Vyhodnotenie súťaže - Jarné príbehy z prírody

Vyhodnotenie súťaže - Jarné príbehy z prírody

Vyhodnotenie súťaže - Jarné príbehy z prírody

ŠOP SR pri príležitosti prvého jarného dňa zorganizovala výtvarnú súťaž Jarné príbehy z prírody určenú pre všetky vekové kategórie. Jej cieľom bolo podporiť a zvýšiť vnímavosť, záujem a poznanie svojho najbližšieho prostredia, prírodných cyklov a voľne žijúcich druhov rastlín a živočíchov. Podmienkou bolo zaslať kresbu s jarnou tematikou, s rastlinstvom či živočíšstvom v jeho prirodzenom prostredí s krátkym príbehom o tom, čo bolo v diele zachytené.

Z prihlásených 244 diel od žiakov či jednotlivcov bolo najviac zaslaných z materských a základných škôl, za čo patrí zásluha aj pedagógom za ich aktívny prístup a zapojenie sa do súťaže. Na základe početnosti prác zo škôl vyplynulo aj rozhodnutie poroty oceniť nielen troch súťažiacich podľa pôvodného plánu, ale oceniť desať kresieb s príbehom. Ceny boli rozdelené medzi tri kategórie venované žiakom a jednotlivcom z materských škôl, z I. a II. stupňa základných škôl a samostatne vybraná špeciálna cena poroty.

Pozrite si výber z najlepších prác:

1. miesto kategória materská škola
Hanka Sádovská, 5 rokov, MŠ J. Halašu 11, Trenčín
Malá Líštička

„Jarné slniečko zbadalo na čistinke, že sa niečo deje. Vtáčiky štebotali – „Už sa narodila, už sa narodila!“ Motýliky radostne poletovali a oznamovali – „ Už je to tu, už je to tu! „ Ale kto? – pýtal sa medvedík. „Predsa moja malá líštička Eliška prišla na svet.“ – povedala mama líška.
„Jarné slniečko zbadalo na čistinke, že sa niečo deje. Vtáčiky štebotali – „Už sa narodila, už sa narodila!“ Motýliky radostne poletovali a oznamovali – „ Už je to tu, už je to tu! „ Ale kto? – pýtal sa medvedík. „Predsa moja malá líštička Eliška prišla na svet.“ – povedala mama líška.„

2. miesto kategória materská škola
Daniel Rokyta, 5 r., MŠ Centrum II/72, Dubnica nad Váhom
Dinorecyklátor

„Dinorecyklátor je zvláštny druh dinosaura, ktorý chodí po prírode a vyhľadáva odpadky. Ma žalúdok rozdelený do farebných častí, podľa toho, na aký odpad je konkrétny žalúdok určený. Po naplnení všetkých farieb žalúdka (plast, papier, sklo, kovy, komunálny odpad) sa žalúdok roztočí, odpad zomelie a Dinorecyklátor odpadky premení na nejaké užitočné predmety. Keby sme mali v prírode takýchto Dinorecyklátorov, bola by naša príroda čistá.“

3. miesto kategória materská škola
Tobias Bugár, 5 rokov, MŠ Nitrica
Medvede

„Medvedica s medvieďatkami sa prišla k potoku napiť vody. Medveď je veľké zviera. Túla sa po lese. Na prechádzke si musíme dávať pozor, aby sme sa s ním nestretli. Je to nebezpečné.“

 

1. miesto kategória základná škola
Hyemin Kim, 7 rokov, SZŠ FUTURUM, Trenčín
Za našim mestom

„ Za mestom  je veľký strom. Pod stromom je kameň. A na ňom sedí žabka. Premýšľa ako sa dostane k neďalekému rybníku. Skokanovi zelenému sa to už podarilo. Ešte stihol za skoku na svoj dlhý lepkavý jazyk chytiť malú mušku. Pavúk si hľadá miesto pre svoju sieť. Dážďovka sa plazí chodbičkami na povrch kopčeka. Nie len ona je zvedavá na to, čo sa deje za mestom.“

2. miesto kategória základná škola
Sofia Moľková, 8 rokov, ZŠ s MŠ Radvanská 1, Banská Bystrica
Vážka

„ Vždy keď vidím vážku, zdá sa
mne, že to letí taká malá, živá
helikoptéra. Ako krásne vie zastať
na mieste a aj neuveriteľne zrýchliť!
Vážka je hmyz, ktorý sa pokladá za
jeden z najstarších na svete.
Vážka je veľmi rozšíreným hmyzom.
V prírode existuje viac ako 6650 druhov
vážok.
Vážky majú pohyblivú hlavu, veľké oči,
predĺžené štíhle bruško a štyri priesvitné
elegantné krídelká s tenkými žilkami.
Vážka je dravec. Živí sa iným hmyzom.
Nakreslila som vážku,
ktorá oddychovala na
rozkvitnutom broskyňovom konáriku.“

3. miesto kategória základná škola
Kamila Korytárová, 10 rokov, ZUŠ Stará Turá
Zvyky žiab

„Niektoré druhy skokanov sa udomácnia na určitom miestečku, kde si vytvoria stále územie, svoj breh, svoju vodu, svoj domov. Tam lovia a majú svoj úkryt na brehu v poraste, ba dokonca sa pred nepriateľom či dlhodobým slnkom ukrývajú pod ten istý kameň či spadnutý klád dreva. Na tomto území, ak nie je vyrušená, strávi potom celý život, nikdy ho dobrovoľne neopustí. Vrodený inštinkt je taký zakorenený, že keby sme napríklad rybníček náhle zrušili a vodu zasypali zemou, aj na toto suché miesto by sa tieto žaby na druhý deň vrátili. Odišli by až po určitom čase, keby zistili, že podmienky na ich život sa zmenili.“

1. miesto kategória základná škola  
Adela Najdeková, 14 rokov, ZŠ s MŠ Podzávoz, Čadca
Sýkorka belasá

„Sýkorka belasá (Cyanistes caeruleus) je spolu so sýkorkou bielolícou najrozšírenejším druhom sýkoriek na Slovensku.
Je nezameniteľná vďaka jasnožltému brušku, bielej tvári s čiernym pásikom cez oko, azúrovej čiapočke, olivovozelenému chrbátu a modrým letkám a chvostom. Je menšia ako sýkorka bielolíca.
Jej potravu tvoria hlavne vošky, pavúky a húsenice. Hmyz oberá i z najtenších vetvičiek. Preto je veľkou pomocníčkou záhradkárov.
Obýva najmä listnaté lesy, ale jej biotopom sú aj parky a osady. Hniezdi dvakrát do roka v apríli – máji, a potom v júni. Samička stavia hniezdo v dutinách stromov, ale používa aj hniezdne búdky. Hniezdo je z machu a trávy, vystlané srsťou a perím. Sýkorka belasá znesie desať – trinásť bielych vajec s bledočervenými škvrnami. Vtáčatká sa vyliahnu za dvanásť-štrnásť dní. Môžu priletieť aj štyridsaťkrát za hodinu, zakaždým s dvomi, či tromi húsenicami v zobáčiku.
Ak chcete, aby sa sýkorky belasé na jar zahniezdili práve u vás, vyrobte im drevenú búdku s pôdorysom 14 x 14 centimetrov a výškou asi 28 cm a šikmou strechou. Výška vletového otvoru od dna by mala byť aspoň 18 cm a priemer otvoru by mal byť veľký 3 cm. Búdku umiestnite na strom do výšky od dvoch do piatich metrov, ale dajte pozor, aby sa tam nedostali mačky.“

2. miesto kategória základná škola
Veronika Oboňová, 10 rokov, ZŠ Kúpeľná 2, Prešov
Elegán v bielom plášti: Bocian biely

„Viete kto je tento elegán z vtáčej ríše? Spoznáte ho podľa bieleho plášťa, vzpriamenej a elegantnej chôdze. Áno, uhádli ste! Bocian biely je majestátny biely vták s čiernymi koncami krídel, oranžovým dlhým zobákom a nohami. Spievať nevie, ale zato hlasno klope zobákom. Hniezda si stavia na vysokých stromoch, strechách, komínoch a často aj na stĺpoch elektrického vedenia. Živí sa obojživelníkmi, rybami, plazmi, ale aj hrabošmi, ktoré chytá na vlhkých lúkach. Prílet bocianov pre mňa vždy znamená, že sa končí zima a prichádza teplé obdobie, ktoré mám rada.“

3. miesto kategória základná škola
Jakub Klučiar, 10 rokov, ZŠ Kúpeľná 2, Prešov
Jarné prebudenie

„Dnes ráno som sa prebudil a pozrel som z okna, bol pekný jarný deň. Preto sme sa s rodičmi rozhodli, že sa pôjdeme prejsť do lesa. Pri lese bolo jazierko a v ňom plávali ryby. Aj malý rak si užíval teplú jarnú vodu. Na poliach okolo lesa kvitli prvé jarné kvety, snežienky, fialky, konvalinky a podbeľ. Cestou na pole sme nastrihali bahniatka. Na poli sme pozorovali motýle a malú žabku. Sem-tam z jazierka vyskočila ryba, bola veľká zeleno-hnedá. Nad našimi hlavami preletel bocian, chystal sa na lov malých žabiek. Malá žabka zbadala nepriateľa – bociana, preto rýchlo skočila do jazierka. Pri návrate domov sme si oddýchli na lesnej čistinke a počúvali sme štebot vtákov. Rád sledujem jarnú prírodu! Mali by ste ísť tiež, je to super pocit cítiť vôňu lesa, zažívať na vlastnej koži jarné prebudenie...“

Viktória Mária Siláči, 8 rokov, ZŠ s MŠ Radvanská 1
Včielka 

 

Víťazi získavajú od ŠOP SR diplom, vecné ceny v podobe kníh a športových potrieb využiteľných na potulky prírodou. Pedagógovia, ako aj víťazi si nájdu v balíčku propagačné materiály z dielne ŠOP SR.

Víťazom srdečne blahoželáme k výhre a všetkým ďakujeme za zapojenie sa do súťaže!

 

Všetky správy

Marec

Počuli ste, že...