Nelegálne usmrtený jedinec vlka dravého v Správe TANAP

Nelegálne usmrtený jedinec vlka dravého v Správe TANAP

V nedeľu 16.1.2022 bol v ranných hodinách v Správe Tatranského národného parku zistený usmrtený vlk dravý. Uhynutý jedinec bol nájdený v katastrálnom území obce Mengusovce v ochrannom pásme Tatranského národného parku. Nález bol ohlásený členom miestneho poľovného združenia.
 
Na základe šetrenia na mieste nálezu za účasti vyšetrovateľov bola potvrdená jednoznačná príčina úhynu – zastrelenie. Vlk dravý sa vyhláškou Ministerstva životného prostredia SR z júna minulého roku stal celoročne chráneným živočíchom so stanovenou spoločenskou hodnotou 3000 eur. Prípad už vyšetrujú krajskí kriminalisti, pričom vyšetrovateľ začal stíhanie pre trestný čin pytliactva.

Celoročná ochrana vlka bola významným krokom k záchrane tejto veľkej šelmy na území Slovenska. Vlk ako prirodzený „sanitár lesa“ pomáha napríklad znižovať škody na poľnohospodárskych kultúrach predačným tlakom na raticovú zver. Loví najmä chorú a oslabenú zver ako aj diviačiu zver nakazenú aktuálne veľmi rozšíreným africkým morom.
 
Ide o prvý nájdený prípad pytliactva na vlka dravého od vydania vyhlášky, no nelegálne usmrcovanie chránených živočíchov nie je ojedinelé. Ako uvádza zoologička Správy TANAP Erika Feriancová: „Veľmi často sa s nelegálnym usmrcovaním stretávame v prípade vtáčích druhov ako aj pri medveďovi hnedom. Objasnenie týchto prípadov je však často veľmi komplikované.“ Populácia vlka dravého na Slovensku je okrem priameho prenasledovania človekom ohrozená aj fragmentáciou krajiny a úbytkom kľudových zón s minimálnou aktivitou človeka, ktoré sú pre zachovanie populácie vlka ako aj rysa kľúčové.
 
 
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR v spolupráci so Správou Tatranského národného parku 
Foto: úvodná - Jaroslav Slašťan, v texte - Peter Vravník
Všetky správy

Máj

Počuli ste, že...