Ako zlepšiť ochranu biodiverzity a rozvoj v Karpatoch

Ako zlepšiť ochranu biodiverzity a rozvoj v Karpatoch


Ako zlepšiť
ochranu biodiverzity a socio-ekonomický rozvoj v Karpatoch

Po troch rokoch intenzívnej a inšpirujúcej práce sa Interreg CE projekt „Centralparks“ blíži k svojmu úspešnému ukončeniu. Výsledky projektu budú prezentované širšej verejnosti na záverečnej konferencii nazvanej „Nadnárodná spolupráca pre udržateľnú budúcnosť karpatského regiónu“. Konferencia sa uskutoční 23.-24. marca 2022 vo Wieliczke v Poľsku a možná je aj účasť online!

Projekt Centralparks bol zahájený v roku 2019 na podporu ochrany prírody a miestneho udržateľného rozvoja. Bol vypracovaný v záujme zlepšenia kapacít pre integrovanú starostlivosť o životné prostredie a zlepšenie stratégií pre ochranu prírody, ako aj na zmiernenie súčasných hrozieb a vplyvov na biodiverzitu v Karpatoch. Projekt bude ukončený 31. marca 2022.

Projektové územie

Karpaty tvoria prirodzený most medzi západnou a východnou Európou, zasahujú do územia ôsmich európskych štátov a vyznačujú sa ohromnými ekologickými hodnotami. Nachádzajú sa v nich rozmanité hodnotné ekosystémy a typy krajiny a sú domovom početných pôvodných a endemických druhov. Karpatské chránené územia obsahujú cenné lesné, horské, nelesné a mokraďové biotopy, ako aj unikátne geologické a geomorfologické javy. Poskytujú tiež mnohé služby, z ktorých majú prospech miestni obyvatelia a sú významnými územiami pre miestny udržateľný rozvoj.

Význam projektu

Efektívny manažment chránených území v 21. storočí predstavuje veľkú výzvu pre ochranu biodiverzity v Európe aj na celom svete. Napriek rozmanitým podmienkam sú chránené územia vystavené podobným hrozbám, z ktorých mnohé možno účinne riešiť prostredníctvom nadnárodnej spolupráce. Globálne environmentálne procesy, ako sú zmena klímy, invázne druhy a rôzne antropogénne hrozby majú veľký vplyv aj na karpatský ekoregión. Výsledky projektu Centralparks realizované v priebehu posledných troch rokov, miestne pilotné aktivity a stratégie na celokarpatskej úrovni poskytujú dôležité podklady a podporujú dlhodobý udržateľný rozvoj nielen v Karpatoch, ale aj mimo tohto regiónu.

Ďalším krokom bude využitie výsledkov projektu, vypracovaných dokumentov a nástrojov v spolupráci s najvýznamnejšími zainteresovanými stranami v Karpatoch. Mnohé výstupy tohto inovatívneho projektu môžu využiť nielen partneri projektu, ale aj širšia komunita. Projekty ako Centralparks hrajú kľúčovú úlohu pri podpore dobrých vzťahov s miestnymi obyvateľmi a záujmovými skupinami, ktoré sú základom pre tvorbu udržateľnej budúcnosti pre Karpaty.

Centralparks ukazuje cestu pre spoločnú prácu s komunitami a medzi nimi pri transformácii spoločnosti a pomoc pri budovaní spoločnej budúcnosti pre všetkých.

Registrácia na túto medzinárodnú hybridnú konferenciu „Nadnárodná spolupráca pre udržateľnú budúcnosť karpatského regiónu“ je možná tu: https://www.interreg-central.eu/Content.Node/Centralparks/Register-now-for-our-Final-Conference.html




Projekt Centralparks

Centralparks (Budovanie kapacít pre manažment chránených území v Karpatoch pre integrovanie a harmonizovanie ochrany biodiverzity a miestneho socio-ekonomického rozvoja) bol zahájený 1. apríla 2019 a bude prebiehať do 31. marca 2022. Projekt je podporený z programu Interreg CENTRAL EUROPE (CE) a realizujú ho 8 partneri a 8 asociovaných strategických partnerov v šiestich krajinách (Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Taliansko). Hlavným cieľom projektu je zosúladenie ochrany biodiverzity a udržateľného miestneho sociálno-ekonomického rozvoja a posilnenie kapacít pre efektívnu starostlivosť o chránené územia v Karpatoch.

V rámci projektu boli ustanovené štyri medzinárodné tematické expertné pracovné skupiny, do ktorých boli zapojení odborníci z jednotlivých krajín a z chránených území karpatského regiónu. Ich úlohou bolo vypracovať strategické dokumenty a nástroje na podporu karpatského regiónu z dlhodobého hľadiska. Uskutočnilo sa niekoľko pilotných školení a workshopov, ktoré ilustrovali praktické využitie výstupov projektu Centralparks v karpatskom regióne a sprístupnili ich pre zainteresované strany v Karpatoch.

Centralparks úzko spolupracoval so Sekretariátom Karpatského dohovoru a s Karpatskou sústavou chránených území (CNPA). Projekt sa dostal do pozornosti 6. zasadnutia konferencie zmluvných strán Karpatského dohovoru a jeho rezolúcií súvisiacich s ochranou a udržateľným využívaním biologickej a krajinnej diverzity a udržateľného cestovného ruchu a vyzvali k ďalšiemu zapájaniu členských krajín do aktívnej ochrany prírodného a kultúrneho dedičstva v Karpatoch.

Počas realizácie projektu Centralparks boli vypracované nasledovné výstupy:

  • Karpatská stratégia pre zlepšenie ochrany biodiverzity a krajiny mimo chránených území a v chránených územiach a jej pilotná implementácia
  • Stratégia pre rozvoj miestneho udržateľného turizmu založeného na prírodnom a kultúrnom dedičstve Karpát a jej pilotná implementácia
  • Príručka pre komunikáciu medzi chránenými územiami a miestnymi komunitami v Karpatoch a jej pilotná implementácia
  • Inovatívne nástroje na hodnotenie biotopov
  • Spoločný strategický dokument o zvyšovaní kapacít pre dobrý manažment chránených území
  • Príručka na vhodné plánovanie integrovanej ochrany prírody
  • Integrovaný manažmentový plán pre ochranu prírody v pohorí Börzsöny v Maďarsku
  • Karpatský nástroj na hodnotenie ekosystémových služieb

Výsledky projektu sú sprístupnené v rôznych jazykoch na web stránke projektu:
https://www.interreg-central.eu/Content.Node/Centralparks.html

Zo Slovenska sú partnermi projektu Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky a Občianske združenie PRONATUR z Banskej Bystrice, ktorí sa sústredili na vypracovanie a koordináciu prípravy Karpatského nástroja na hodnotenie ekosystémových služieb pre orgány štátnej správy a organizácie ochrany prírody a na prípravu regionálnej stratégie a akčného plánu pre rozvoj prírodného turizmu v pilotnom území Gemera a najmä územnej pôsobnosti Správy chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina. Ministerstvo životného prostredia SR je asociovaným partnerom projektu.

Pre spustenie videa kliknite prosím na obrázok:

Ďalšie podrobnosti k projektu:

Hanna Öllös

Manažér pre komunikáciu projektu Centralparks

European Wilderness Society

E: hanna.ollos@wilderness-society.org

Článok spracoval Ján Kadlečík, Odbor medzinárodnej spolupráce ŠOP SR

 

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...