slovenského krasu.

Správa TANAP uskutočnila dňa 17. a 18. mája pre žiakov 5. a 7. ročníka ZŠ Mierovej vo Svite prezentácie o národných parkoch na Slovensku, krásach Karpát a biodiverzite v Tatrách, spojené s besedami.

Správa Národného parku Poloniny pri príležitosti Dňa Karpatských parkov a Európskeho dňa parkov dňa 21. mája uskutočnila pre širokú verejnosť exkurziu s názvom Potulky Poloninami, ktorá viedla cez Novú Sedlicu – Medovú babu – vyhliadku na Riabej skale do Informačného strediska v Novej Sedlici. Podujatie je venované Dňu otvorených dverí v NP Poloniny a MBR Východné Karpaty, 20. výročiu vyhlásenia NP Poloniny, 10. výročiu zápisu Karpatských bukových pralesov do Zoznamu svetového prírodného dedičstva a otvoreniu letnej turistickej sezóny v NP Poloniny a MBR Východné Karpaty. Na záver podujatia v areáli IS Nová Sedlica bolo spoločné posedenie pri ohni zatraktívnené súťažami pre najmenších účastníkov podujatia.

Správa Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina pri príležitosti Dňa Karpatských parkov a Európskeho dňa parkov uskutočnila dňa 17. mája pre deti MŠ a žiakov 1. stupňa ZŠ v Lučenci sériu akcií a podujatí v Novohradskej knižnici v Lučenci na tému Les ukrytý v knihe. Dňa 30. mája uskutoční pre žiakov 1. stupňa ZŠ vo Fiľakove zábavno-vedomostnú súťaž s názvom Objavujme Novohrad-Nógrad Geopark alebo putovanie po stopách psa Ucháňa, ktorý organizuje Novohrad-Nograd UNESCO globálny geopark v rámci Týždňa európskych geoparkov. Dňa 31. mája uskutoční pre žiakov 2. stupňa ZŠ v Hajnáčke zábavno-vedomostnú súťaž pod názvom Objavuj Novohrad-Nógrad Geopark alebo putovanie k hradu Hajnáčka.
Dňa 18. mája v spolupráci s Národným parkom Bükk uskutoční medzinárodnú prírodovednú súťaž Spoločne chráňme prírodu v Ipolytarnóci v Maďarsku. Súťaž je určená žiakom 2. stupňa ZŠ v Cerovej vrchovine a NP Bükk.

Správa Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty  pri príležitosti Dňa Karpatských parkov uskutoční 27. mája pre verejnosť a dobrovoľníkov z občianskeho združenia Pre Prírodu botanickú exkurziu s názvom Dolinou Tepličky za orchideami, zameranú na bohatstvo orchideoflóry Omšenskej doliny a starostlivosť o chránené územia v tejto časti okresu Trenčín.

Regionálne centrum ochrany prírody Prešov pri príležitosti Európskeho dňa parkov uskutoční dňa 24. mája pre deti materských a základných škôl a verejnosť v Ekoparku Holá hora v Prešove ekovýchovné podujatie zamerané na spoznávanie národných parkov na Slovensku spojené s pohybový aktivitami a prehliadkou Ekoparku.

Spracovala: Ing. Miriam Balciarová, ŠOP SR, odbor environmentálnej výchovy a propagácie

Zdroje:

http://www.europarc.org/nature/european-day-parks/

https://www.minzp.sk/informacie/tlacovy-servis/tlacove-spravy/24-maj-europsky-den-parkov.html

https://cestovanie.sme.sk/c/20171783/europsky-den-parkov-ponuka-to-najlepsie-z-regionalnej-prirody.html#ixzz4grqwN5Sj

http://slovakia.panda.org/temy_a_projekty/chranene_uzemia/

http://www.carpathianconvention.org/the-convention-17.html

http://slovakia.panda.org/kampane/natureup/

http://www.sopsr.sk/web/?cl=114

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...