Vyhlásené chránené stromy sú evidované v informačnom systéme verejnej správy, v štátnom zozname osobitne chránených častí prírody a krajiny (ďalej len „štátny zoznam“). Správcom štátneho zoznamu je Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky a prevádzkuje ho ním poverená organizácia ochrany prírody, Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky.
V prípade zrušenia ochrany chráneného stromu organizácia ochrany prírody zápis zo štátneho zoznamu vyškrtne.
Údaje zo štátneho zoznamu sú prístupné verejnosti cez sieťové služby.
Ďalšie podrobnosti o štátnom zozname osobitne chránených častí prírody a krajiny sú ustanovené v § 51 zákona č. 543/2002 Z.z. a o jeho vedení v § 23 vyhlášky č. 170/2021 Z.z. Obsah registra osobitne chránených častí prírody a krajiny poskytuje príloha č. 18 k vyhláške.
12.7. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty (1979) - oblasť sa rozkladá od okresu Skalica na juhozápade smerom k okresu Púchov na severovýchode. Územie CHKO Biele Karpaty je tvorené prelínajúcim sa systémom lesných komplexov (lesnatosť CHKO je 67%) prevažne pôvodného druhového zloženia (buk, dub, hrab, javor, jaseň, lipa...) poľnohospodárskej vidieckej krajiny s ornou pôdou, lúkami a pasienkami s typickou bielokarpatskou kvetenou, riek a potokov lemovaných brehovými vŕbovo - jelšovými porastami, množstvom starých ovocných sadov, remízok, medzí.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.