Reakcia ŠOP SR na vyjadrenie Zväzu spracovateľov dreva SR

Reakcia ŠOP SR na vyjadrenie Zväzu spracovateľov dreva SR

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) odmieta nepravdy šírené Zväzom spracovateľov dreva Slovenskej republiky (ZSD SR). Nepriateľský tón tohto stanoviska a uvádzanie skresľujúcich informácií o grantoch či fungovaní rezortných organizácií Ministerstva životného prostredia SR dehonestuje ochranárske aktivity a snahy o zachovanie prírodného bohatstva našej krajiny. Stanovisko obsahuje manipulačné a nepravdivé informácie a útočí na platné zákony vrátane ústavnej povinnosti štátu chrániť prírodné bohatstvo osobitne v národných parkoch.
 
Informácie o projektoch a ich cieľových sumách, ktoré ZSD SR uvádza v svojej správe sú účelové a bez vysvetlenia môžu pôsobiť zavádzajúco. Príkladom je aj Projekt na ochranu sysľa pasienkového (5,4 mil. €), ktorého trvanie je rozložené na obdobie 7 rokov a týka sa viacerých partnerov a vedeckých inštitúcií z Poľska, Slovenska a Česka. Tento medzinárodný projekt navyše nie je financovaný zo štrukturálnych fondov riadených Slovenskou republikou, ale priamo Európskou úniou prostredníctvom finančného nástroja LIFE+, kde všetky projektové žiadosti musia prejsť prísnou kontrolou a silnou medzinárodnou konkurenciou. Jeho spustenie teda svedčí o profesionalite všetkých zúčastnených inštitúcií ako aj o význame navrhovaných aktivít. Viac informácií o projekte je možné nájsť na webe ŠOP SR http://www.sopsr.sk/web/?cl=10017 .
 
Ďalším príkladom je aj účelovo spomenutý projekt Monitoring druhov a biotopov európskeho významu v zmysle smernice o biotopoch a vtákoch (20,9 mil. €), ktorého realizácia je rozložená na obdobie 6 rokov s termínom ukončenia do konca roku 2023. Na realizácii samotného monitoringu sa okrem interných zamestnancov ŠOP SR podieľa rádovo vyše 200 špecialistov z odborných a vedeckých inštitúcií, múzeí či univerzít. Každá aktivita realizovaná mimo interných zamestnancov ŠOP SR podlieha riadnemu verejnému obstarávaniu, pričom len samotný externý monitoring obstarávaný na roky 2022-23 predstavuje vyše 14 000 samostatných dielčích monitoringov na trvalých plochách. Samotnému monitoringu sa ŠOP SR venuje dlhodobo, pričom viac informácií nájdete na stránke http://www.biomonitoring.sk/ .

 
ZSD SR v stanovisku ďalej uvádza, že ochranári z „Bratislavy“ a okolia obmedzujú prirodzený chov oviec na Orave, Kysuciach či Podpoľaní. Ani toto tvrdenie nie je založené na pravde. V prvom rade ŠOP SR má vo všetkých zmienených lokalitách umiestnené sídla svojich regionálnych správ chránených krajinných oblastí a samotný prirodzený chov oviec je naopak veľmi žiadaný. Štátna ochrana prírody SR dlhodobo upozorňuje na potrebu zachovania tradičných foriem obhospodarovania ako je pravidelné kosenie a pastva primeraného počtu oviec alebo dobytka a to najmä na podhorských kosných lúkach či iných travinných biotopoch. Takáto starostlivosť obhospodarovania pozitívne vplýva na vysokú druhovú diverzitu našich lúk. Samozrejme, nevhodné pasenie môže viesť k degradácii druhového zloženia biotopu a pôd. Viac informácií k tejto téme vydala ŠOP SR v nasledovnej publikácii http://www.sopsr.sk/natura/doc/publikacie/brozura_luky.pdf .
 
Jednotná správa území v národných parkoch, ktorú navrhuje poslanecká novela zákona o ochrane prírody a krajiny a ktorú Združenie spracovateľov dreva SR v správe odsudzuje, dokáže efektívne vyvážiť hospodárske a environmentálne záujmy dotknutých regiónov. Zjednotenie správy pozemkov v národných parkoch prispeje k zastaveniu odlesňovania, efektívnej ochrane našich najvzácnejších území a zároveň ponúka jeden z významných stimulov pre regionálny rozvoj.
 
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR
Všetky správy

Marec

Počuli ste, že...