Vypnime svetlá a venujme hodinu našej planéte Zem

Vypnime svetlá a venujme hodinu našej planéte Zem

Hodina Zeme je celosvetová akcia, ktorej úlohou je zvýšiť povedomie o zmenách klímy. Do akcií najväčšej svetovej kampane na ochranu planéty sa zapájajú organizácie, obce, firmy i jednotlivci. Do minuloročnej Hodiny Zeme sa zapojilo 188 krajín z celého sveta a 12 000 dominánt symbolicky zhaslo osvetlenie vo všetkých časových pásmach.

Koronavirus ovplyvnil aj Hodinu Zeme

Tento rok oslávime Hodinu Zeme za výnimočných okolností, keď krajiny na celom svete zažívajú zdravotnú krízu s prepuknutím epidémie Coronavirus (COVID-19). V súvislosti s tým, sú vyhlásené rôzne nariadenia a obmedzenia. V dnešnej neľahkej situácii myslíme na zdravie svojej rodiny, priateľov a všetkých spoluobčanov, ale mali by sme myslieť aj na zdravie planéty. Veď ľudia sú súčasťou planéty. Klímu sme už zmenili a naďalej sa mení. Preto vyšlime spoločný a jasný signál o tom, že nám na osude našej Zeme naozaj záleží. Je to mimoriadna výzva, ktorej svet čelí, a tak na základe najnovšieho vývoja odporúča globálny organizačný tím Hodiny Zeme všetkým jednotlivcom, aby sa tento rok Hodiny Zeme zúčastnili digitálne.

ZAPOJTE SA DO HODINY ZEME V SOBOTU 28. MARCA 2020 O 20:30 MIESTNEHO ČASU a DOMA VYPNITE SVETLÁ NA JEDNU HODINU.

Hodina Zeme v online svete

Nemusíme vidieť zhasínanie svetových pamiatok a tento rok ani neuvidíme tisícky ľudí na námestiach, ktorí to sledujú. Hodina Zeme sa presunie na sociálne siete. A to aj na Slovensku. „Vidíme, aká dôležitá je pre nás príroda a ako nám chýbajú priatelia, a preto sa s nimi chceme tento rok na Hodinu Zeme spojiť aspoň v online svete. Budeme radi, ak sa  pridáte k našej výzve a pripomeniete si chvíle s priateľmi v prírode.“ hovorí Miroslava Plassmann, riaditeľka Svetového fondu na ochranu prírody Slovensko (WWF).

Účasťou na tejto online Hodine Zeme alebo doma, naše spoločné hlasy môžu mať stále potenciál prekonať mestá, zeme a všetky hranice a vytvoriť väčší dopad ako kedykoľvek predtým. Teraz viac než kedykoľvek predtým sa musíme zjednotiť, aby sme sa starali jeden o druhého a domov, ktorý všetci zdieľame. Príroda je systém podpory života na planéte a dáva nám všetko, čo potrebujeme – od vzduchu, ktorý dýchame, vody, ktorú pijeme, až po jedlo,  ktoré jeme.

Hodina Zeme na Slovensku

Na Slovensku sa do Hodiny Zeme zapájajú jednotlivci, obce, firmy, či organizácie nielen vypnutím osvetlenia, ale akýmkoľvek iným spôsobom. V roku 2019 sa zapojilo 32 miest a obcí, 50 organizácii a firiem, 20 škôl a 38 pamiatok vyplo osvetlenie.

Oficiálne video Hodiny Zeme 2020 (SK titulky)

Výzva Spolu v prírode

WWF Slovensko spúšťa na Hodinu Zeme výzvu Spolu v prírode. V sobotu 28. marca od rána chce WWF spolu s vami zaplaviť sociálne siete fotkami toho, čo vám dnes najviac chýba. Vyzýva preto priateľov, kolegov, firmy i médiá, aby zverejnili na svojich profiloch na sociálnych sieťach fotografie, na ktorých ste spolu v prírode s priateľmi v období pred pandémiou.

Pridajte hashtagy #MojaHodinaZeme a #spoluvprirode a vyzvite na to isté ďalších priateľov a kolegov. WWF Slovensko i spolu s vami si takto spomenie na posledný spoločný teambuilding v prírode.

„Planéta sa na chvíľu nadýchla. Dnešná situácia je vážna, všetci máme obavy o zdravie nás a našich blízkych. No na druhej strane sa objavujú správy o tom, ako sa táto situácia odrazila na zdraví planéty. V dôsledku epidémie kleslo v Číne množstvo emisií oxidu uhličitého až o štvrtinu. A satelity Európskej vesmírnej agentúry potvrdili, že sa zlepšila kvalita ovzdušia aj v severnom Taliansku. Ide, samozrejme, o dočasné zlepšenia, no je len na nás, ako sa k zdraviu planéty postavíme, keď epidémia koronavírusu skončí,“ hovorí Jaroslav Merc zo Slovenskej astronomickej spoločnosti.

Hodina Zeme v zahraničí - Vyjadrite svoj hlas digitálne

Môžete podporiť aj  petíciu „Hlas pre planétu“ (Voice for the planet), ktorú vyhlásila materská organizácia WWF. Cieľom je, aby verejnosť svetovým vodcom dala vedieť, že jej záleží na prírode, a že požaduje naliehavé politické kroky na ochranu našej planéty. Táto petícia bude potom predstavená na kľúčových globálnych konferenciách v roku 2020.

Viac ako 300 tisíc ľudí pridalo svoj has!

Petícia bola spustená v roku 2019 na svetovom ekonomickom fóre v Davose komunitou mladých ľudí združených v Global Shapers Community. Cieľom je ukázať rastúci pohyb ľudí na celom svete, ktorí požadujú novú dohodu pre prírodu a ľudí: súrne globálne kroky na riešenie súčasnej prírodnej krízy.

UROBTE ZMENU VO SVOJOM KAŽDODENNOM ŽIVOTE

Hodina Zeme nie je len o zapojení sa na jednu hodinu v roku. Hodina samozrejme nestačí, hodinou to len začína. Našej planéte môžete pomôcť vo svojom každodennom živote. Každý z nás ma silu urobiť zmenu. Stanovte si svoj klimatický záväzok. Tým môže byť napríklad znižovanie uhlíkovej stopy v domácnosti, či prechod na obnoviteľné zdroje energie v obci.

Môžete urobiť napríklad takéto zmeny:

  • Budem chodiť do práce na bicykli, alebo peši
  • Vymením auto za MHD
  • Prestanem používať plastové tašky, riad a slamky
  • Neobjednám si jedlo v jednorázovom obale
  • Uprednostním lokálne potraviny

Spracovala: Miriam Balciarová, Ing., ŠOP SR, oddelenie environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety, Škola ochrany prírody Varín

Zdroj:

https://www.earthhour.org/

http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk

https://www.facebook.com/HodinaZeme/

https://www.veronica.cz/hodinazeme/

https://www.facebook.com/hodinazemecr/

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...