Nízkotatranské vrcholy v diaľkovom rekorde

Nízkotatranské vrcholy v diaľkovom rekorde

Možno málokto vie, že existuje skupina nadšencov venujúcich sa krajinárskej fotografii, ktorí sa zameriavajú na fotenie (a zbieranie) ďalekých výhľadov. Zjednodušene povedané – ako ďaleko je vidno z tohto kopca? K tomu je zriadený aj projekt Na obzore, slovenský informačný portál, zameraný na diaľkové pozorovanie.

Aktuálne sa na ňom objavil článok, v ktorom sa uvádza, že z vrchu Vihorlat (okres Humenné) je zachytený na fotografii 180,2 km vzdialený objekt – vrch Štiavnica (v masíve Ďumbiera) v Nízkych Tatrách, čo by mal byť slovenský rekord vo vnútroštátnom diaľkovom pozorovaní (známy, tzn. zaznamenaný a verejne dostupný).

Tu je výrez spomínanej fotografie:

Nízke Tatry z Vihorlatu

Samotné pozorovanie a fotenie bolo realizované na prelome rokov 2015 - 2016. Samozrejme, spracovanie fotografií, verifikácia údajov a pod. si vyžaduje určitý čas.

O vzniku fotografie sa môžete dočítať v článku: Vihorlatské perspektívy v sibírskej podobe.

Okrem iného sa tam na záver píše, že len prítomnosť pevinského arktického vzduchu na úspešné pozorovanie nestačí, hoci jeho vlhkostné charakteristiky ho k tomu možno predurčujú a tieto situácie sú z tohto dôvodu milovníkmi výhľadov obvykle veľmi očakávané. Momentálne v sibírskom mraze mrzneme bez spektakulárnych ďalekosiahlych výhľadov. Pozorovateľské duše sme preto azda navnadili aspoň ďalším pohľadom do minulosti, do jedného z dôležitých dátumov diaľkárskej histórie. A parádne vihorlatské perspektívy nás znovu rozhodne zahriali, tak ako určite zahriali návštevníkov aj naživo v tej treskúcej zime posledného dňa roku 2015. 

Aktivity nadšencov v diaľkových pozorovaniach je možné sledovať aj na facebooku.

Zdroj: Správa NAPANT + naobzore.net

Všetky správy

Júl

Počuli ste, že...