V Národnom Parku Nízke Tatry pribudne nový náučný chodník

V Národnom Parku Nízke Tatry pribudne nový náučný chodník

V Národnom parku Nízke Tatry otvoria začiatkom októbra „Magurský zlatý chodník“, ktorý opisuje bohatú históriu osady Magurka. Návštevníci sa tu budú môcť dozvedieť nielen množstvo zaujímavostí o baníctve v tejto lokalite, ale aj o krásach prírody a jej ochrane.

Banícka osada Magurka vznikala postupne, pravdepodobne už od 13. storočia a ide o najvyššie položenú osadu na Slovensku. Neveľká dedinka v Ľupčianskej doline je známa ťažbou zlata a antimónu. Baníctvo tu bolo významnou činnosťou takmer sedem storočí. Odhaduje sa, že na Magurke sa vyťažili približne 5 ton zlata. Okolité doliny sú popretkávané štôlňami a vodovodmi.  Rozmanitú banskú históriu priblíži návštevníkom a turistom "Magurský zlatý chodník". (AKTUALIZÁCIA 28. 9. 2020❗️Slávnostné otvorenie s programom sa z dôvodu aktuálnych protipandemických opatrení neuskutoční. Náučný chodník je však aj napriek tomu sprístupnený a je možné ho navštíviť kedykoľvek individuálne.)

Správa NAPANT nový projekt uvítala

Banský náučný chodník tvorí 11 tabúľ umiestnených na 8,4 km dlhom okruhu. Ten vedie po modrej turistickej trase. Je možné sa dočítať informácie o baníctve, ťažbe zlata, spracovaní antimónu a hornín, ako aj o divokej prírode či jej ochrane. Chodník je začlenený do projektu „Slovenská banská cesta”, ktorý združuje náučné chodníky s banskou tematikou. „Otvorenie naučeného chodníka vítame ako aktivitu, ktorá priblíži turistom a návštevníkom jednak históriu a jednak prírodné hodnoty tejto lokality, čím im umožní nielen lepšie spoznať toto územie, ale aj vytvoriť si k nemu vzťah. Práve vzťah k prírode a jej hodnotám je základom pre zodpovedné správanie sa k prírode, ako aj motiváciou k dodržiavaniu určitých obmedzení, ktoré na území národného parku platia,“ hodnotí túto iniciatívu Jana Kološtová zo Správy Národného parku Nízke Tatry, ktorý sa podieľal aj na príprave textov o Nízkych Tatrách a fotografií pre tabuľu náučného chodníka.

Súčasťou otvorenia budú ekoaktivity pre deti i dospelých

Tvorbu náučného chodníka iniciovali a organizačne zastrešili Občianske združenie Priatelia Magurky a Chata Magurka, ktorí pracujú na oživení tradícií a dejín lokality. ,,Som veľmi rád, že sa nám podarilo tento projekt uskutočniť. Stálo to nemálo úsilia a Magurka si zaslúži zvýšiť povedomie o svojej úžasnej histórii," hovorí Miroslav Meluš, majiteľ Chaty Magurka a iniciátor projektu. ,,Formou podujatí a rozšírenou ponukou chaty chceme priblížiť širokej verejnosti krásy tohto miesta. Zároveň to spájame s edukovaním o ochrane prírody," dopĺňa Meluš. Počas celých troch dní je na Magurke pripravený bohatý sprievodný program, vhodný aj pre deti. Okrem slávnostného otvorenia náučného chodníka je možné zúčastniť sa rôznych prezentácií a prednášok. Správa NAPANT si pripravila stanovište s hrami a ekoaktivitami pre deti aj dospelých. Zaujímavosťou programu bude aj skutočné ryžovania zlata.

Viac informácií o náučnom chodníku a program podujatia nájdete na webe Magurky

 

Spracovala: Anna Weissová, oddelenie komunikácie ŠOP SR

Všetky správy

Október

Počuli ste, že...