Oslavujeme Svetový deň strážcov prírody

Oslavujeme Svetový deň strážcov prírody

Je čas obzrieť sa späť, oslavovať a podporiť SVETOVÝ DEŇ STRÁŽCOV PRÍRODY, ktorý sa každoročne koná 31. júla po celom svete.

Prvý Svetový deň strážcov sa uskutočnil v roku 2007 pri príležitosti 15. výročia založenia Medzinárodnej federácie rangerov (International Ranger Federation, IRF).

Tento deň poukázať na profesionálnu prácu strážcov prírody chránených území, ktorý vykonávajú bytostne dôležitú prácu ako ochrancovia života na našej planéte Zem. Pri záchrane miznúcich druhov rastlín a zvierat v divočine a prírodných miest často riskujú a strácajú svoj život. Priemerne každé tri až štyri dni je zabitý jeden strážca. Preto si tento deň tiež pripomíname a uctievame pamiatku zabitých alebo zranených strážcov pri výkone svojej práci v teréne.

FILM RANGER TO RANGER - NEVYSLOVENÝ PRÍBEH OCHRANCOV PRÍRODY

Zrodil sa príbeh o pytliactve voľne žijúcich živočíchov v Afrike, ktorý ponúka významné momenty. Film Ranger to Ranger (voľný preklad Strážca strážcovi) režiséra a producenta Rhysa Grahama je nečakane povznášajúcim filmom, ktorý sleduje cestu deviatich domorodých strážcov parku z Austrálie. Tí cestujú do Kene a Ugandy v rámci výmenného programu Nadácie Green Line Foundation, ktorá podporuje strážcov a ich rodiny. Skupinku pozostávajúcu zo strážcov Martu, Kimberley a Jawoyn zo západnej Austrálie a Severného teritória sprevádza aj spevák a skladateľ Dan Sultan v úlohe domorodého veľvyslanca pre nadáciu The Thin Green Line.

Na oboch stranách sú strážcovia, ktorí nehovoria plynule anglicky a preto je niekedy potrebný viac ako jeden prekladateľ, napríklad keď sa austrálski strážcovia stretnú so strážcami z masajskej komunity. Bez ohľadu na jazykovú bariéru film ukazuje, že domorodí strážcovia z Austrálie majú sympatie so svojimi africkými kolegami, zdieľajú si znalosti a dary a dokonca im predstavujú tajomstvá austrálskeho futbalu. V určitých oblastiach odbornosti, ako je stopárstvo, existujú poznatky, ktoré je možné zdieľať a vymieňať si medzi sebou, aj napriek tomu, že v Afrike žijú iné zvieratá ako v Austrálii. Sledovanie ľudí je však všade rovnaké

PODĽA SEANA WILLMORA, SÚČASNÉHO PREZIDENTA MEDZINÁRODNEJ FEDERÁCIE RANGEROV, bola pozitívna nálada jedným z dôvodov výroby filmu Ranger to Ranger. Willmore tvrdí, že film má za cieľ „otvoriť ľuďom oči a poukázať na význam našich domorodých strážcov a na problémy, ktorým čelia strážcovia v iných častiach sveta“.

„Práca strážcu v oblasti ako sú pytliactvo, môže byť mimoriadne nebezpečná“, hovorí Willmore. „V priemere je strážca zabitý pri svojej práci každé tri až štyri dni. Často sú zavraždení pri ochrane voľne žijúcich živočíchov a divočiny. Je to ťažká práca. Títo muži a ženy sú hrdinovia. Film je však pozitívny a srdečný, čo si myslíme, že je v dnešnom svete veľmi potrebné.“

Imran a Conan, dvaja domorodý strážcovia z Austrálie, ktorí sa zúčastnili medzinárodnej výmeny strážcov s Masajským pastierom v Keni.

Zdroj: https://thingreenline.org.au/the-age-untold-story-of-natures-protectors-feb-2019/

REŽISÉR RHYS GRAHAM SA O FILME VYJADRIL: „Zorganizovanie návštevy skupiny domorodých strážcov predstavovalo logistickú výzvu vzhľadom na vzdialenosť a potenciálne nebezpečnú cestu, ale vyhotovenie dokumentárneho filmu o ceste bolo dvakrát náročnejšie. Strávili sme niekoľko týždňov v Ugande a Keni na rozmanitých miestach, ako napríklad v džungli hraničiacej s Kongom, v savanách, v riečnej krajine a na kopcoch lemujúcich horu Kilimanjaro, a tak sme mali možnosť vidieť úžasne rozdielne podmienky, keď sme natáčali gorily alebo krajinu Masajov.

Režisér Graham je hrdý na výsledok a vďačný za zážitok. Hovorí: „Strážcovia boli takí ústretoví, že sme mohli byť s nimi keď hliadkovali počas ich bežného dňa, a tak som často nachodil aj 20 kilometrov i s kamerovým zariadením popri nich.

Prostredníctvom kamery je až pokorujúce a dojímavé počuť príbehy strážcov a pochopiť, prečo a ako robia to, čo robia. Samozrejme, cestovať so spevákom Danom a domorodými strážcami a vidieť prejav šľachetnosti pri zdieľaní kultúrnych poznatkov cez šošovku môjho fotoaparátu, bolo tiež niečo, za čo budem vždy vďačný.

Film Ranger to Ranger sa premietal 5. marca v kine Nova v rámci filmového festivalu Transitions 2019.

Cieľom spájania dvoch skupín strážcov, domorodých Austrálčanov a Masajských bojovníkov, je zdieľať vedomosti z ochrany prírody a z kultúry, ako je napríklad tanec masajov.

Zdroj: https://thingreenline.org.au/the-age-untold-story-of-natures-protectors-feb-2019/

PRI PRÍLEŽITOSTI RANGER DAY 2019 sa v nedeľu 28. júla 2019 v Považskom Inovci uskutočnilo slávnostné stretnutie, v rámci ktorého sa bude konala aj spomienka na zosnulých strážcov v Európe, prihovorili sa pozvaní hostí a uskutočnilo sa i spoločné posedenie na chate pod Inovcom.

Minulý rok bol v Považskom Inovci slávnostne inštalovaný kríž s pamätnou tabuľou a menami zahynutých strážcov Európy pri výkone svojho povolania.

Kríž s pamätnou tabuľou vysvetil kňaz vdp. Peter Bajzík a vyjadril aj svoju podporu strážcom.

Autor foto: D. Harťanský

SPOMIENKA NA ZOSNULÝCH STRÁŽCOV V ROKU 2019

Žiaľ slovenskú rodinu strážcov v tomto roku navždy opustili strážcovia a členovia ASCHÚS (Asociácie strážcov chránených území)  Aladár Holmok a Martin Škorvánek.

ALADÁR HOLMOK, pôsobil v Národnom parku Slovenský raj

Bol najstarším profesionálnym strážcom na Slovensku. V ochrane prírody pôsobil od r. 1973 ako strážca ochranného obvodu Čingov v Chránenej krajinnej oblasti (ďalej CHKO) Slovenský raj. Okrem bežných strážcovských povinností sa podieľal na budovaní a rozširovaní siete chránených území, lesníckych, zoologických a  botanických inventarizáciách, revíziách chránených území a zonácii národného parku a na organizovaní táborov ochrancov prírody. 

Zároveň bol spolutvorca náučných chodníkov v Slovenskom raji, spolupracoval pri materiálnom budovaní správy a pri zriaďovaní terénnych staníc ochrany prírody.

Bol zakladateľom okresnej organizácie SZOPK pri Správe NP Slovenský raj a už v r. 1968 – 1973 pred nástupom za profesionálneho strážcu pôsobil ako člen Zboru dobrovoľných strážcov pri CHKO Slovenský raj.

Až do odchod do dôchodku v r. 2017 pôsobil ako strážca ochranného obvodu a bol vždy odborne a fyzicky vyťažený. Žiaľ prehral svoj boj so zákernou chorobou vo veku 66 rokov.

Aladár Holmok (vľavo) pri preberaní ocenenia (2018)

Zdroj: Asociácia strážcov chránených území Slovenska

Bc. MARTIN ŠKORVANEK, pôsobil v Národnom parku Slovenský raj

Študoval na Žilinskej univerzite  s pobočkou v Tatranskej Javorine odbor vysokohorská biológia a stráž prírody, no už ako stredoškolák aktivizoval spolužiakov a organizoval rôzne aktivity ako napríklad čistenie Slovenského raja od odpadkov, studničiek a pod. Ako študent sa podieľal na výskume ľadovcov vo vysokohorskom pohorí Tien Šan v Kirgizku.

Od r. 2010 bol vyhlásený za člena Stráže prírody a v r. 2013 nastúpil pracovať na Správu Národného parku Slovenský raj ako strážca prírody. Bol spolutvorcom  pri budovaní Symbolického cintorína na Kláštorisku, venoval sa skalolezeniu a ľadolezeniu, jaskyniarstvu, bol spoluobjaviteľom nových jaskynných priestorov v masíve Duča v Slovenskom raji, spoluorganizoval akcie ako Ľadový maratón ľadolezenia v Slovenskom raji, súťažil v disciplíne Quadratlon – tzv. železný muž, súťažil aj ako horský nosič v rôznych nosičských súťažiach. Zahynul pod lavínou vo Švajšiarskych alpách neďaleko St. Moritzu pri skialpovom výstupe vo veku 28 rokov.                                                                       

Kontrola Tomášovského výhľadu v Slovenskom raji v r.2018

Zdroj: Asociácia strážcov chránených území Slovenska

OSLÁVTE A PRIPOMEŇTE SI SVETOVÝ DEŇ STRÁŽCOV:
  • Zapálením sviečky a minútou ticha za strážcov, ktorí zomreli pri výkone svojej práce.
  • Zasadením stromu ako vyjadrením pocty všetkým strážcom po celom svete.
  • Porozprávaním sa s rodinou, priateľmi, kolegami a partnermi o práci strážcov.
  • Usporiadaním verejnej akcie venovanej práci strážcov.
  • Vzdelávaním miestnej komunity o význame chránených území na Slovensku a o dôležitej činnosti strážcov v jednotlivých národných parkoch a chránených krajinných oblastiach.
  • Podporou vyjadrenou vytlačením tohto PLAGÁTU a zverejnením svojej fotky na FCB IRF https://www.facebook.com/InternationalRangerFederation/ alebo na FCB ŠOP SR https://www.facebook.com/sopsr.sk/
 
Oslávte deň strážcov pri ochrane prírodných a kultúrnych pokladov sveta


Pri hasení požiaru na Veľkom Gápli pomáhali aj strážci Národného parku Nízke Tatry.

Autor foto: D. Harťanský


Kontrola pohybu po národnom parku Nízke Tatry

Autor foto: D. Harťanský

Spracovala: Miriam Balciarová, Ing.; ŠOP SR, odbor environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety

Zdroje: https://thingreenline.org.au/our-projects-2/world-ranger-day/

https://thingreenline.org.au/the-age-untold-story-of-natures-protectors-feb-2019/

Všetky správy

Marec

Počuli ste, že...