Vzácny zbehovec ihlanovitý v Západných Tatrách

Vzácny zbehovec ihlanovitý v Západných Tatrách

Západné Tatry sú okrem iného vzácne aj druhmi, ktoré sú laickou verejnosťou často prehliadané. Len málo kto vie, že sa tu vyskytuje rastlina, ktorú môžete v rámci celého Slovenska nájsť len na niekoľkých lokalitách v Jamnickej a Račkovej doline.

Ide o nenápadný, ale nádherný zbehovec ihlanovitý (Ajuga pyramidalis). Kvetenstvo pyramídovitého tvaru produkuje nektár na prilákanie opeľovačov, ktorými sú čmeliaky a motýle.

Počas monitoringu flóry bolo na pozorovanej lokalite v Račkovej doline zaznamenaných iba päť kvitnúcich jedincov, čo naznačuje veľmi zriedkavý výskyt a s tým súvisiace kritické ohrozenie. Na rozdiel od Čiech sa v Západných Tatrách vyskytuje vo vyšších polohách s veľmi kyslými plytkými a chudobnými pôdami. Preto sa tu jeho príbuzní zbehovec ženevskýzbehovec plazivý nevyskytujú, nakoľko vyžadujú hlbšie, humózne a na živiny, najmä dusík, bohatšie pôdy. Práve tieto okolnosti bránia ich vzájomnému kríženiu a preto sa domnievame, že populácia v Račkovej doline je geneticky čistá, bez krížencov s uvedenými zbehovcami.  

V súvislosti s ochranou kriticky ohrozených rastlín a voľne žijúcich živočíchov apeluje naša tamojšia Správa TANAP-u na dodržiavanie tak nepopulárneho obmedzenia pre návštevníkov, akým je zákaz pohybu mimo vyznačených turistických chodníkov, ktorý môže tomuto, ale aj mnohým ďalším chráneným druhom zabezpečiť prežitie.

Text: Správa TANAP

Titulné foto: ilustračné

Foto: Milan Zajac

 

 

 

Všetky správy

Jún

Počuli ste, že...