ŠOP SR má záujem hľadať možnosti sprístupnenia Pralesov Slovenska

ŠOP SR má záujem hľadať možnosti sprístupnenia Pralesov Slovenska

ŠOP SR má záujem hľadať možnosti sprístupnenia niektorých prírodných rezervácií Pralesy Slovenska

Koncom minulého roka bolo na Slovenku vyhlásených 76 nových prírodných rezervácií, spoločne pomenované pod názvom Pralesy Slovenska. Rezervácie boli vyhlásené za účelom ochrany prírodných procesov prebiehajúcich vo vybraných lesných biotopoch európskeho a národného významu, kde sa zachovali pralesové formácie lesa. Tieto lokality sa práve vďaka neprístupnosti svojho územia zachovali v súčasnom stave a predstavujú miesta, kde majú nerušené podmienky pre rozmnožovanie a úkryt viaceré druhy chránených živočíchov. Aktuálne sa však ozývajú hlasy na ich sprístupnenie verejnosti.
 
Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) pristupovala k vyhláseniu týchto prírodných rezervácií ako k miestam, kde je potrebné zabezpečiť ochranu celého komplexu lesa, vrátane druhov živočíchov. Rezervácie o celkovej výmere 6461,66ha aktuálne podliehajú najvyššiemu 5.stupňu ochrany. K vyhláseniu týchto lokalít za prírodné rezervácie došlo na základe dlhoročnej snahy ochranárskych združení OZ Prales a WWF Slovensko a úzkej spolupráci so ŠOP SR a Ministerstvom životného prostredia SR.
 
Až 31 týchto pralesov sa nachádzalo aj pred vyhlásením v treťom a vyššom stupni ochrany, teda sa tam uplatňoval zákaz vstupu osôb mimo turisticky značených a náučných chodníkov. V druhom stupni ochrany (v chránených krajinných oblastiach alebo v ochranných pásmach národných parkov) sa nachádzalo 25 pralesových formácií lesa, pričom zvyšných 20 pralesov bolo zaradených len do prvého stupňa ochrany. 

Jedinečnosť jednotlivých lokalít paradoxne uchránila ich ťažšia terénna dostupnosť. V niektorých lokalitách nevedú turistické chodníky a prípadní turisti sa pohybovali zväčša len po existujúcich lesných cestách alebo neznačených chodníkoch, čo teraz nie je možné.

 
ŠOP SR sa nebráni aktuálnym snahám o sprístupnenie niektorých lokalít. Tieto však sú rozmiestnené na rôznych miestach Slovenska, s rôznym charakterom terénu, s rozdielnymi prírodnými pomermi. Z tohto dôvodu bude potrebný individuálny prístup. Na niektorých lokalitách bude tak s ohľadom na nenáročný terén a s tým spojenú bezpečnosť návštevníkov, ako aj s ohľadom na absenciu výskytu na vyrušovanie citlivých druhov živočíchov voľný pohyb verejnosti možný. Na iných to bude pre prítomnosť hniezdísk dravých vtákov, tokanísk hlucháňa, alebo miest rozmnožovania veľkých šeliem, či ťažký členitý terén obmedzené. Už aj dnes sú však lokality, v ktorých je sieť turistických chodníkov dostatočná.

Z týchto dôvodov bude sprístupnenie prírodných rezervácií Pralesy Slovenska riešené individuálne v závislosti aj od záujmu verejnosti a samospráv a s ohľadom na zabezpečenie záujmov ochrany prírody. Niektoré rezervácie (spolu 39) prejdú od 1.4.2022 pod správu jednotloivých národných parkov. 
 
Ako uvádza generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska: „Štátna ochrana prírody SR považuje za najoptimálnejšie riešenie sprístupnenia prírodných rezervácií Pralesy Slovenska vybudovanie nových náučných alebo turistických chodníkov. Tie budú umiestnené v území tak, aby poskytli návštevníkovi ukážku zachovalých lesných komplexov pralesov, ale s tým dôrazom, aby bol pohyb návštevníkov v území bezpečný a aby návštevnosť negatívne neovplyvnila predmet ochrany územia, s ohľadom na výskyt chránených druhov rastlín a živočíchov.“
 
ŠOP SR má záujem hľadať možnosti ako tieto územia sprístupniť verejnosti tak, aby boli zachované prírodné procesy v cenných lokalitách a zároveň aby návštevníci pri prechádzaní územím pochopili dôvody a potrebu  ich ochrany.

Mapu lokalít Pralesov Slovenska si môžete stiahnuť v pdf formáte tu
 
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR  

 
Všetky správy

Máj

Počuli ste, že...