
Foto: Tomáš Flajs, Správa NP Malá Fatra
Stopovaním sa dajú zistiť dôležité informácie o lokálnej populácii, teda orientačný počet zvierat, miesta prechodov a migračné trasy, druh koristi, či dokonca zdravotný stav šeliem. Mačka divá sa sleduje najmä na základe stôp, pretože nájdenie trusu po tejto malej šelme je veľmi náročné a vyžaduje veľké terénne skúsenosti. Medveď hnedý, ktorého tiež zaraďujeme medzi veľké šelmy, má v tomto období už väčšinou obsadené svoje zimné stanovištia. V prípade výskytu pobytových znakov sa však samozrejme monitoruje a vyhodnocuje aj výskyt tejto šelmy v území. Na monitoringu sa okrem zamestnancov Štátnej ochrany prírody SR podieľajú aj mnohí dobrovoľníci. „Pri tejto aktivite sme požiadali o súčinnosť aj miestne poľovné združenia, s ktorými dlhodobo spolupracujeme a sme radi, že mnohé z nich potvrdili svoju účasť,“ dodáva riaditeľ Správy NP Malá Fatra Michal Kalaš.
Prvý ročník zimného monitoringu v Malej Fatre sa uskutočnil v roku 2016 a odvtedy bol pravidelne spájaný aj s odbornými prednáškami a seminármi, ktoré mali výbornú odozvu medzi účastníkmi. Z dôvodu pokračujúcej nepriaznivej situácie v súvislosti s Covid-19 sa však táto časť opäť neuskutoční. Na prebiehajúci zimný monitoring bude v lete 2022 nadväzovať aj pravidelná trojdňová letná stacionárna verzia, zameraná predovšetkým na priame pozorovanie medveďa hnedého.
Viac informácií o predchádzajúcich ročníkoch nájdete na stránke Správy NP Malá Fatra
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR v spolupráci so Správou NP Malá Fatra
Foto: Michal Kalaš, Tomáš Flajs
Foto: Michal Kalaš, Správa NP Malá Fatra
Foto: Michal Kalaš, Správa NP Malá Fatra