Ekoplagát spája pohľady na prírodu z celého sveta

Ekoplagát spája pohľady na prírodu z celého sveta

Do 15. ročníka súťažnej prehliadky EKOPLAGÁT postúpilo 217 plagátov od 106 autorov a jednej organizácie. Svoje diela nám poslali nadaní mladí ľudia z 21 krajín sveta. Zastúpené sú okrem Slovenska krajiny ako Amerika, Čína, Japonsko, Nemecko, Francúzsko, Mexiko, ale aj naše susedné krajiny Česko a Poľsko.

V tomto roku udelil záštitu nad podujatím minister životného prostredia Ján Budaj. „Zvyšovanie environmentálneho povedomia medzi ľuďmi formou originálneho umeleckého prejavu dokáže byť veľmi prínosné, pretože dokáže odborné ekologické témy znázorniť jednoduchým a pochopiteľným spôsobom. Som preto rád, že už od roku 1978 sa na Slovensku organizuje jedinečné medzinárodné podujatie, na ktorom slovenskí a zahraniční dizajnéri a grafici prezentujú originálnu plagátovú tvorbu s tematikou ochrany prírody a životného prostredia s dôrazom na aktuálne environmentálne témy,“ uvádza v liste minister. Súťažné plagáty, ktoré vybrala odborná porota, si budete môcť prísť pozrieť od 17. septembra do 15. novembra 2020 do Považskej galérie umenia v Žiline. Vybrané súťažné plagáty 15. ročníka Ekoplagátu nájdete  v prehľade postupujúcich autorov a plagátov.

Súťažné plagáty sú zhromaždené na Správe NP Malá Fatra

Podujatie s dlhoročnou tradíciou

Od roku 1978 sa do súťažnej prehliadky zapojilo viac ako 900 autorov z 23 krajín sveta. V depozite Správy národného parku Malá Fatra vo Varíne sa nachádza približne 1 900 plagátov od svetoznámych,  až po menej známych, či mladých začínajúcich autorov.  Vybrané kolekcie plagátov ako putovné výstavy  boli vystavené v rôznych inštitúciách (knižnice, múzeá, galérie, úrady) a pri rôznych príležitostiach na Slovensku i v zahraničí.

Spracovala: Anna Weissová, oddelenie komunikácie ŠOP SR

Zdroj: Oficiálna stránka súťažnej prehliadky Ekoplagát

Všetky správy

September

Počuli ste, že...