Jaskyne čoskoro opäť otvoria svoje brány verejnosti

Jaskyne čoskoro opäť otvoria svoje brány verejnosti

Po niekoľko mesačnom uzatvorení jaskýň z dôvodu šírenia pandémie COVID-19, budú tieto nevšedné prírodné fenomény od 16. júna opäť sprístupnené verejnosti. Pri ich návšteve však bude potrebné dbať na dodržiavanie niekoľkých hygienických a bezpečnostných zásad.

Slovenská správa jaskýň (SSJ), ktorá je organizačnou zložkou Štátnej ochrany prírody SR, pripravila plán a podmienky znovuotvorenia všetkých trinástich sprístupnených jaskýň. Plánovaný termín ich otvorenia je utorok 16. júna 2020, a to v štandardných časoch ako bývajú jaskyne otvorené počas sezóny.

Slovenská správa jaskýň zároveň v súvislosti s pretrvávajúcim rizikom šírenia vírusového ochorenia vyzýva verejnosť k dodržiavaniu určitých zásad pri návšteve jaskyne.

Návštevníci by mali:

  • sledovať aktuálne informácie umiestnené priamo pri jaskyniach;
  • mať viac trpezlivosť pri čakaní - počet ľudí na vstup do jaskyne môže byť znížený oproti bežnému stavu, správca jaskyne prispôsobí počet vstupov aktuálnej situácii na prevádzke;
  • pri návšteve jaskyne si prekryť dýchacie cesty;
  • dodržiavať predpísaný odstup od ostatných neznámych osôb;
  • dezinfikovať si ruky;
  • obmedziť na minimum dotyky tváre rukami;
  • návštevu odložiť v prípade, ak sa necítite zdravotne v poriadku.

Pracovníci jednotlivých prevádzok jaskýň sú pripravení pomôcť návštevníkom v prípade nejasností a je potrebné rešpektovať ich pokyny. Dodržiavaním pravidiel chránite samých seba a aj návštevníkov okolo vás.

Bližšie informácie k otváracím hodinám, cenník ako i mapu jaskýň nájdete na webe SSJ.

 

Spracovala: Anna Weissová, oddelenie komunikácie

Zdroj: SSJ

Všetky správy

Júl

Počuli ste, že...