Prvá pomoc pre vtáky v horúčavách

Prvá pomoc pre vtáky v horúčavách

Momentálne našim územím vládne vlna horúčav, ktorá trápi nielen ľudí, ale aj zvieratá. Ak chceme našim štvornohým či okrídleným susedom pomôcť prečkať toto náročné obdobie, mali by sme im v prvom rade zabezpečiť prístup k vode.

Rozmiestnite po záhrade alebo na balkón plytké nádoby s vodou, kde sa môžu operenci osviežiť. Toto obdobie je zvlášť náročné pre vtáky. Tie sú veľmi náchylné na nedostatok vody, ich organizmus sa rýchlo prehreje a dochádza ku kolapsu z tepla. Jún je obdobím výchovy mláďat a tak vtáčí rodičia musia svojim mláďatám zabezpečiť dostatok potravy a vody. Pri týchto aktivitách sa stáva, že vtáci zaujatí zháňaním potravy si nevšimnú presklenné plochy a narazia do nich. Sú dva druhy sklených prekážok pre vtáky.

Transparentné sklo predstavuje problém z dôvodu priehľadnosti a to najmä v miestach, kde je za sklom vidieť okolitá krajina. Typickým príkladom sú presklené zastávky MHD, prístrešky na nákupné košíky, presklenia spojovacích chodieb a podobne. Vtáky v snahe preletia cez prekážku a na druhú stranu narážajú do presklenia a následne uhynú alebo sa zrania.

Reflexné sklo dokonale odráža okolitú krajinu a vtákom evokuje voľný priestor, prípadne pri odraze okolitej vegetácie bezpečné miesto na úkryt. Následne vtáky v snahe letieť do tohto priestoru do presklenia narážajú.

Tieto problematické miesta je najlepšie ošetriť nálepkami na sklo, ktoré veľký priehľadný povrch rozčlenia a tým sa stanú viditeľnejšie pre vtáky.

Ako postupovať, ak nájdem vtáka po náraze do prekážky?

Vták po náraze neudrží rovnováhu, padá do jednej strany, vytáča hlavu, zobák zatvára zľahka nakrivo, nereaguje na zrakové podnety, nelieta.

Ak vták leží bez pohnutia, opatrne ho zoberieme a umiestnime do krabice, zakryjeme látkou a uložíme na tiché a pokojné miesto. Misku s vodou mu nedávame, aby sa neutopil.

Keďže nie je schopný kŕmiť sa sám, musíme prejsť k umelému spôsobu. Preto neodkladne informujte najbližšiu územne príslušnú Správu Štátnej ochrany prírody SR - NP, CHKO, RCOP. Informácie nájdete tu: http://www.sopsr.sk/web/?cl=57

Ak sa nevyskytne iná komplikácia (vnútorné zranenie, krvácanie do mozgu), môže byť vtáčik do týždňa v poriadku. Niekedy postačí len pár hodín v pokoji a aktivita vtáka prezradí, že je v poriadku a môžeme ho vypustiť.

Text: RCOP Prešov

Editácia: ŠOP SR

Foto: M.H. a www.pixabay.com + titulné: ilustračné

Všetky správy

Marec

Počuli ste, že...