Oheň do lesa nepatrí

Oheň do lesa nepatrí

Aktuálne horúce a suché počasie predstavuje veľké nebezpečenstvo pre vznik požiarov. Na území národného parku je prísne zakázané voľné zakladanie ohňa.

Je tomu presne týždeň, čo v oravskej časti národného parku Malá Fatra hasiči hasili oheň na hranici v NPR Sokolec. Na týchto miestach sa neskôr našlo ohnisko aj so zabudnutými žemľami, ktoré si turisti po prepuknutí ohňa na lokalite zabudli. Určite netreba opisovať, ako sa vie oheň v lese cez hrabanku a suché konáre rýchlo šíriť. Našťastie v tomto prípade bol oheň uhasený skôr ako by napáchal rozsiahlejšie škody.
 
V ohni často končí obrovské množstvo hmyzu ako aj iných vzácnych a chránených druhov. Nakoľko je obdobie výchovy mláďat, je veľké riziko úhynu cicavcov, či hniezdiacich vtákov.
 
Klásť oheň priamo pod tabuľou, ktorá to zakazuje (ako vidieť z obrázka z NPR Šútovská dolina neďaleko obľúbeného Šútovského vodopádu) je prejavom ignorácie a nezodpovednosti. 
 
Prosíme tteda uristov, aby sa na území národného parku správali ohľaduplne, so zdravým rozumom a dodržiavali návštevný poriadok.
 
Text: Tomáš Flajs
Foto: Peter Kubík
 
Všetky správy

Júl

Počuli ste, že...