Z mláďat jastraba vo Východných Karpatoch sú už ´haluzníci´

Z mláďat jastraba vo Východných Karpatoch sú už ´haluzníci´

Naša Správa CHKO Východné Karpaty vykonáva pravidelnú kontrolu aktívneho hniezda jastraba krahulca neďaleko obce Čertižné. Koncom júna našiel na zemi jedno z mláďat lesný robotník. Dostal sa na chvíľu do našej opatery a dnes už spolu s ostatnými mláďatami precvičuje prvé lety.

Príbeh malého jastraba Miša  si môžete pozrieť vo videoreportáži TV JOJ po kliknutí na nasledovný odkaz: https://www.facebook.com/watch/?v=854566778241666 .

Po poslednej kontrole hniezda môžeme konštatovať, že sa dobre darí všetkým piatim „jastrabčatkám“ vrátane Miša (s krúžkom na nohe), ktorý sa ocitol na pár dní v opatere Správy CHKO Východné Karpaty. Mišo spolu s ďalšími  súrodencami už skúmajú okolie hniezda. V čase nedávnej kontroly boli už  tri odvážnejšie mláďatá na konároch neďaleko hniezda, dve mláďatá boli ešte na hniezde. S rastom obrysového peria mladé jastraby precvičujú letky mávaním krídel, pričom postávajú na kraji hniezda alebo okolitých vetvách.

V tomto čase sú mladé jastraby nazývané aj „haluzníci“ a majú za sebou prvé letové skúšky. V čase spomínanej kontroly priletel k hniezdu samec s potravou, tú ale nedoniesol priamo mladým ale snažil sa mladé lákať k sebe, čim ich nútil skúšať opakovane letky.

V súčasnosti by už jastrabčatá mali samostatne lietať a o pár dní aj samostatne loviť, tak ako si to u jastrabov sama príroda naprogramovala už dávno. Fakt, že sa stavu vyletenia dožilo päť mláďat svedčí o vhodnosti biotopu a dostatku potravy v okolí.

Text: Ing. Anna Macková, Správa CHKO Východné Karpaty

Foto: Ing. Juraj Platko a Ing. Anna Macková - Správa CHKO Východné Karpaty

Všetky správy

Január

Počuli ste, že...