február 2021
Neoddeliteľné – voda, mokrade a život
Pridajte sa, spoznávajte a chráňte naše mokrade.
Pri príležitosti Svetového dňa mokradí si Štátna ochrana prírody SR pripravila pre verejnosť súťažný vedomostný kvíz zameraný na mokrade Slovenska a ich druhy.
Mokrade patria na celom svete k najohrozenejším biotopom. Na Slovensku je 14 lokalít (http://www.sopsr.sk/web/?cl=36) predmetom ochrany aj podľa Ramsarského dohovoru, zapísaných do Zoznamu mokradí medzinárodného významu.
Ramsarský dohovor (Ramsar, Irán, 1971) je medzivládna dohoda, ktorá poskytuje rámec pre národné aktivity a medzinárodnú spoluprácu v ochrane a múdrom využívaní mokradí a ich zdrojov. (https://www.ramsar.org/).
Čo všetko je mokraď? Pod slovom „mokraď“ rozumieme územie, ktoré je trvalo, alebo sezónne zaplavené sladkou alebo slanou vodou (okrem močiarov aj rieky, jazerá, pláže, či plytké pobrežia, ale aj jaskyne). Na Slovensku máme niekoľko typov mokradí – rieky, lužné lesy, rašeliniská, rybníky a podzemné vody jaskýň.
Hlavným cieľom vedomostnej súťaže je zvýšiť záujem o mokrade ako aj poukázať na funkcie a hodnoty týchto citlivých ekosystémov pre človeka a upozorniť aj na to, že bez mokradí nebude voda.
TIP PRE VÁS: Zlepšite svoje znalosti z oblasti mokradí a zahrajte si pexeso. [Stiahnuť TU [pdf 8.4MB]]
Pravidlá súťaže:
Vyhodnotenie:
Prajeme vám úspešné kvízovanie a tešíme sa na vaše odpovede.
Kliknite na obrázok a spustí sa kvíz.
8.7. Objavenie Važeckej jaskyne (1922) - Važecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Liptovskej kotline pri Važci. Podzemné priestory zahŕňajú chodby, dómy a siene, ktoré vznikali na miestach tektonických puklín a mnohé majú rútivý charakter. Priestory jaskyne skrášľuje pestrofarebná, sklovito-modrá, modro-biela alebo voskovo žltá sintrová výplň. Zo stropu visia tenké brčká, stalaktity, záclony, na podlahe sú hrubšie stalagmity a podlahové náteky.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.